Kevésen múlott a szolnoki bravúr

2012. 05. 02.

A Szolnok nagy csatában vereséget szenvedett a Besiktastól a debreceni férfi kosárlabda Eurochallenge Kupa elődöntőjében, így vasárnap a harmadik helyért küzdhet.

A Főnix Csarnokban a kezdés előtt fél órával már igazi kupahangulat uralkodott, a legvérmesebb szolnoki hívek az egyik palánk mögött gyülekeztek zászlókkal-dobokkal, és hatalmas hangorkánnal fogadták a pályára kifutó magyar bajnokot, míg a Besiktas fülsiketítő füttyszó közepette mutatkozott be a közönségnek. A jósolt több száz fős török tábor végül csak harminc szurkolóból állt, a részükre elkülönített szektorok nagy része üresen maradt. A helyi hírek szerint a nagy roham vasárnapra várható.

A pontgyártást a törökök brit légiósa, az NBA-t is megjárt Pops Mensah-Bonsu - a teljes Eurochallenge-mezőny legjobb lepattanózója - kezdte, majd hazai oldalról Horváth Ákos köszönt be hármassal, aki viszont az idény legjobb tripladobója a sorozatban. Mills és Nikolov találatával a 6. percben 13-8-ra elléptek a Tisza-partiak, aztán mindkét oldalon sok helyzet kimaradt, a pontszegény nyitónegyed ezzel együtt a szolnokiaké lett. Néhány remekül kivédekezett támadásnak köszönhetően a folytatásban maradt a szolnoki előny, mígnem a túloldalon beindult Mensah-Bonsu, a 603 NBA-meccsen szerepelt Carlos Arroyo és az Erwin Dudleyből honosított Ersin Dagli, így egy 7-0-s roham révén a 17. percben már a Besiktas vezetett (26-27). A félidőben 30-33 volt az állás.

Az első húsz perc statisztikájából kitűnt, hogy Pór Péter együttese a mezőnykosarak, a két- és hárompontosok, illetve a büntetők százalékában is felülmúlta ellenfelét, amely viszont jobban lepattanózott (27/19), és héttel több pontot szerzett labdaeladásból. A két negyed legeredményesebbje a ghánai származású Mensah-Bonsu lett 11 ponttal és 8 lepattanóval.

Térfélcsere után a Szolnok egy játékrész alatt csak 10 pontot hozott össze, az ellenfél közben 10 pontra elhúzott. Mensah-Bonsu négy személyi hibával a kispadra ült, a távollétében a horvát Erceg dolgozott eredményesen a palánkok alatt. A 40-47-ről induló zárószakaszban a magyar csapat három pontra feljött (49-52), majd Mills találatával két és fél perccel a dudaszó előtt kiegyenlített (56-56). Az utolsó perc 58-60-ról kezdődött, Arroyo, Mills, majd ismét Arroyo büntetőzött hibátlanul, így a törökök végül hozták a papírformát, és bejutottak a fináléba.

A Szolnok a 20:30-kor kezdődő Chalon (francia)-Ljuberci (orosz) találkozó vesztesével játszik vasárnap 18 órakor a harmadik helyért.

NYILATKOZATOK

Pór Péter vezetőedző:

"Gratulálok a Besiktasnak, bebizonyította, hogy nagyszerű csapat. Ha többször találkozunk vele, talán lett volna esélyünk. A vereségnek három oka volt: olyan agresszív védekezést kaptunk, amilyennel itthon nem találkozunk, az ellenfél sok támadólepattanót szedett, így kaptuk sorra a kosarakat második szándékból, harmadrészt nem sültek a tripláink, ráadásul a kemény gyűrűről messzire pattantak ki a labdák. Nagyot küzdöttünk, mindent megtettünk a sikerért. A holnapi nap a pihenés, délután kielemezzük a leendő ellenfél játékát, aztán jöhet a bronzmeccs. A Chalonnak jobban örülnék, mert velük már találkoztunk az idény során."

Báder Márton:

"Csak négy ponttal kaptunk ki... Előzetesen úgy éreztem, hogy a Besiktas verhető csapat, és ez a mérkőzésen be is bizonyosodott. Lélektanilag fontos lett volna, hogy (a második félidőben) átvegyük a vezetést, ez sajnos nem jött össze. A támadásbeli hibáink nem a véletlen művei, a jól védekező ellenfél kényszerítette ki őket. Gratulálok a Besiktasnak. Nagyon szeretnénk megszerezni a harmadik helyet!"

Horváth Ákos:

"A nemzetközi rutin ott volt a kezükben, és könyörtelenül kihasználták a helyzeteiket, míg mi sajnos ziccert hibáztunk a végén. Hogy örülök-e a kupasorozatban elért jó egyéni statisztikáimnak? Egyáltalán nem. Ha rosszul játszom és úgy kapunk ki, eggyel rosszabbul érezném magam, de így sem tudok örülni. Az viszont örömteli, hogy ilyen messzire jutottunk ebben a sorozatban. A bronzmeccset megnyerjük!"

Ergin Ataman, a Besiktas vezetőedzője:

"Gratulálok a szolnoki csapatnak és a szurkolóknak is, nagyszerű hangulatot teremtettek. Ellenfelünk jól kielemezte a játékunkat, nemigen nyertünk még meccset 31 százalékos mezőnykosár-dobószázalékkal és összesen 9 gólpasszal. Vezettünk 10 ponttal is, de akkor sem tudtuk megtörni a Szolnokot, támadásban végig borzasztóak voltunk. Bosszant, hogy ilyen kevés rajongónk jött el Debrecenbe, remélhetőleg a döntőre többen jönnek, a környező országokból is."

Ersin Dagli, a Besiktas játékosa:

"A második félidőre megtaláltuk a játékunkat, de akkor sem volt könnyű dolgunk a keményen küzdő Szolnok ellen."