Kovács Ádám a Jungfrau terepfutó maratonon és a hosszútávú világbajnokságon

2012. 09. 14.

Idén Svájcban a legendás Jungrfrau hegyifutó maratont 20. alkalommal rendezték meg és a jubileumi verseny egyben a hosszú távú világbajnokság is volt. Kovács Ádám az utóbbi időszakban sikert sikerre halmozó terepfutó 12. helyezése nagyon komoly nemzetközi eredmény.

A Jungfrau maraton specialitása abban rejlik, hogy az 556 m tengerszint feletti magasságból indulva szinte csak felfelé kapaszkodva éri el 42 km alatt a 2205 m-es csúcsmagasságot, ahonnan egy rövid lejtőn érhető el a 2000 m-en lévő cél. A talaj sem a megszokott aszfalt, hanem 2/3 részben erdei, de főleg sziklás talaj.

A rajt után a kenyai Hosea Tuei , a szlovén Mitja Kosovelj és az osztrák Markus Hohenwarter állt az élre, Ádám megfontoltan kezdett, több neves nemzetközi sztáratlétával a második-harmadik üldöző bolyban helyezkedett. Amikor a pálya elkezdett meredekebb, sziklásabb és egyre nehezebb lenni, akkor mindenki ritmust váltott.

Az élen állók között ádáz harc dúlt, de arra is kellett figyelniük, hogy mégis összedolgozzanak az üldözők leszakítása miatt. Ez végül sikerült is nekik, az utolsó meredek sziklás részeket az osztrák futó bírta jobban és 1 perces előnnyel szerezte meg a világbajnoki címet.
Ádám a győzteshez képest 12 percen belüli célba érkezése nagyon biztató a jövőt illetően, az idei szereplése komoly eredményeket előlegez meg.

Ádám verseny utáni értékelése:
"Elégedett vagyok a futásommal. A nyár elején volt egy kis formahanyatlásom és az augusztust keményen végig edzettem. A formámból kihoztam, amit lehetett.
A taktikám óvatos kezdés volt. A Zermatt maraton győztes kenyai futóval haladtam 25 kilométerig, mert ő is megfontoltan kezdett 15-17. hely körül. Itt kezdődött csak a verseny az igazi emelkedőkkel. 38,5 kilométerig egészen a 10. helyig feljöttem. Az utolsó technikás emelkedőt már nem tudtam teljesen kifutni és innen a 12. helyre sikerült beérni."
A női versenyben az amerikai Stevie Kremer nyert, Köcski Réka 75. helyen érkezett célba.

A versenyen 2985 férfi és 1363 nő ért célba. A verseny történetében több magyar győzelem és dobogós helyezés született Staicu Simona és Földingné Nagy Judit révén.