Kerékpáros sikerek országúton és a hegyekben - gyűlnek a pontok Tokióra

2019. 06. 17.

A Tour de Hongrie-n két magyar is felállhatott az összetett dobogóra, volt szakaszsikerünk is. Parti András és Benkó Barbara mountain-bike futamot nyert Horvátországban. Balatonfüreden a nyíltvízi világkupa férfi 10km-es számában Rasovszky Kristóf végzett az élen. Úszóink a Mare Nostra-sorozat 2. és 3. állomásán összesen 10 aranyérmet gyűjtöttek. A férfi kézilabda-válogatott csoportgyőztesként harcolta ki a jövő januári olimpiai kvalifikációs Európa-bajnoki részvételt. Az íjász Banda Árpádnak nem sikerült olimpiai kvótát szereznie a hollandiai vb-n. A Duna Arénában ukrán fölénnyel zárult az első műúszó világkupa. Halász Bence harmadik lett a Kusocinski-emlékverseny kalapácsvető számában. A női röplabda-válogatott lemaradt az Európa-liga fináléról. Hétvégi összefoglalónk következik.

Kerékpársport, országút. Vasárnap székesfehérvári befutóval ért véget a hatnapos, 890 kilométeres, UCI 2.1-es besorolású Tour de Hongrie, melynek főszervezője a barcelonai országúti olimpikon, Eisenkrammer Károly. A 129 induló közül 106 kerékpáros ért célba. A viadalt megnyerő lett Krists Neilands mögött az Európa Játékokra készülő Dina Márton és Valter Attila végzett a 40. Magyar körverseny második és harmadik helyén, megelőzve az olasz bajnokot is és több háromhetes körverseny-résztvevőt. Ez olyan fegyvertény, amire néhány évvel ezelőtt még gondolni sem igen mertünk volna. A verseny 3. szakaszát az Európa Játékok pályaversenyében induló londoni olimpikon, Lovassy Krisztián nyerte.
Magyarország összesen 180 pontot szerzett az olimpiai kvalifikációs világranglistán, melynek eredményeként az 59. helyről 18 helyet feltornászva a 41. helyen áll a nemzet. Ez pillanatnyilag egy országúti kerékpáros indulását teszi lehetővé az olimpiára. Az egyéni ranglista legjobbja Valter Attila, aki 577 helyet javítva a 212. Dina Márton 1108 helyet előre lépve a 467.

Mountain-Bike. Parti András és Benkó Barbara Horvátországban aratott győzelmet az XCO Samobor nevű mountain-bike versenyen. A C1-es, vagyis kiemelt kategóriájú megmérettetésen elért sikerért 60 világranglistapontot kapott mindkét olimpikon, ami nagyon jól jön az olimpiai kvalifikáció szempontjából. A nemzetek rangsorának első 21 helyezettje indíthat versenyzőt Tokióban, Magyarország jelenleg a 18. helyen áll.

Nyíltvízi úszás. Rasovszky Kristóf győzött 10 kilométeren a nyílt vízi úszók balatonfüredi világkupaversenyén. A szám Európa-bajnoki ezüstérmese szombaton magabiztosan végzett az élen, megelőzve az olimpiai világ- és Európa-bajnok holland Ferry Weertmant. A nőknél már jóval szorosabban alakult a befutó, ugyanakkor a brazil Ana Marcela Cunha – a sportág egyik nagy alakja – az utolsó métereken nem engedte felzárkózni riválisait.

Úszás. Vasárnap Barcelonában fejeződött be az egy hét alatt három helyszínen megrendezett Mare Nostrum-sorozat. A második állomáson a franciaországi Canet-en-Roussillonban öt aranyérmet szereztek úszóink. Telegdy Ádám 200m hát (1:58.44), Késely Ajna 800m gyors (8:24.25), 400m gyors (4:06.55), Hosszú Katinka 200m vegyes (2:08.57), 400m vegyes (4:33.77) számban állt a dobogó legfelső fokára.
Az utolsó állomáson, Barcelonában Hosszú Katinka – aki szombaton 400 méter vegyesen (4:32.52) a világ idei legjobbjával, 100 méter pillangón egyéni csúccsal (58.68) győzött, 200 méter vegyesen 2:09.39 perces idővel diadalmaskodott. Emellett 200 méter háton 2:10.81-gyel harmadik lett. Kapás Boglárka 200 méter pillangón nyert 2:07.98-cal, Milák Kristóf 100 méter pillangón győzött 52.04-gyel.

Kézilabda. A csoportelsőséget már korábban kivívó magyar férfiválogatott az Olaszország elleni három gólos sikerrel zárta a 2020-as Európa-bajnokság kvalifikációs sorozatát Kecskeméten.
A csoport végeredménye: 1. Magyarország 11 p, 2. Oroszország 9 p, 3. Olaszország 4 p, 4. Szlovákia 0 p.
Az Eb-selejtező csoportjainak első két-két helyezettje, valamint a négy legjobb csoportharmadik jutott ki a kontinensviadalra. A torna sorsolására június 28-án kerül sor Bécsben.
Az Európa-bajnokság résztvevői: Ausztria, Norvégia, Svédország (rendezők), Spanyolország (címvédő).
A selejtezők alapján:
Csoportelsők: Csehország, Dánia, Észak-Macedónia, Franciaország, Horvátország, Magyarország, Németország, Szlovénia.
Csoportmásodikok: Fehéroroszország, Izland, Lengyelország, Lettország, Montenegró, Oroszország, Portugália, Svájc.
Csoportharmadikok: Bosznia-Hercegovina, Hollandia, Szerbia, Ukrajna.
Az Európa-bajnokságot 2020.január 10–26. között rendezik. A torna győztese kijut a tokiói olimpiára.

Íjászat. Banda Árpád a 86. helyet szerezte meg a hollandiai s'Hertogenboschban rendezett olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. A magyar íjász a pénteki külön rendezendő kvalifikációs viadalon sem tudta a legjobb 4 sportoló közé beverekednie magát. A következő megmérettetés a minszki Európa Játékok lesz. Innen 1 sportoló kvalifikál az olimpiára, ahova két további versenyen lehet még indulási jogot szerezni: a 2020 májusi antalya-i és berlini viadalon.

Szinkronúszás. A Duna Arénában rendezték az első műúszó világkupa szuperdöntőjét. A zárónapon kapta a legmagasabb pontszámot a magyar válogatott. A „végjáték” magyar részsikert is hozott, amellett, hogy a kéttagú mezőnyben borítékolható volt az éremszerzés szabadkombinációban, a Natalja Taraszova által irányított válogatott a záró produkciójára kapta a legmagasabb pontszámot (78.5000) a hétvégén.
A mieink mellett csak az ukránok versenyeztek valamennyi csapatversenyszámban, mégpedig nem akárhogyan, vasárnapra teljesítményüket már 94 feletti pontszámra „lőtték be” a bírók, tegyük hozzá, megérdemelten. Az ukrán csapat – amelynek minden programját unikálissá teszik a mindig másként kivitelezett, lélegzetelállító emelések – ezúttal újdonsült csillaga, a szuperdöntőn öt aranyérmet nyerő Marta Fegyina nélkül gálázott, és hét győzelemmel megnyerte a szuperdöntő nemzetek közötti pontversenyét is. A nyolcállomásos világkupa-sorozatban a kanadaiak gyűjtötték a legtöbb pontot, a magyar válogatott hatodikként zárta a széria pontversenyét.

Atlétika. Halász Bence harmadik lett vasárnap a 65. Janusz Kusocinski emlékversenyen, amely a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (IAAF) kalapácsvető sorozatának része. A magyar versenyző, aki már teljesítette a tokiói olimpiai induláshoz szükséges szintet, ezúttal 78.07 méterig jutott. Az első két helyen hazai versenyző zárt a lengyelországi Chorzówban: a győzelmet Pawel Fajdek szerezte meg 80.87 méterrel, míg második Wojciech Nowicki 79.52-vel.

Röplabda. A magyar női válogatott szombaton 3:1-re legyőzte az osztrák csapatot Budapesten, a Ludovika Arénában, az Európa-liga Arany-divíziójának hatodik, utolsó fordulójában, de nem lesz ott a sorozat horvátországi négyes döntőjében. A magyar csapat ugyanis megelőzte a horvátokat, akik 19 órától fogadták a franciákat. Miután azonban a horvátok 3:0-ra győztek a franciák elleni találkozón, a mieink a csoport második helyén zártak.