Legyőzte a románokat a női válogatott, a férfiak második veresége

2013. 06. 17.

Bravúros győzelmet aratott a magyar női röplabda válogatott a két éve még Eb-résztvevő Románia felett a bursai Európa Liga selejtezőben. Horváth Dóra és Liliom Rita vezérletével a mieink a harmadik játszmát leszámítva végig ellenfelük fölé emelkedtek, s megérdemelten nyertek.

Legyen az bármilyen sportág, egy magyar-román meccs mindig presztízsértékkel bír. Így álltak hozzá a mieink a vasárnapi meccshez a két éve még Eb-résztvevő ellenfelükkel szemben, s bár az első pontot még ők szerezték, innen fordítottak a mieink 4:1-re, s tartották is két-három pontos előnyüket. Főleg Liliom Rita és Horváth Dóra volt elemében ekkor, 13-nál azonban elfogyott az előny, de Liliom remek leütéseivel rendre a mieink jutottak ekkor is előnyhöz. Idővel azonban a románok észlelték a veszélyt, s már nagyon odafigyeltek a négyes ütőnkre. Egyszer át is vették a vezetést, de egy időkérést követően fordítottunk, s 20:18-nál két játszmalabdánk volt, Liliom ejtésével pedig már az elsőt ki is használtuk.

A második játszma elején fej-fej mellett haladtak a csapatok, de aztán két remek Sándor-szerva után a mieink megléptek. Bár négy ponttal is vezettünk, 8:8-nál megint egyenlő volt az állás. Ettől mintha észbe kaptak volna a mieink, s csináltak egy 5:1-es szériát. Ezután már tartották a lányok a különbséget, s bár 20:14 után három játszmalabdát is hárítottak a románok, végül Liliom egy lecsapással megadta nekik a kegyelemdöfést.

A harmadik játszma viszont nem kezdődött túl jól, hiszen az első négy pontot az ellenfél szerezte. Ekkor Sándor Renáta leütéseivel próbáltunk meg zárkózni, de kevés sikerrel. Hat pont is volt már a különbség, de a mieink nem adták fel és oroszlánként küzdöttek. Sikerült feljönni kétszer is három pontra, de aztán megint nőtt a különbség, s végül a románok 13-ra nyerték ezt a játszmát.

A rossz kezdés luxusát nem adták meg még egyszer a mieink, így a játszma elején gyorsan három pontos vezetésre tettünk szert, sőt, egy Horváth Dóra-ász után öt is volt már a különbség. A mieink aztán nemhogy tartották, de még növelték is az előnyt, Nagy Eszter okos pontjaival, míg a születésnapos Kötél Dóra védekezésben nyújtott kitűnőt. Egy necces Horváth Dóra szervával már 19:10 volt ide. Ekkor viszont mintha elhitték volna a lányok, hogy már megvan a meccs, sorozatban hat pontot szereztek a románok. Tálas Zsuzsanna okos pontjával viszont négy meccslabdához is jutottunk, s a másodikat Horváth Dóra értékesítette is. Így női csapatunk bravúros győzelmet aratott keleti szomszédjaink fölött.

Hollósy László:
- Örülök, hogy végre kijött a lányokból az, ami bennük van. Több napja sulykoljuk már beléjük másodedzőmmel, Paolo Garibaldival, hogy higgyenek magukban és gondolkozzanak pozitívan. Mindenképpen ezt kell megtanulnunk, ha ilyen mérkőzéseket meg akarunk nyerni. Amikor játékosaim csapatként tudnak küzdeni, akkor meg is tudjuk ezt tenni.

Marian Constantin:
- Ma sajnos nem játszottunk jól, és még szerencsénk sem volt. nem tudok mást mondani, minthogy ezen a meccsen a magyarok mindenben fölénk nőttek és megérdemelten nyertek.

Horváth Dóra:
- Az előző két vereség után ez a mai siker egy nagy lépés volt előre. Persze a játékunkon továbbra is van még mit javítani, de a mai győzelmünk mindenképpen bíztató a jövőre nézve.

Eredmény:
Európa Liga-selejtező

Magyarország–Románia 3:1 (18, 17, –13, 17), Bursa, 100 néző. Vezette: Moula (görög), Zulfugarov (azeri)
Magyarország: HORVÁTH D. 17, SÁNDOR 11, Tálas 5, Dobi 5, NAGY E. 8, LILIOM 17. Cserék: Kötél D. (liberó), Nagy M., Széles, Pallag
Románia: Baciu 4, Calota 4, NEMTANU 9, Carbuneanu 6, MURESAN 10, ILIE 15. Cserék: Trica (liberó), Postea, Miclea, Onyejekwe 2

Nagyon jól kezdte a mérkőzést a magyar válogatott, fegyelmezetten, a taktikai utasítást betartva játszott. Nem is tudott elhúzni a spanyol gárda, végig fej-fej mellett haladtak a csapatok. A véghajrára a vendégek kerültek előnybe, játszmalabdájuk is volt, de a remek szélső támadásainkkal megfordítottuk az állást.

A második szettben tartott a lendület, de csak 11:11-ig, onnantól kezdve egyre nagyobb előnyre tettek szert a spanyolok. Kicsit elszállt a nyitásfogadásunk, nem ültek az első támadásaink, és máris 1:1-et mutatott az eredményjelző.

A harmadik felvonásban ismét mi kezdtünk jobban, de a gyengébb nyitásfogadásunk mellett elpuhultak a nyitásaink is, így a vendégek egyre magabiztosabb játékkal hozták ezt a játszmát is.

Az utolsó szettben már a játszma elején sem vezettünk, a spanyolok hamar dűlőre akarták vinni a kérdést. Demeter György szövetségi kapitány cserékkel próbálta meg a frissíteni a magyar válogatottat: Baróti Árpád helyére Nacsa Gábor, Gergye Róland helyett pedig a csapatkapitány, Németh Szabolcs érkezett. Nekik is köszönhetően a véghajrában megközelítettük a hispán csapatot, szép labdameneteket is megnyertünk, de végül a spanyol együttes örülhetett.

Demeter György:
- Az első játszmában fegyelmezettek voltunk, aztán a másodiktól minden taktikai utasítást elfelejtettünk. A negyedik szett hajrájában örömteli volt, hogy a cserék sokat lendítettek a játékunkon. Mérkőzés tapasztalatot csak mérkőzésen lehet szerezni – úgy gondolom, jó úton haladunk. A csehek ellen holnap bátrabban, több kockázatot felvállalva kell játszanunk.

Munoz Benitez:
-Mindkét csapat jobban játszott, mint tegnap. Úgy gondolom, mi most egy kicsit magasabb szinten játszottunk támadásban.

Baróti Árpád:
- Az első meccshez képest kicsit oldottabban játszottunk. Igaz a nyitásaink nem mentek jól, talán ebben az új szabály is szerepet játszik. Fizikailag jól állunk, és minél több meccset játszunk együtt, annál jobb csapat leszünk.

férfi Euroliga, 1. kör, 2. forduló:
Magyarország-Spanyolország 1:3 (22, -14, -17, -16), Kecskemét, 200 néző. Vezette: Bensimon (izraeli), Piasetski (fehérorosz).
Magyarország: Bagics 7, Nagy J. 3, Gergye 9, Kovács Z. 5, Kaszap 1, Baróti 17. Csere: Dömötör (libero), Németh Sz. 4, Nacsa 4
Spanyolország: Noda 12, Trinidad 4, Altayo 6, Delgado 11, Fernandez 7, Villena 13. Csere: Liabres (libero), Ruiz 1, Fornes 1

A magyarok hétfőn a csehekkel találkoznak. A magyarországi forduló után a másik három csoportszereplő otthonában is rendeznek egy-egy tornát. Összesen három csoport van, mindegyikből az első, illetve a másodikok közül a legjobb jut be a négyes döntőbe.

(Forrás: Farkas Mihály és Karádi Zoltán, hunvolley.hu)