Kézilabdaünnep, hasznos tanulságokkal

2013. 11. 03.

Európa-bajnoki felkészülési mérkőzésen a spanyol férfiválogatott 13-13-as első félidő után 29-24-re győzött a világbajnoki címvédő méltó ellenfelének bizonyult magyar együttes ellen. A két ország ifjúsági válogatottjainak találkozóján a pénteki zárt kapus találkozóhoz hasonlóan ismét a magyar fiatalok bizonyultak jobbnak.

Telt ház, 6000 néző előtt, nagyszerű hangulatban lépett pályára szombat délután a magyar és a 13 vb-aranyérmes játékost felvonultató spanyol válogatott a debreceni Főnix Csarnokban, ahol előző nap már zárt kapuk mögött is gyakorolt egymás ellen a két együttes.

A mérkőzés előtt Vetési Iván, az MKSZ elnöke és Pajna Zoltán, Debrcen alpolgármestere köszöntötte a jubiláló magyar játékosokat, Tatai Pétert az 50., Schuch Timuzsint a 100., Harsányi Gergely csapatkapitányt pedig a 150. válogatottsága alkalmából.

Az „éles” összecsapást a kapuban Tataival, a mezőnyben a Harsányi, Nagy László, Császár, Zubai, Ilyés, Iváncsik Gergő összetételben kezdték a mieink a spanyoloknak a megsérült Sterbik Árpád kiesésével a Sierra, Tomas, Maqueda, Aguinagalde, Canellas, Morros, Rivera felállású sora ellen. Császár révén a magyar együttes szerzett vezetést, s a 9. percben ő volt a mezőny első duplázója is, csakhogy az újabb találata már csak a 4-5-ös szépítéshez volt elég, a 14. percben Nagy László duplája viszont már az egyenlítéshez (6-6).

Miután Tatai több labdát is fogott, a spanyolok időt kértek a félidő közepén, vissza is vették a vezetést, ekkor Mocsai Lajos is magához rendelte fiait. Nem hiába, hiszen Nagy László és a beállítását megháláló Putics jóvoltából 1-0 után újra a mieinknél volt az előny (8-7). Kisvártatva azonban egy triplával meglépett az ellenfél (8-10), érdekesség, hogy az első tíz góljuk mindegyike más nevéhez fűződik. A hétméterest is fogó Tatai újabb bravúrjaival tartottuk a lépést, Császár, Lékai, majd Putics lövésével rendre egyenlítettünk, sőt celjei légiósunk betöréséből a vezetést is megszereztük, Maqueda azonban egalizált, így döntetlennel zárult az első játékrész (13-13).

A térfélcsere utáni első tíz percben váltott vezetéssel alakult továbbra is egyenlőre az állás (19-19), a félidő közepén azonban Montoro vezérletével tartósan két-háromgólos előnybe kerültek a vendégek. Az újabb fordulat már elmaradt, a hibás támadás-befejezéseket, eladott labdákat könyörtelenül kihasználta a klasszis ellenfél, a leindításokkal szemben a meccs legjobb hazai játékosának választott Tatait váltó Miklernek sem lehetett ellenszere (21-27).

A hajrá kezdetén Szöllősi megtörte a közel nyolcperces magyar gólcsendet, majd Vadkerti és Ancsin is betalált, végül ötgólos győzelmet aratott a világbajnoki címvédő, amelynek a magyar válogatott közel 45 percen át teljesen egyenrangú ellenfele volt.

A Debrecenben látott kézilabdaünnep a magas hőfokú, nagy iramú összecsapással a végeredménytől függetlenül nagyszerűen szolgálta a magyar (és persze a spanyol) együttes Európa-bajnoki felkészülését, egyúttal a sportág népszerűsítését. A két válogatott legközelebb már tétre menő találkozón, bő két hónap múlva, január 12-én az Európa-bajnokság csoportkörének első fordulójában, Aalborgban lép pályára egymás ellen.

Tatai Péter szerint érezte a meccshiányt, de örül neki, hogy sok védést tudott hozzátenni a meccshez.
„Lassan lendültem bele a védésekbe, mert meccshiánnyal küszködök, de örülök neki, hogy a folytatásban tudtam segíteni a csapatnak. A második félidő elején sajnos nem tudtunk úgy koncentrálni védekezésben, ahogy kellett volna, és ez meghatározta a mérkőzés képét a végén. Bízom benne, hogy az Eb-re megfelelő lesz a regeneráció és előre tudunk lépni” – mondta a lefújás után a Duna Tv-nek a magyar csapat legjobbjának megválasztott Tatai Péter.

„Szerettünk volna győzni, de nem sikerült, pedig a közönségünk megérdemelte volna a sikert.
Arra kell törekednünk, hogy a negyvenöt percen át mutatott játékunk kitartson hatvan percen át” – nyilatkozta Nagy László.

„Az első félidőben jól játszottunk, magas nemzetközi szintet produkáltunk, míg a folytatásban lehetőséget adtam a kevesebbet szereplőknek is. Ekkor jött egy szakasz, amikor elhúzott az ellenfél, sajnos ebből már nem tudtunk felállni. Jól látható volt, hogy a siker érdekében sokkal nagyobb sebességgel és precizitással kell játszanunk, és vigyázni a meglévő játékosaink egészségére” – idézi Mocsai Lajos szövetségi kapitány szavait a válogatott hivatalos Facebook-oldala.

Férfi válogatott felkészülési mérkőzés:
MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 24-29 (13-13), Debrecen, játékvezetők: Brunovsky, Canda (szlovákok)
MAGYARORSZÁG: Mikler, Pallag, Tatai (kapusok), Ancsin 3, Császár 5 (2), Gulyás 1, Harsányi 1, Ilyés 1, Iváncsik G. 1, Lékai 2, Nagy K. 1, Nagy L. 3, Putics 2, Schuch, Szöllősi Sz. 1, Vadkerti 2, Varsandán M., Zubai 1
SPANYOLORSZÁG: Ledo, Sierra (kapusok), Aguinagalde 2, Canellas 1, R. Entrerrios 2, A. Garcia, G. Guardiola 2, Maqueda 4, Montoro 3, Morros 2, Rivera 3 (1), Rocas 1 (1), Ruesga 2, Sarmiento 2, V. Tomas 2, Ugalde 3
Kiállítások: 6, ill. 0 perc Hétméteresek: 3/2, ill. 3/2

Férfi ifjúsági válogatottak mérkőzése:
MAGYARORSZÁG–SPANYOLORSZÁG 30-26 (19-11), Debrecen, játékvezetők: Nagy F., Turóczy
MAGYARORSZÁG: Boros, Rózsavölgyi (kapusok), Bartók 3, Fekete D. 7, Fiar 1, Füzi 1, Gábor M., Győri 8, Jóga 1, Juhász A. 6, Ligetvári 1, Nagy L., Schmid 1, Szakács 1, Tóth A., Újvári, Urbán
SPANYOLORSZÁG: González, Ledo (kapusok), Álvarez 1, Bazán 2, Carmona, Casado 5, Castro 3, D. Fernández 2, J. Fernández 2, Folqués 1, Gómez 5, Munoz, Odriozola 2, Oliver 2, Pedreira, Simón 1. Szövetségi edző: Alberto Suarez Menendez
Kiállítások: 10, ill. 4 perc Hétméteresek: 6/3, ill. 5/4

(Forrás: kezi.hu, fotók: Kovács Anikó)