Karakas Hedvig ezüst-, Csernoviczki Éva bronzérmes Bakuban

2015. 06. 25.

Négy súlycsoportban hat magyar judoka kezdte meg a küzdelmeket a Bakuban zajló Európa Játékokon. A nyitónap ünnep volt a magyarok számára a Hejdar Alijev Arénában. Az 57 kilós Karakas Hedvig menetelt a legtovább, este döntőzött, ezüsttel zárt. A londoni bronzérmes Csernoviczki Éva Bakuban - az olimpiához hasonlóan - harmadik lett. Az EJ egyben Eb is...

A londoni ötödik helyezett Karakas erőnyerő volt az első körben, a másodikban pedig ipponnal verte az osztrák Tina Zeltnert. A negyeddöntőben a szintén világbajnoki bronzérmes német Miryam Roper várt a Honvéd judósára, majd a magyar lányt az elődöntőben a koszovói Nora Gjakova sem tudta megállítani.

A BHSE sportolója a korábbi négyszeres Európa-bajnok, portugál Telma Monteiro ellen küzdhetet meg az esti fináléban, ahol azonban a portugál nem egész két perc alatt ipponnal győzött, így Karakas Hedvig ezüstérmes lett, övé a 19. érem (közben az úszó Juhász Janka is „behúzött" egy ezüstöt).

„Egész nap nagyon stabilnak éreztem magam, felszabadult voltam, nem stresszeltem; örülök az ezüstéremnek” – nyilatkozta Karakas a MOB honlapjának.

A judoka bevallotta, önbizalomhiányban szenved, és a lelkének jót tesz, hogy viszonylag sikertelen időszak után Bakuban mindjárt két érmet akasztottak a nyakába.

Karakas hozzátette, az igazi kihívás számára a világbajnokság lesz, melyen ha szintén dobogóra áll, közel kerül a hőn áhított olimpiai kvalifikációhoz.

Kiemelte, bár az Európa Játékokon igen kemény mezőny verődött össze, a vb-n komolyan számolni kell majd a brazil és ázsiai riválisokkal, akik jelentősen megnehezíthetik a dolgát.

A 48 kilogrammos olimpiai bronzérmes, kétszeres Európa-bajnok Csernoviczki Éva (Ippon Judo Tatabánya SE) a bronzéremért csatázott az ukrán Marina Csernyak ellen, akit ipponnal vert. A tatabányai versenyző a magyar küldöttség 17. érmét szerezte az Európa Játékokon.

Csernoviczki Évának 2008 óta zsinórban ez volt a nyolcadik alkalma, hogy Európa-bajnokságon dobogóra állhatott. (A képen edző édesapjával, Csernoviczki Csabával.)

„Kicsit szomorú vagyok, mert amikor nyertem, akkor ipponnal nyertem, a vereségem alkalmával viszont rossz taktikát választottam” – nyilatkozta Csernoviczki a mob.hu-nak.

A judoka hozzátette, teljesen azért nem elégedetlen az eredménnyel, és büszke arra, hogy két éremmel térhet haza az „olimpiai hangulatú” azeri fővárosból, hiszen az Európa Játékok egyúttal az Eb szerepét is betölti.

A tatabányai kiválóság aláhúzta, továbbra is elsődleges célja, hogy kvalifikáljon Rióba, és ennek érdekében mindenképp dobogóra szeretne állni a világbajnokságon.

A többi magyar induló: Pupp Réka (48 kg), Maros Barbara (52), Őri Felicián (66) és Zámbori Bence (66) egyaránt kikapott az első mérkőzésén, így helyezetlenül zárta az kontinensviadalt is jelentő Európa Játékokat.

(MOB-MTI, fotó: MOB/Szalmás Péter)