Kapás Boglárka 7. 1500m-en

2013. 07. 30.

Nem vált "magyar úszónappá" a kedd a barcelonai vizes világbajnokságon, jóllehet hárman is érdekeltek voltak az esti programban: Kapás Boglárka hetedik lett az 1500 méter döntőjében, Hosszú Katinka 200 m gyorson, Biczó Bence pedig 200 m pillangón maradt ki a szerdai finálé nyolcas mezőnyéből.

Kapás, aki 400 m gyorson ötödik lett a katalán fővárosban vasárnap, a leghosszabb medencés szám döntőjében bátran kezdett, kissé talán túlságosan is, mert miközben részideje az elején további országos csúcsjavítást ígért, a hajrára elfogyott az ereje, így a több másodperces plusz is. Ezzel együtt 16:06.89 perccel jó időt úszott, s a hetedik helyen zárta élete első 1500-as felnőtt vb-döntőjét a kétszeres ifjúsági olimpiai aranyérmes magyar. A számot amúgy világcsúccsal (15:36.53) nyerte az amerikai Katie Ledecky, aki csaknem hat (!) másodperccel vitte lejjebb a korábbi szakállas rekordot.
„Nagyon erősen kezdtem, de hát szerettem volna tartani a lépést a többiekkel - mondta az MTI-nek Kapás.
- Nem akartam lemaradni, és a friss országos csúcsomat is szerettem volna tovább javítani. Hajtottam, amíg bírtam, most ennyi volt bennem. Van két napon a 800 méter előtt, hogy kipihenjem magam, szerintem elég lesz rá.”

Hosszú, aki 200 m vegyesen hétfőn vb-aranyat érdemelt ki a Palau Sant Jordiban, ezúttal 200 m gyorson szerette volna kivágni a rezet, ám próbálkozását ezúttal nem kísérte siker. Elődöntős futamában hárman is jobbat úsztak nála, s végül 1:56.80-cal - amúgy magyar csúcshoz közeli eredménnyel - az összesítésben a 9. lett, vagyis éppen kiszorult a döntőből. Katinka utóbb fáradtságra panaszkodott, amellett az is tény, hogy ebben a számban korábban alig versenyzett. Ugyanakkor e rosszban is van valami jó: kiesése után teljes mértékben a 200 m pillangó szerdai selejtezőjére összpontosíthat.

Az ifjúsági olimpiai bajnok Biczó Bence a férfiak 200 m pillangóversenyének elődöntőjében maradt el saját várakozásaitól is: nem tudott 1:56 alá kerülni, ideje - 1:56.48 perc - a 12. helyhez volt elegendő.
Kedden öt döntőt rendeztek. A férfiaknál 200 gyorson az olimpiai bajnok francia Yannick Agnel nagy fölénnyel győzött, míg a címvédő amerikai Ryan Lochte még a dobogóról is lemaradt, csak a negyedik helyen csapott célba. 100 méter háton a férfiaknál és a nőknél is amerikai siker született, méghozzá Agnelhez hasonlóan a londoni bajnokok győztek. A nőknél Missy Franklin, a férfiaknál pedig Matt Grevers lett az első.

A női 100 m mell hétfői elődöntőjében 1:04.35 perces világcsúccsal záró litván olimpiai bajnok, Ruta Meilutyte hét századdal elmaradt ugyan rekordjától, ám így is magabiztosan nyerte a nap utolsó számát. Kedden így egy világcsúcs született, a női 1500 m gyorson győztes, 16 éves amerikai Katie Ledecky (15:36.53 perc) jóvoltából.

Eredmények

Férfiak:
200 m gyors, világbajnok: Yannick Agnel (Franciaország) 1:44.20 perc, 2. Conor Dwyer (Egyesült Államok) 1:45.32, 3. Danila Izotov (Oroszország) 1:45.59

100 m hát, vb: Matt Grevers (Egyesült Államok) 52.93 másodperc, 2. David Plummer (Egyesült Államok) 53.12, 3. Jeremy Stravius (Franciaország) 53.21

Nők:
1500 m gyors, vb: Katie Ledecky (Egyesült Államok) 15:36.53 perc - világcsúcs, 2. Lotte Friis (Dánia) 15:38.88 - Európa-csúcs, 3. Lauren Boyle (Új-Zéland) 15:44.71,...7. Kapás Boglárka 16:06.89

100 m hát, vb: Missy Franklin (Egyesült Államok) 58.42 másodperc, 2. Emily Seebohm (Ausztrália) 59.06, 3. Terakava Aja (Japán) 59.23

100 m mell, vb: Ruta Meilutyte (Litvánia) 1:04.42 perc, 2. Julija Jefimova (Oroszország) 1:05.02, 3. Jessica Hardy (amerikai) 1:05.52

(Forrás:MTI, fotók: Kovács Anikó)