Legyőzte a hollandokat a női pólóválogatott

2014. 06. 06.

Hollandia 2008-ban olimpiai bajnoki címet nyert a pekingi olimpián. Azóta válogatottjuk sokat változott, a dunaújvárosi tornára már csak egyetlen játékos Yasemin Smit maradt az akkori sikert elérőkből.

A hollandok edzőtáborozni jöttek hazánkba, és a júliusi budapesti Európa-bajnokságra készülő magyar válogatottal találkoztak a 2. Dunaújvárosi Főiskola-kupáért kiírt torna keretében.

Az első negyedben a vendégek jutottak háromszor is vezetéshez, ám három Dóra: Csabai, majd Czigány, utána pedig Antal mindig szinte azonnal egyenlített (3–3).

A folytatásban Keszthelyi Rita, a duplázó Csabai és Illés Anna góljaival 6–3-ra megugrott a magyar válogatott, amely a csapatkapitány Takács Orsolya találatával tartotta a különbséget (7–4).

A harmadik nyolc perc a hollandok felzárkózása nyomán 7–6-os hazai vezetésről indult, majd a vendégek kétszer is egyenlítettek (7–7, 8–8), utána azonban ismét magyar percek következtek: Szücs Gabriellát követően Takács és a kétszer is eredményes Keszthelyi révén 11–8-ra meglépett a hazai együttes.

A befejező játékrészben a szívós hollandok újból közelebb kerültek Takácsékhoz (11–10), így aztán a legjobbkor jött Antal akciógólja (12–10). Ám még nem volt meg a győzelem, s a 12–11-et követő Keszthelyi-gól után a rivális megint betalált (13–12). Kevesebb, mint két perccel a vége előtt aztán megint Keszthelyi villant (14–12), aki szabaddobásból vette be az ellenfél kapuját, s ez döntőnek bizonyult.

A holland válogatott a szerdai nyitányon 12–6-ra verte a magyar junior-válogatottat, amelyet csütörtök délelőtt a magyar felnőttválogatott 17–7-re győzött le, így a két sikerrel Merész András szövetségi kapitány csapata nyerte a hármas tornát.

A világ- és Európa-bajnoki bronzérmes, olimpiai negyedik helyezett magyar együttes számára nem érnek véget a kontinensviadal előtti „holland napok": a két esztendeje Eb-hatodik, tavaly vb-hetedik németalföldiekkel két hét múlva Görögországban, három hét múlva pedig Oroszországban nemzetközi tornákon találkozik újfent, ráadásul velük kezd a Merész-csapat a margitszigeti Európa-bajnokságon.

„Őszinte gratulációm a lányoknak, nagyon összekapták magukat erre a napra” – kezdte értékelését Merész András.
„Itt a délelőttre is gondolok, mert a magyar junior válogatott nagyon kitett magáért azon a mérkőzésen. Nagyon szépen felépítették magukat a lányok a borzasztó fáradtságból, ami jellemző a csapatra, hiszen nagyon kemény munkát végeztünk ebben a három hétben. Ráadásul a lányok pontosan tudják, hogy ezzel nincs vége ennek a kemény terhelésnek. Talán jövő héten lesz az igazán kemény. Viszont hihetetlen profi hozzáállással játszanak, nemcsak ezen a meccsen, hanem az egész felkészülés során. Ha így megyünk, tovább, akkor magunknak nem tehetünk szemrehányást, bármi is történjen július közepén.

Egy csapat erejét igazán azok a pillanatok mutatják meg, amikor gödörben van. Olyankor a saját vállát fogva kell kirángatnia magát onnan. Nekünk ez ma sikerült akkor, amikor a hollandok közelebb jöttek. Sokkal egyszerűbb lenne a helyzetünk persze, ha ezeket a gödröket nem ásnánk magunknak folyamatosan. Azon leszünk a jövőben, hogy minél kevesebb gólt kapjunk, hiszen annál könnyebb győzni. Ennek ellenére ez a 14-12-es eredmény megsüvegelendő a szó minden értelmében masszív holland csapat ellen.

Mit látott a hollandok játékán, ami figyelemre méltó?

A támadótaktikájuk olyan volt, mint az előző két évben, erre lehetett készülni. Várhatóan az Eb-n majd azért valamit finomítanak. Védekezésben nem volt annyira mozgékony a játékuk, sokkal statikusabb, de nagyon stabil védekezést mutattak be. Emberhátrányban nagyon sokat blokkoltak a kapu közelében, egyébként is sűrűn, jól blokkolnak. Ennek az ellenszerét tudjuk, de nem mindig alkalmaztuk jól ma. Emellett néhány taktikai fegyelmezetlenségünk is volt, azokat el kell felejteni. Erre valók a következő edzőmérkőzések, tornák és a következő évek is. Ez a csapat ugyanis idén még nem lehet kész, ennek a csapatnak folyamatosan fejlődnie kell és fejlődni is fog.

Kollégája, a holland Arno Havenga így értékelt:

„Azt gondolom, jól játszottunk, a legvégéig meccsben voltunk. A felkészülés mostani szakaszához képest abszolút kihoztuk a maximumot. Nem most kell 100 százalékot nyújtani, hanem majd az Európa-bajnokságon. Sok pozitívumot láttam, ami nekem a keret kialakítása szempontjából nekem fontos jel. Jó úton járunk. Nagyon elégedettek voltunk az itteni pár nappal, a magyar válogatott kiváló partner a felkészülésben, remek körülmények között készülhettünk. Különös, hogy az Európa-bajnokságon is találkozunk, ez ennek a sportágnak a jó oldala: azokkal készülhetsz, akikkel élesben is játszol majd.

2. DUNAÚJVÁROSI FŐISKOLA-KUPA

MAGYARORSZÁG–HOLLANDIA 14–12 (3–3, 4–3, 4–2, 3–4), Dunaújváros, 150 néző. V: Fekete B., Várkonyi
MAGYARORSZÁG: Bolonyai – KESZTHELYI 5, Antal 2, Illés A. 1, TAKÁCS O. 2, Szücs G. 1, Kisteleki H. Csere: CSABAI 2, Tóth I., Czigány D. 1, Kisteleki D., Hevesi, Menczinger K
HOLLANDIA: Heinis – S. Van der Sloot, Klaassen 1, SMIT 5, SEVENICH 3, D. Genee 1, Nhuis 1. Csere: Van der Mölen 1, A. Greene, Stomphorst, Drewes, Van der Graaf
Gól – emberelőnyből: 9/3, ill. 12/4 Gól – ötméteresből: 2/2, ill. 1/1
Kipontozódott: Illés A. (27. p.), Csabai (32. p.)

A 2. játéknap másik mérkőzésén

Magyarország–Magyar juniorválogatott 17–7 (3–2, 5–1, 4–3, 5–1)
Gólszerzők: Keszthelyi 7, Tóth I. 4, Miskolczi, Kisteleki D. 2-2, Antal, Csabai, ill. Sikter 2, Kisteleki H., Gurisatti, Farkas, Varga V., Horváth B.

A torna végeredménye: 1. MAGYARORSZÁG 2 2 – – 31–19 6, 2.Hollandia 2 1 – 1 24–20 3, 3. Juniorválogatott 2 – – 2 13–29 0

(Forrás: mti, nso, mob)