Kiváló magyar szereplés a tavasz utolsó hetében, vk-arany judóban

2018. 06. 04.

Hazánk sportolói több sportág nemzetközi versenyein is megmérettették magukat, ahol nagyszerű eredményeket értek el. Judóban - ahol májusban indult az olimpiai kvalifikációs sorozat - például Ohát Zalán világkupát nyert. Emellett Budapest adott otthon az Európai Úszó Szövetség (LEN) éves kongresszusának. Az alábbi cikkben összesítettük a kiemelkedő teljesítményeket, eseményeket.

Aerobik. A magyar aerobikosok két éremmel is gazdagodtak a guimaraesi világbajnokság utolsó napján, méghozzá férfi egyéniben az Európa-bajnok Bali Dániel ezüstérmet szerzett, majd vegyespárosban párjával, Mazács Fannival a harmadik, bronzérmet érő helyezést érték el. Emellett a magyar válogatott aerodance kategóriában negyedik, míg trió kategóriában ötödik lett a vb-n. Az aerobik ugyan nem olimpiai sportág, de szerepel az Európa Játékok programjában.

Atlétika. Már tizennyolcadik alkalommal rendezték meg az EA Classic Meeting sorozatba tartozó Bydgoszcz Cup viadalt, ahol 110 méteres gátfutásban a londoni vb-n bronzérmes Baji Balázs idei legjobbjával, 13,51 mp-es eredménnyel elsőként ért célba. A női súlylökők mezőnyében Márton Anita, a versenyszám fedett pályás világbajnoka, negyedik sorozatban elért 18,36 méteres kísérletével a harmadik helyen végzett.

Cselgáncs. Ragyogó győzelmet aratott a 100 kilogrammosok között szereplő Ohát Zalán a madridi European Open-viadalon: a huszonkét esztendős judós pályafutásának eddigi legnagyobb sikerét érte el. A tavalyi budapesti világbajnokságon is jól szereplő Ohát Zalán az olimpiai kvalifikáció szempontjából is tett egy lépést, hiszen a madridi sikeréért száz világranglista-ponttal lett gazdagabb. Emellett a juniorok is kiváló hetet zártak: a korosztályos Európa-kupa sorozat ausztriai állomásán Tóth Ferenc ezüst-, Beringer Fatime pedig bronzérmet szerzett.

Evezés. Ezüstérmes lett a Csiszár Péter, Fiala Balázs, Tamás Bence, Forrai Dávid összeállítású magyar könnyűsúlyú kormányos nélküli négypárevezős egység a belgrádi világkupaversenyen. A szombati döntőkbe bejutó többi magyar egység közül Galambos Péter könnyűsúlyú egypárban az ötödik, míg Pető Zsolt paraevezős egypárban a negyedik helyet szerezte meg.

Kajak-kenu. A szegedi Európa-bajnoki válogatón 500m egyesben olimpiai- világ- és Európa-bajnokok sora indult, köztük több visszatérővel; elég csak Kozák Danutát, Csipes Tamarát, Kárász Annát és Szabó Gabriellát említeni. A szülés után visszatérő Kozák fantasztikus teljesítményt nyújtva hatalmas előnnyel nyerte meg a döntőt. Férfi kajak egyes 200 méteren az 500 négyesben induló, így a sprintszámot kihagyó versenyzők távollétében Birkás Balázs volt a legnagyobb esélyes, és bár a fiatal Csizmadia Kolos nagyon megszorongatta őt, de a szegediek kajakosa így is megnyerte a számot.

Ritmikus gimnasztika. Óriási sikert ért el a magyar ritmikus gimnasztika-válogatott a guadalajara-i Európa-bajnokság utolsó napján, ahol a top Eb-n Pigniczki Fanni a 16. helyen végzett, amellyel kvótát szerzett hazánknak a jövő évi minszki Európa Játékokra.

Torna. A koperi világkupa szerenkénti fináléjának első napján a kétszeres olimpikon Böczögő Dorina felemáskorláton bronzérmet szerzett, de a válogatott többi tagja is kiválóan helyt állt, számos pontszerző helyet bezsebelve.

Úszás. Budapesten tartotta éves kongresszusát az Európai Úszó Szövetség (LEN) 52 ország delegáltjainak részvételével a Duna Arénában. Az egybegyűlteket dr. Szabó Tünde sportért felelős államtitkár köszöntötte, aki beszédében emlékeztetett arra, hogy 2017-ben példátlan nemzeti összefogással sikerült megrendezni minden idők legjobb FINA-világbajnokságát. A főváros nevében Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes köszöntötte a LEN Kongresszus résztvevőit. Kiemelte, hogy Budapest népszerűsége töretlenül növekszik – 2010 óta harminc százalékkal emelkedett az idelátogató külföldiek száma –, és ehhez nagymértékben hozzájárultak az elmúlt évek rangos sporteseményei, különösen a FINA-világbajnokság. Paolo Barelli LEN-elnök megköszönte a magyar szervezők munkáját, és reményeit fejezte ki a 2020-as budapesti vízilabda és úszó Európa-bajnokságokkal kapcsolatban.

(MOB, fotó: judoinfo.hu)