Junior rövidpályás vb: A magyar váltó ezüstérmes, Liu Shaolin Sándor bronzérmei

2014. 03. 10.

A junior rövidpályás világbajnokság befejező napján egyéniben 1000m-en csaptak össze mindkét nem képviselői. Váltóban a férfi csapatunk volt érdekelt a fináléban.

A férfiaknál ismét kitűnően szerepelt a szocsi olimpián is indult Liu Shaolin Sándor, aki egészen a döntőig menetelt, és 1:27.423-as idővel két dél-koreai versenyző mögött ért célba, alig egy tizeddel lemaradva a győztestől.

Liu Shaolin ezzel megismételte egy évvel ezelőtti eredményét 1000-en, tavaly szintén bronzérmet szerzett ezen a távon.

A hat legjobb versenyzőt felvonultató 3000m-es Szuper döntőben, melyet pár perccel az ezer méteres döntő után rendeztek, Liu Shaolin Sándor szintén harmadik lett.

Az összetettben két koreai sportoló mögött a dobogó harmadik fokára állhatott fel.
A másik két magyar fiú közül Liu Shaoang is kitett magáért, ő az elődöntőben kényszerült búcsúra és 13. lett. Burján Csaba az első kört sikerrel teljesítve az előfutamának harmadik helyén célba érve a táv rangsorában 36. lett.
Egyéni összetettben Liu Shaolin Sándor bronzérme mellett, öccse a 13., Burján a 36. helyen zárta a világbajnokságot.

A nőknek kevésbé sikerült az 1000m-es táv. Kónya Zsófia és Jászapáti Petra egyaránt a második fordulóban búcsúzott, Bácskai Sára Luca már az első fordulóban kiesett.

Befejezésként a férfi váltó egy rendkívül izgalmas döntő után a második helyen végzett. A döntőben Kína, Japán és Dél-Korea csapatával találkoztak a mieink. A magyar váltó Burján Csaba, Liu Shaoang, Liu Shaoiln Sándor, Varnyú Alex összeállításban állhatott fel a dobogó második fokára.

A magyar szakvezetők természetesen boldogan nyilatkoztak:

Bánhidi Ákos, vezetőedző:
„A magyar short track története több, mint húsz éve íródik, de ez az első világbajnoki győzelmünk. Korábban még nem sikerült első helyet szereznünk, ez az első VB aranyunk! Liu Shaolin Sándor végig kiemelkedően teljesített, elképesztően versenyzett. A pénteki 4. helye 1500-on megadta az alaphangot, másnap aranyérmet szerzett 500 méteren, ma pedig bronzot 1000-en és a szuperdöntőben is. Dobogón csak ázsiai versenyzők álltak, Sándor volt az egyetlen európai. Még a tengeren túli indulók sem fértek oda. A váltóban az utolsó két körben tíz métert dolgozott le, nem sokon múlt, hogy beérje a győztest a végén. A váltónk ideje új országos csúcs, az első helyen végző kínaiaké világcsúcs lett. Ismertük az ellenfeleket, és legbelül bíztunk egy éremben a fiú váltónál. Sándor öccse, Liu Shaoang is nagyon jó volt, 13. lett összetettben. Burján Csaba peches futamokban szerepelt, az egyéni távok nem igazán jöttek össze most neki. A fiatal lányok szépen helyt álltak. Jászapáti Petra jó egyéniket ment, továbbjutásokkal. A lány váltó ilyen összeállításban a várható eredményt hozta. A felnőtt Európa-bajnokságon érmes és Szocsiban is részt vevő Kónya Zsófi formája most elmaradt a korábbitól, a hosszú és eredményes szezon után a fáradtság jelei látszottak rajta. Összességében várakozáson felül teljesített a csapat az egész világbajnokságot tekintve. Több korosztályos csúcsot sikerült megdönteni. A férfi váltónk a világ legjobbjai között van.”

Darázs István, csapatvezető:
„A megszerzett négy éremmel minden idők legeredményesebb junior világbajnokságán vagyunk túl. Úgy gondolom, ez is jól példázza, hogy a short track utánpótlás jó irányba halad. A csapatból jövőre mindössze egy versenyző öregszik ki, de már megvan, aki a helyére léphet. Velük 2018-ban már egy olimpiai döntő sem elképzelhetetlen. Ezúton is szeretném megköszönni mindenkinek a bizalmat, és azt, hogy segítették és segítik a csapat további építését.”

Világbajnokunkat a törökországi repülőtér várójában értük utol.

Liu Shaolin Sándor:
„Most értünk ki a repülőtérre, megyünk tovább Kanadába a felnőtt VB helyszínére. Ezután a három nap után most fáradtnak érzem magam. A váltó nagyon jól ment. A végén sikerült ledolgoznom a tíz méteres hátrányunkat, de csak rizikós előzésbe tudtam volna belemenni. Végül nem kockáztattam, és a biztos második helyen korcsolyáztam be. A csapat minden tagja nagyon elégedett az ezüstéremmel! A jövő hét végi felnőtt VB-n Montrealban szintén minden számban versenyzek, azaz 500, 1000 és 1500 méteren is. Váltó nem lesz, Lóth Manó Dáviddal ketten indulunk az egyéni távokon.”

Arról, hogy mi a véleménye a világbajnoknak öccséről Liou Shaoangról, így nyilatkozott Sándor:

„Én az első két junior világbajnokságomon a huszadik hely körül végeztem. Testvérem most 13. lett, ami szerintem fantasztikus eredmény. Ügyes volt, kétszer is elődöntőt ment. Többször volt okom megdicsérni…”- mondta mosolyogva az olimpikon. „Testvérem 3 évvel fiatalabb nálam, most márciusban lesz a szülinapja. A versenyzésébe, szakmai dolgokba nem szoktunk mélyebben belemenni, komolyabban az edzők foglalkoznak velünk. Mi bíztatni szoktuk egymást. De azt mindig!”