Konzultáción a teniszezők: Világranglista-helyezés döntött az olimpiai szereplésről

Konzultáción a teniszezők: Világranglista-helyezés döntött az olimpiai szereplésről

2012. 11. 15.
Megosztás

A Magyar Olimpiai Bizottság olimpiával kapcsolatos sportági konzultációs sorozata szerdán a teniszezőkkel folytatódott.


A megbeszélésen a sportágat dr. Szűcs Lajos elnök, Richter Attila főtitkár és az atlantai olimpián résztvevő Temesvári Andrea, londoni sportágvezető képviselte. A vendéglátók oldaláról Medvegy Iván és dr. Bartha Csaba sportszakmai főmunkatárs ült asztalhoz; a megbeszélésen jelent volt dr. Balogh Péter, a MOB Orvos-bizottságának és a londoni egészségügyi csoportnak a vezetője, továbbá dr. Téglásy György főorvos, a Válogatott Kereteket Ellátó Szolgálat (VKESZ) vezetője.

Az olimpia-centrikus megbeszélésen a versenyzők londoni teljesítményének értékelése, az egészségügyi háttér, a sportorvosi szűrések fontossága került középpontba, de szóba került a jövő is, mint Szűcs Lajos elmondta: a Magyar Tenisz Szövetség új rendszert épít.

Tenisz sportágban a londoni játékokon Babos Tímea – szingapúri ifjúsági olimpiai bronzérmes – valamint Szávay Ágnes – Peking után kétszeres olimpikon – egyesben és párosban lépett pályára; mint Medvegy Iván megjegyezte: „a versenyzők a tőlük telhetőt megtették”.

A válogatott keretek sportegészségügyi hátterének koordinálását dr. Dani Vilmos keretorvos illetve Makocsai Sándor fizikoterapeuta fogta össze; a sportpszichológiai támogatást egyéni pszichológussal történő konzultációk segítették. A szövetség nagy gondot fordított a dopping általi teljesítményfokozás egészséget károsító hatásainak megismertetésére. A válogatott mellett jelentős munkát végzett Barátosi Levente FED kupa kapitány, Hornok Miklós Davis kupa kapitány, szövetségi vezetőedző, Temesvári Andrea csapatvezető, Richter Attila főtitkár és Papp Sándor szakmai igazgató.

A teniszben nem rendeznek felnőtt egyéni vb-t vagy Eb-t, ezért az eredményességet a játékosok világranglistán elfoglalt helyezésük, valamint a Davis és Federation kupában nyújtott teljesítményük alapján lehet lemérni. Az elmúlt 4 éves időszakban a női vonalon volt több játékosunk a WTA ranglista legjobb 40 játékosa között (Arn Gréta, Czink Melinda, Szávay Ágnes). Ezeknek a játékosoknak folyamatosan volt esélye kvalifikálni magát az olimpiára, folyamatosan változott köztük az aktuálisan legjobb rangsort elérő játékos. Teljesítményüket sérülések is befolyásolták; Szávay és Czink is hosszabb kihagyásra kényszerült, Arn az olimpia előtt bajlódott hónapokon keresztül sérülésekkel. Biztatónak mondható a női szakág utánpótlása: az ITF 18 év alatti világranglistán 5 magyar játékos is a legjobb 200 között van, a 14 éves európai ranglistát Gálfi Dalma vezeti.

Teniszben az olimpiai részvételt kvalifikációs verseny nélkül a mindenkori világranglista alapján állapítják meg; a részvétel feltétele a világranglistán (férfiaknál az ATP, nőknél a WTA) elfoglalt minél jobb helyezés elérése. Általánosan elmondható, hogy ehhez a világ legjobb 60-65 játékosa között kell lenni. A londoni olimpiára a 2012. június 11-én hivatalos ranglista alapján kerültek fel a játékosok az egyéni és a páros táblára; a ranglista készítésénél a legutolsó 52 hét versenyeinek ranglistapontjait vették figyelembe. Országonként összesen 6-6 fő vehet részt férfiaknál és nőknél, ebből egyéniben 4-4-nek van indulási lehetősége, párosban pedig 2-2 pár indulhat.

Szávay Ágnes – hosszú kihagyás után versenyzett újra ­– az első fordulóban 6/3, 6/3 arányban kikapott a brit Baltachatól. Babos Tímea az első fordulóban 6/2, 6/4 arányban legyőzte a kazah Voszkobaevat, majd a 2. fordulóban 6/1,6/1-re kikapott a világranglista 7. helyezettjétől, a német Kerbertől. A Babos-Szávay páros az 1. fordulóban 6/1, 6/7, 6/2 arányban kikapott a cseh Hradecka, Hlavackova párostól, akik végül a döntőig nem veszítettek több szettet. A páros meccs előzményei nem alakultak jól; Babos és Szávay életükben először játszottak együtt az olimpia alkalmával. Ellenfelük a világ egyik legjobb párosa, akik London előtt a wimbledoni bajnokságban döntőt játszottak. Ennek ellenére a lányok jól játszottak, az eredményen is látszik a küzdelem.

A szövetség képviselői külön köszönetüket fejezték ki a MOB Londonban közreműködő, a versenyekre kilátogató szakembereinek.

Mint a beszámolóból is kitűnik, a jövő tekintetében fontos, hogy a szövetség jelenlegi elnöksége ismét bizalmat kapjon a tisztújító közgyűlésen és így megvalósítsa a kitűzött céljait; a magyar teniszt – különösen a férfi és az amatőr vonalat – fellendíthesse, melyet a MOB által is elismert 4 éves stratégiai anyag is felvázol. A „2012-2016 stratégiai irányok és célok” - című terv tartalmazza a következő olimpiai ciklus főbb feladatait. Az elmúlt években sikerült egy nagyon komoly eredményekkel rendelkező fiatal csapatot kinevelni, akik közül többen is a világ élvonalába tartoznak. A célok eléréséhez, miszerint Rióban, legkésőbb 2020-ban pontszerzője, esetleg érmese is lehessen a magyar teniszsportnak, most van szükség a stratégiailag alátámasztott, célzott és hatékony támogatási rendszer elindítására, ami az anyagi források mellett infrastruktúra-fejlesztést is igényel. Ezzel kapcsolatban a szövetség konzultációt kezdett a MOB-bal. Az elsődleges cél, hogy a szövetség égisze alatt, szakmai felügyelete és anyagi támogatása mellett az elkövetkező négy év során 1 férfi és 4 női olimpiai résztvevő legyen Rióban, míg 2020-ra reális cél lehet a pontszerzés vagy az érem is.