Vb-bronz és egy olimpiai kvóta: újabb produktív hét sportolóink mögött

2019. 10. 07.

A dohai atlétikai világbajnokságon négy magyar atléta szerepelt versenyszámának fináléjában. Halász Bence kalapácsvetésben bronzérmet szerzett. A tornász világbajnokságon a nők egy kvótát szereztek, a férfiak összetett selejtezője hétfőn a késő esti órákban fejeződik be. Csernoviczki Éva hetedik lett a riói Grand Slam-versenyen. 27 magyar érmet, nyolc győzelmet hozott a budapesti úszó világkupa-verseny. A karates Klement Kármen hetedik a moszkvai Premier League-állomáson. A Sanghai Trophy versenyen Liu Shaolin Sándor 1000m-en, és a férfi váltóval is az első helyen végzett. A magyar fiatalok nyerték az első ízben megrendezett sportlövő puska, pisztoly ifjúsági csapat Európa-bajnokságot.

Atlétika. Dohában befejeződött a világbajnokság. A 16 fős magyar csapatból kalapácsvetésben Halász Bence 78.18 méteres dobással bronzérmet szerzett. Márton Anita a súlylökésben hatodik dobásával (18.86 m) ugrott előre az ötödik pozícióba. Az U23-as Európa-bajnok Rivasz-Tóth Norbert 83.42 méteres országos csúcsot ért el a gerelyhajítás selejtezőjében, s bejutott a szám fináléjába, ahol 79.73 métert dobva a 9. helyen végzett. Nguyen Anasztázia a távolugrás döntőjében 6.26 méterig (-0.1) jutott, amivel a világ 12. legjobb távolugrónőjévé avanzsált - és a hetedik legjobb európaivá.
A fedettpályás országos csúcstartó Kozák Luca 12.87 másodperces (+1.0) idei legjobbjával ötödik helyen végzett az elődöntőbeli futamában 100 m gáton, így nem került be a szám döntőjébe, ezzel hivatalosan a világ immár 13. legjobbja ebben a versenyszámban, és az ötödik legjobb európai. Egyetlen századdal maradt csupán el a tavaly felállított egyéni csúcsától.
Huszák János (diszkoszvetés), Pars Krisztián (kalapácsvetés), Farkas Petra (távolugrás), Gyurátz Réka (kalapács), Szilágyi Réka (gerelyhajítás) és Wagner-Gyürkés Viktória (3000 m akadály) nem jutottak döntőbe. Szűcs Valdó (110 m gát) és Kerekes Gréta (100 m gát) számára az előfutam volt a végállomás.
A három gyalogló Venyercsán Bence (50 km gyaloglás) a 26., Madarász Viktória (20 km gyaloglás) a 39. helyen végzett. Helebrandt Máté (50 km gyaloglás) feladta a versenyt.

A magyar atlétika az előző világbajnokságon Londonban 1-1- ezüst- és bronzérmet szerzett (Baji Balázs, 110m gát és Márton Anita, súlylökés). Most 1 bronzéremmel és 1 ötödik hellyel 6 olimpiai pontot szereztek volna atlétáink.

Torna.
A napokban zajlik a sportág olimpiai kvalifikációs világbajnoksága Stuttgartban. Mint hírül adtuk, a nők selejtezőjének befejeztével Kovács Zsófia olimpiai kvótát szerzett az egyéni összetettben.
A nőket vasárnap a férfiak követték. A nyolc csoportból tegnap az első négy küzdelmei fejeződtek be. A magyar férfi válogatott Vecsernyés Dávid, Ryan Sheppard, Mészáros Krisztofer, Tomcsányi Benedek, Csorvási Soma összeállításban pillanatnyilag a 12. helyen áll.

Az együttesből Sheppard és a még két ifikorú, Mészáros és Tomcsányi mutatkoztak be mind a hat szeren. Altorjai Sándor csapatvezető tájékoztatása szerint az amerikai-magyar kettős állampolgárságú Sheppard szerepelt a legjobban, igaz, talajon leült, gyűrűn pedig szintén hibázott, az egyik körnél volt egy nagy karhajlítása. Összességében 78.032 pontot gyűjtött be, ezzel jelenleg a 35. helyen áll. A csapatvezető szerint a két újonc jól teljesített, Mészáros Krisztofer ráadásul jelenleg a 36. pozícióban van 77.798 ponttal.

A csapateredmény szempontjából az 5/4/3 szisztéma uralkodott, vagyis az öt versenyzőből négy mehetett fel egy szerre, és a legjobb három eredmény számított. Így a magyar együttes 235.594 pontot gyűjtött be, amivel négy forduló után a 12. helyet foglalja el.

A nyújtón Európa-bajnoki bronzérmes Vecsernyés Dávid nyújtógyakorlatára 13.700 pontot kapott, amellyel jelenleg 14. A csapatvezetőtől megtudtuk, a bemutató nem volt hibátlan, volt benne több apróság, és a leugrás sem volt tökéletes.

A férfiaknál a hölgyekhez hasonlóan a legjobb 24 versenyző kerül be az egyéni összetett döntőbe, de országonként maximum kettő fő. A selejtezőnek az olimpiai kvótaszerzés szempontjából van jelentősége, a férfiaknál 12 tokiói indulási jogot (országonként csak egyet) osztanak ki az egyéni összetett alapján, úgy kell a legjobb 12-be bekerülni, hogy a rangsorból kiveszik a már 12 kvótát kapott nemzet csapatainak tornászait. A végeredményre egészen október 7-én hétfő késő estig várni kell, mivel ma további négy fordulót rendeznek. Többek között az amerikai, japán, kanadai, kínai, ukrán, koreai, brit, holland, román, svájci, belga, finn, ausztrál négyes részvételével.

A férfiak versenyének alakulását itt követheti nyomon.

Judo.
Vasárnaptól folytatódott az IJF World Tour, amelynek újabb állomását, az idei ötödik Grand Slam-tornát Rióban rendezik.
Vasárnap Csernoviczki Éva (48kg) hazai, majd izraeli riválist legyőzve jutott be az elődöntőbe. Ott a szintén brazil Gabriela Chibana vazaarival győzte le, majd a helyosztón a spanyol Laura Martínez Abelenda vazaarival volt jobb nála. A magyar judós a hetedik helyen végezve értékes pontokat gyűjtött az olimpiai kvalifikációs ranglistán.
Hétfőn Ungvári Miklós és Szabó Frigyes (73kg) , Ungvári Attila (81kg), kedden Cirjenics Miklós és Ohát Zalán (100kg) lép tatamira.

Úszás.
A világkupa-sorozat negyedik állomásán Budapesten a Duna Arénában versenyeztek a világ legjobb úszói. A három nap alatt összesen 27 magyar érmet ünnepelhetett a lelátót szinte teljesen megtöltő lelkes szurkolók. A 34 megrendezett szám közül a magyarok 8 alkalommal állhattak fel a dobogó legmagasabb fokára. Győzött Burián Kata (200m hát, 2:09.98), Szabó Szebasztián (50 pillangó, 23.22), Jakabos Zsuzsanna (100 pillangó, 59.14), Hosszú Katinka (200 vegyes, 2:09.56; 400 vegyes, 4:34.37; 200 m pillangó, 2:08.55), Biczó Bence (200 pillangó, 1:58.67) és Milák Kristóf (100m pillangó, 51.27).
A sorozat a hétvégén Berlinben folytatódik. A záró két versenynek Kazan, majd Doha ad otthont november első két hetében.

Karate.
A moszkvai Premier League-állomáson Klement Kármen a mezőny egyetlen U21-es korú résztvevőjeként idei legjobb eredményét érte el a világkupa-sorozat élvonalában.
A magyar versenyző csoportjának első fordulójában szenvedett 6-0 vereséget a későbbi súlycsoport győztes iráni Bahmanyar Sara-tól. A visszamérkőzések során algériai és hong-kongi riválisát legyőzve eljutott a vigaszág elődöntőig, ahol spanyol riválisa legyőzte, s így a hetedik helyen végzett.

Rövidpályás gyorskorcsolya
. Az idény első megmérettetésén szerepeltek olimpiai bajnokaink. A Shanghai Trophyn egyéniben 1000m-en, továbbá férfi, női és vegyes váltóban rendeztek versenyeket.

1000m-en Liu Shaolin Sándor győzött, Jászapáti Petra pedig a második helyen ért a célba. A Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Burján Csaba, Krueger Cole összetételű váltó első helyen végzett 5000m-en, a vegyes váltó (Jászapáti Petra, Lockett Deanna, Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang) ezüstérmet szerzett, míg a Jászapáti, Lockett, Kónya Zsófia, Sziliczei-Német Rebeka női 3000m-es kvartett a harmadik lett Sanghajban.

Sportlövészet.
Pénteken és szombaton rendezték a magyar kezdeményezésre életre hívott, első alkalommal kiírt 10 méteres ifjúsági Európa-bajnokságot. Két számban hirdettek győztest, puska és pisztoly vegyes csapatban.

A pisztoly vegyes csapatok fináléjában a magyarok semmit nem bíztak a véletlenre, és biztosan győzték le az olaszokat. A puskások vegyes csapat döntője hatalmas izgalmat hozott. A magyar csapat csak 2 ponttal múlta felül a szerbeket.

A versennyel egy időben tartotta elnökségi ülését az Európai Sportlövő Szövetség (ESC), a Nemzetközi Sportlövő Szövetség (ISSF) végrehajtó bizottsága az ülését. Szombaton az ESC közgyűlését a Hélia Szállóban tartották, amelyen részt vett Vékássy Bálint, a MOB főtirkára is. Az eseménnyel itt részletesebben foglalkoztunk.

(MOB-összefoglaló; fotók: masz facebook, matsz facebook, mob archivum, musz facebook, vasassc.hu, moksz facebook, hunshooting.hu)