Késely újabb aranya Tbilisziben, és még három érem

2015. 07. 28.

Úszásban és judóban összesen négy érmet nyertünk kedd délután a tbiliszi Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál (EYOF) második versenynapján. Késely Ajna másodszor győzött.

A Kőbánya SC úszója hétfőn a 200 méter pillangó döntőjében diadalmaskodott, és ígéretéhez hűen 800 méteren sem lehetett megverni, 8:44,72-vel győzött.

„Úgy álltunk oda az edzőmmel, hogy jól odaharapunk nekik, ami sikerült. Nagy időt úsztam, nagyon örülök neki” – mondta Késely Ajna a mob.hu-nak.

Elárulta, voltak holtpontok, ráadásul épp 550-nél, amikor igazán bele akart erősíteni. Ezt követően két erősebb százat tervezett, az utolsó ötvenen pedig mindent bele akart adni. Utólag örömmel állapította meg, hogy a taktika bevált.

A sportoló emlékeztetett rá, szerdán 400 méteren is rajthoz áll, s nagyon bízik benne, hogy ott sem talál legyőzőre.

Késely honfitársát, Barócsai Petrát előzte meg, aki 8:46,99-cel ért célba másodikként. Már az is meglepetésszámba ment, hogy egyáltalán mindketten ott lehettek a döntőben, az EYOF szabályai ugyanis a legtöbb számban tiltják, hogy egy nemzetet több versenyző képviseljen a fináléban.

„Elfogadtam, hogy nem lehet két magyar a dobogón, de úgy tűnik, mégis vannak csodák” – nyilatkozta boldogan Barócsai Petra.

„Nagyon jól sikerült a felkészülés, ami megalapozta a jó szereplést. Remélem, hogy 100 méter pillangón is dobogóra állhatok.”

Márton Richárd harmadszor állhatott fel a dobogóra a grúz fővárosban: a 200 méter gyors és a 4x100 méteres gyorsváltó után ezúttal a 400 méter gyors döntőjében lett harmadik, azt követően, hogy a délelőtti előfutamból a második helyen jutott tovább.

„Kicsit jobbra számítottam, szerettem volna első vagy második lenni, azonban pár tizeddel kikaptam. Szomorú vagyok, de valahol boldog is, hogy dobogóra állhattam” – mondta a mob.hu-nak.

Márton Richárd szerint a hőség és a nyitott medence leszívta az erejét, ugyanakkor sportszerűen hozzátette, ezekkel a körülményekkel kellett a vetélytársainak is megbirkózniuk.

Kiemelte, a rutin hiánya sem segített, ahogyan az sem, hogy az első kétszázon túlságosan lassú volt, és a hátrányt már nem tudta ledolgozni a hajrában.

A Budafóka SE versenyzője 200 pillangón még megméreti magát, és bízik benne, hogy sikerül odaérnie az első két hely valamelyikére.

Az úszók között Milák Kristóf 100 méter pillangón a negyedik, Ilyés Laura pedig 100 méter háton hatodik lett. Lakatos Dávid 400 gyorson az előfutamok során a 7. helyen ért célba, de a szabályok értelmében egy nemzetből a legjobb juthatott tovább. A 100 gyors előfutamában Kurdi Zsófia 19. lett. Végh István 50 méter gyorson a negyedik legjobb idővel került a szerdai fináléba.

----------

Greig Hunter, a LEN főbírója Tbilisziben bocsánatot kért a magyaroktól és különösen Milák Kristóftól, mert az elektromos időmérőrendszer összeomlása miatt legalább másfél órán át azt hihette a magyar fiú, hogy 2. lett 100 pillangón - miközben a 4. helyre sorolták. A magyar csapatvezetés, dr. Hargitay András és dr. Nagy Zsigmond óvást fontolgatott a tisztázatlan körülmények miatt, de végül, elfogadva Hunter magyarázatát, hogy a rendszer jól rögzítette az eredményeket, csak rosszul jelentek meg a kijelzőn, lemondtak az óvásról.

----------

Tamási Szandra eközben bronzérmet nyert a judósok 44 kg-os versenyében. A negyeddöntőben a brit Piechotától ugyan ipponnal kikapott, a vigaszágon azonban a szlovén Mercniket vazarival, míg a francia Vieu-t ipponnal győzte le. A fiúknál a 55 kg-os Pongrácz Bence egy győzelem után a második mérkőzését elvesztette, így kiesett a további küzdelmekből.

Az atlétikapályán kedden a lány 3000 méteres síkfutás döntőjében voltunk érdekeltek, ahol Máté Anna 10:46.78-as idővel 8. lett. Bak Katalin 110 gáton 3., Takács Dóra diszkoszvetésben 11., Kriszt Katalin magasugrásban 12. lett a szám selejtezőjében, mindhárman a döntőben folytathatják.

Tornában a fiúknál az egyéni összetett és csapatversenyt rendezték. Boncsér Krisztián egyéni összetettben a 12., Kiss Balázs a 29., Csorvási Soma a 45. helyen végzett. Boncsér és Kiss bejutott az egyéni összetett fináléjába. Boncsér két szeren is döntős: talajon és nyújtón bekerült a nyolcas döntőbe. A magyar fiúcsapat összetettben a 10. helyen zárt.

A fiú kézilabdázók tornáján másodszor is vereséget szenvedtünk, ezúttal Németország-Magyarország 31:18, szerdán Dánia következik. Kosaras lányaink az oroszok ellen léptek pályára, hosszabbítás után Magyarország-Oroszország 68:57. Két forduló után veretlenül vezeti csoportját az eddig száz százalékos magyar válogatott. Szerdán a franciákkal találkozunk.

A teniszező Khin Dániel egyesben a második fordulóban, párosban Vörös Mátéval az első fordulóban kényszerült búcsúra. Hasonlóan járt a Spéder Eszter, Visontai Timea duó is. Így teniszezőink számára befejeződtek a 2015-ös EYOF küzdelmei.

Kerékpárban az időfutamversenyeket rendezték, ahol László Tamara 65., Karl Ádám 38., Molnár Gábor 94., Dian Ábel 98. lett. Ők a szerdai pihenőnap után az országúti mezőnyversennyel folytatják.

Magyarország a 2. versenynap után a nemzetek közötti éremtáblázaton 2 arany-, 1 ezüst- és 5 bronzéremmel a negyedik. A tabellát Olaszország vezeti, második Oroszország, harmadik a Moldovai Köztársaság. Úszásban 6 érmünk van: 2 arany, 1 ezüst, 3 bronz, atlétikában és judóban 1-1 bronz.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)