Az MTK vívócsarnokában vitrin állít emléket Szőcs Bertalannak

2017. 05. 10.
Megosztás


Udvarhelyi Gábor, az MTK vezetőedzője, a vívók szövetségi kapitányának kezdeményezésére, László István tervezésében és kivitelezésében elkészült, és május 10-én sportvezetők, olimpiai érmesek jelenlétében felavatták az MTK egykori vívó mesteredzőjének, Szőcs Bertalannak emléket állító vitrint a klub budapesti telepén, a róla elnevezett vívóterem bejáratánál.

„A vitrin méltó megőrzése Berci bá'-nak” - emlékezett elérzékenyülve a vendéglátók nevében a világ- és Európa-bajnok, olimpiai bronzérmes Mincza-Nébald Ildikó. A szakosztályelnök arról beszélt, Szőcs Bertalannak a vívás volt az élete, a szakosztály volt a mindene; a sportolók mellett az edzőket is képezte. „A vívás legnagyobb mestere, apánk helyett apánk volt” - fogalmazott.

Szőcs Bertalan világbajnoki ezüst- és bronzérmes tőrvívó volt, pályatársa Sákovicsné Dömölky Lídiának, aki a szerdai ünnepségen felidézte a közös időszakot. „Együtt voltunk válogatottak, majd céljaink az élet több területén is találkoztak. Az élete volt a vívás. Családja egy csodálatos vívócsalád volt, lánya, a fiatal Zsuzsa sikeres vívó lett, de meg kell említeni feleségét, támaszát, Zsuzsát, aki betegsége idején az edzői munkában is kisegítette őt” - mondta a '64-es olimpia bajnoka.

Az eseményen a moderátori feladatokat ellátó Szegő Tibor felolvasta Kulcsár Krisztián MOB-elnök levelét. „Örömömre szolgál, hogy Szőcs Bertalan mesteredző szellemiségét az MTK ily módon is megőrzi, tovább ápolja. A vitrin emléket állít az egyik legeredményesebb magyar vívómesternek, aki a hetvenes évek közepétől oly sok vívót vezetett a világ legjobbjai közé. Berci „bácsi” kivételes helyet foglal el a szívemben, az emlékezetemben és a magyar vívás történetében is, mint vívómester, akinek egykori tanítványai 1964 és 2008 között oly sok nyári olimpiáról tértek haza éremmel” - írta levelében az olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok vívó sportvezető.

Fábián László MOB-főtitkár Szőcs Bertalan klubhűségét emelte ki, hiszen a mesteredző több mint fél évszázadon keresztül edzette az MTK-ban tanítványait, illetve munkásságához több mesteredző oktatása is hozzátartozik. „Ha valakiről meg lehetne mintázni az alázat szobrát, az ő lenne! A tudás, a szorgalom, az akarat és az alázat tette őt példaképpé” - fogalmazott az olimpiai bajnok öttusázó.

Deutsch Tamás, az MTK elnöke, a MOB alelnöke felidézte: Szőcs Bertalan „imádta” tanítványait, tisztelte ellenfeleit. „Erőt adó önbizalommal, ezzel együtt önbizalomra is tudta nevelni tanítványait” - mondta.

Az ünnepségen a kétszeres olimpiai bajnok párbajtőrvívó Schmitt Pál, a Nemzet Sportolója, több emlék közt felidézte: nem csak edzője, hanem 52 évvel ezelőtt esküvői tanuja is volt Szőcs Bertalan.

A NOB magyar tagja, a MOB tiszteletbeli elnöke mestere halálakor, 2016 májusában így nyilatkozott a MOB honlapjának: „Szerencsésnek érzem magam, hogy Szőcs Bertalan mesteredzővel 55 évet tölthettem ugyanabban a klubban, korábban a Vörös Meteorban, később az MTK-VM SK-ban, végül az MTK-ban. És ezen belül 16 évig tanítványa lehettem. József Attila azt írta a mamájáról „most látom, milyen óriási ő”. Ezt a mesterre is elmondhatjuk, most, hogy eltávozott döbbentünk rá, hogy milyen világra szólót alkotott. A szó szoros értelmében élt-halt a vívásért, nevelő munkáját olimpiai és világbajnokok hosszú sora fémjelzi."

Szőcs Bertalan tizenegy világ- és olimpiai bajnokot nevelt. Az eseményen Mincza-Nébald Ildikó, Szőcs Zsuzsa, Várkonyi Marina, Bárány Árpád, Schmitt Pál és Szényi Péter volt jelen.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)