Jó kezdés Bakuban: kvóta, csúcsok, továbbjutások

2014. 05. 31.

„A nap végén megpróbálok időrendi sorrendben beszámolni a versenyekről" – jelentkezett a pénteki versenynap történéseivel Lengyák György Bakuból.

Szentivánszky Péter már elsőre biztosította volna a helyét a döntőben, de a másodikra elért 70,45 m az 5. helyen biztosan vitte a fináléba. Közben megkezdődött az 5000 m-es gyaloglás. Südi Anna megpróbált néhány körön keresztül az élbollyal elmenni, de az túl erős volt neki és a végén 13. lett 27:01,00-val. Következett Halász Bence. Mindkét bemelegítő dobása 80 m-hez közel ért földet. Negyedikként szólították dobókörbe, nagyon csóválta Németh Laci a fejét, de javítani már nem tudott Bence, mert 76,93 m-nél esett le a kalapács.

„Laci bácsi, már rajthoz szólították a 100 m-es futókat és nem akartam, hogy a dobás alatt lőjenek, ezért elkapkodtam.” Bence így is több mint 3 m-el megelőzte társait és két magyarnak szurkolhatunk a döntőbe.

Szabó Dani 100 m-en nem rajtolt igazán jól és a végét sem futotta meg maxra, így a hetedik idővel, 10,90-el kvalifikálta magát az esti döntőbe. Tóth Áron 14. lett összesítésben 11,15-el. 400 m-en Győri Árpád és Kovács Dániel is egyéni csúcshoz közeli teljesítménnyel: 49,77-el 15. illetve 50,60-al 17. lett. Diszkoszvetésben egy selejtező csoport volt. Kálmán Alexandra egyéni csúccsal, 2 centiméterrel a 42 m-től, 6. helyen került döntőbe. Gerelyhajító lányaink, Veres Bettina 42,23 m-rel 25., Kovács Emma 39,10 m-el a 30. lett. Emma egyéni csúcsbeállítással sem kerülhetett volna sokkal előrébb, de Bettina egy picit javítva eddigi legjobbján, akár döntőbe is juthatott volna.

400 m-es gátfutó lányaink következtek. Most Hári Anna végzett előrébb, eredménye 62,98 a 18., Kis Zsófi eredménye 64,13, a 22. helyre volt elég. Varga Dániel 400 m gáton kicsit lassan kezdett és a kavargó szélben 55,13-al a 13. helyen végzett. A magasugró leányok az első két magasságot kihagyták, majd mind a kettő, másik csoportban, elsőre ugrotta a 1,65 m-et. Luterán Petra folytatta jobban, hiszen minden magasságát 1,77- ig elsőre ugrotta, Renner Lucának a 1,68 m-en volt egy kis bizonytalansága, de a 71-et és 74-et elsőre teljesítette. A 177-es selejtező szintet elsőre mindkét magyar leány rontotta, majd másodikra Petra érintés nélkül ugrotta, Luca nagyon jó kísérlettel, de leverte a lécet. Sajnos a harmadik ugrása sem sikerült, így összesítésben a 14-15. helyen végzett, 1 cm-el megközelítve egyéni legjobbját. Petra viszont a döntőbe jutott.

A hármasugró leányok együtt vonultak be a két egymás mellett levő pályára. Bajnok Eszti a nézőtérhez közelebbi pályán mérte ki a nekifutást és kétszer könnyedén végre is hajtotta a gyakorlatot. Amikor tízediknek őt szólították, abban a pillanatában derült ki, hogy a másik pályán kell ugrania, gyorsan áttette a jelet és már ugrott is. Aztán már csomagolhatott is, mert a 12,70-es selejtező szintet jócskán túlugorva 12,92-nél landolt a homokban. Mivel a hátszél a megengedett 1,6 tized volt, így megszületett Bakuban az első magyar ifjúsági csúcs. Egy orosz leány ugyan túlugrotta, de 2. helyen biztosan jutott a fináléba.

Gerelyhajító fiaink két külön csoportban folytatták otthoni párharcukat. Schmölcz Márk Xavér volt néhány centivel a jobb, így ő döntőzik, Prima Balázs néhány cm-rel csúszott le. Mivel a fináléban 2 litván és 2 ukrán versenyző van, így Márk legrosszabb esetben a 10. helyen olimpiai kvótát szerezhet.

1500 m-es síkfutásban Lendvai András képviselte hazánkat, és egyéni csúccsal beverekedte magát a fináléba. Eredménye 4:09,20 p. A nap végén két versenyzőnknek szurkolhattunk. 2000 m-es akadályfutásban Tóth Lili Anna a rajt után az élre állt és végig iramot diktált. Az esélyesebb olasz versenyző meghúzódva a bolyban követte és az utolsó akadály után indított támadást Lili ellen és a célban beérte. EYOF-győztes versenyzőnk 4 századdal szorult a második, olimpiai kvótát jelentő helyre. Eredményével megszületett a nap második országos ifjúsági csúcsa: 6:42,19 p. A program utolsó versenyszámában Szabó Dániel 100 méter döntőjébenaz egyes pályát kapta. A rajtja nagyon jól sikerült és a táv feléig nagyon jó tartotta magát. A táv végén csúszott le a dobogóról!