Lőrincz Viktor és Kiss Balázs is világbajnoki bronzérmes

2013. 09. 22.

Szombaton három kötöttfogású súlycsoportban avattak bajnokot. A magyarok közül Kozák István (60 kg), Lőrincz Viktor (84kg) és Kiss Balázs (96 kg) lépett szönyegre.

Elsőként Kozák István 2:2-re végzett a kirgiz Arszen Eralijevvel, de értékesebb akciójának köszönhetően ő jutott a legjobb 32 közé, ugyanis míg ellenfele két egypontos támadással szerzett két pontot, ő egyszer pörgetett. A nyolcaddöntőért a kubai Ismael Borrero Molina következett.

Hiába volt kettő nullás hátrányban, Kozák István ígéretes helyzetben kiemelte a kubai Ismael Borrero Molinát, a keze azonban szétcsúszott, így az akciót nem tudta befejezni.
Mivel ellenfele a folytatásban kiesett így a magyar bírkózónak is véget ért a világbajnokság.

„Nem tudok mit mondani. Sikerült kiemelnem a kubait, megvolt a fogás, de szétcsúszott a kezem, és elúszott a meccs. Ha az az akció meg lett volna, akkor biztosan nyerek, így viszont…" – mondta Kozák a mérkőzés után, aki így csak a kubai döntőbe jutásában bízhat, amire sajnos nagyon kicsi az esély.

Noha elsőre félelmetesnek tűnt a kubai Yasmani Lugo Cabrera, Kiss Balázs okos birkózással kifárasztotta és intésekbe hajszolta, így négy percnél leléptetéssel kiharcolta a győzelmet.
Már a világbajnokság első mérkőzésén kiderült, hogy Kiss Balázsnak tényleg fekszenek az új szabályok: a 2009-es világbajnok diktálta az iramot állásból, amivel hamar kifárasztotta nagyobb darab riválisát. A magyar birkózó egy mögé kerüléssel már az első menetben vezetett, aztán a negyedik perc végére kicsikarta ellenfele harmadik intését, így leléptették a kubait.

A vártnak megfelelő magabiztos győzelemmel kezdett Lőrincz Viktor, miután kétórás várakozás után végre szőnyegre léphetett. A 84 kilogrammos kötöttfogásúak között induló ceglédi birkózó a mexikói Hanssel Salvador Mejía ellen nyert technikai tussal.

Kiss Balázs éremesélyeshez méltóan menetel a felső ágon. Kubai ellenfele után a szlovákiai Lengyel Dávidot is legyőzte. Egy válldobás után két vállra fektette, és így 1:14 perc alatt eldöntötte a nyolc közé jutás kérdését.

Folytatta lehengerlő birkózását Kiss Balázs a 96 kilogrammos kötöttfogásúak között, és az előző világbajnokságon őt legyőző török Cenk Ildem ellen is magabiztosan, 3:0-ra győzött.
A 84 kilogrammos kötöttfogásúak között Lőrincz Viktor viszont nem tudta megbontani a kétszeres vb-bronzérmes azeri Saman Tahmasebi fogását, és 5:0-ra kikapott.
Ellenfele a folytatásban viszont egészen a fináléig verekedte magát, így a magyar fiú a vigaszágra jutott.

Kiss Balázs az elődöntőben kikapott a kétszeres Eb-győztes és olimpiai bronzérmes örmény Artur Alekszanjantól. Bár ígéretesen, magyar ponttal indult a mérkőzés, hamar kiderült, hogy Kiss Balázs képtelen fogást találni Alekszanjanon. A 96 kilogrammos magyar versenyző 9:1-nél technikai tussal kapott ki riválisától, így este a vigaszágas küzdelmekből érkező ellenféllel küzdhetett a bronzéremért.

Lőrincz Viktor a vigaszág 1. fordulójában 3:0-s pontozással győzte le a német Eugen Ponomartschukot, így a grúz Giorgij Cirekidze ellen az esti programért és a bronzmeccsen
mérközhetett. Az ifjabbik Lőrincz testvér végig frissebbnek tűnt a grúz ellenfélnél, aki az elveszített negyeddöntő után nem tudta felszívni magát. Két kitolással, egy mögé kerüléssel és egy intéssel már az első menetben 5:0-ra vezetett a ceglédi birkózó, aki a másodikban egy újabb mögé kerüléssel a technikai tust is kiharcolta.
Így az esti programban két magyar is bronzéremért küzdhetett.

A tavalyi Európa-bajnoki harmadik 23 éves Lőrincz a vesztes nyolcaddöntője után a vigaszágon két szép győzelmet aratva jutott a helyosztóig, melyben a meglepetésre elődöntőig jutott finn Rami Hietaniemi várt rá.

Előzetesen Struhács György szakágvezető nem akart jóslásokba bocsátkozni, annyit jegyzett csak meg, hogy Lőrincz nem esélytelenként lép majd szőnyegre.

A találkozót mindkét birkózó nagy iramban kezdte, ám igazán megfogni sem tudták egymást az első percben. A mérkőzésvezető ekkor Lőrinczet ítélte meg aktívabbnak, így a finnt figyelmeztette, s neki kellett volna váltani, ám nem tudott, 2:20 percnél meg is kapta intését, mely után Lőrincz állásból akarta tovább folytatnia küzdelmet és fárasztani tovább ellenfelét.

A fogáskeresés folytatódott, az eredmény pedig a szünetig nem változott.
Az első menetben vitt taktika a második elején gyorsan kifizetődött, a finn ugyanis nem változtatott harcmodorán, s gyorsan megkapta második intését is, ami már 1-0-ás magyar vezetést eredményezett.

Külső szemlélő számára nem tűnt úgy, hogy változott volna a meccs képe a folytatásban, mégis, egy perccel a vége előtt a magyart intették. A finn térdelést kért, majd kisebb huzavona után összefogta Lőrinczet, ám sokáig meg sem tudta mozdítani, majd ugyan kiemelte, ám dobása közben a magyar lefordult a fogásról, s a finn mögé került, ami egy pontot ért.
Fél perc volt már csak hátra, s érezni lehetett, hogy Hietaniemi már minden erejét elfogyasztotta. Lőrincz végül simán megőrizte előnyét, s pályafutása eddigi legnagyobb sikerét aratva, megszerezte a bronzérmet.

„Az azeri elleni vesztes meccs után nagyon csalódott voltam, de sikerült túltennem magam rajta, s az edzőimmel megbeszéltük, hogy mit kell tennem a folytatásban, ezután pedig minden ellenfelemre sikerült ráerőltetnem az akaratomat - mondta a meccse után Lőrincz Viktor. - Nagyon boldog vagyok, köszönöm a biztatást. Ezért érdemes csinálni ezt a sportágat. Az ünnepléssel még várok, holnap megnézem a testvéremet, Tamást, aki szerintem végig veri a világot” - tette hozzá.
„Profi volt” - értékelte röviden Lőrincz Viktor teljesítményét Struhács György szövetségi kapitány.

A 2009-es vb-győztes Kiss Balázs délután kiváló birkózással jutott el az elődöntőig, ott azonban az örmény Artur Alekszanjan ellen nem volt esélye. A BVSC versenyzője veresége után nem volt szomorú, s ígérte, a helyosztóra felszívja magát.

Kiss - a nála közel egy fejjel magasabb - iráni Mahdi Alijarifejizabadi elleni meccse kis kakaskodással kezdődött, majd parázs állóharccal folytatódott. Az iráni fejelt, ütött, mindent bevetett a magyar ellen, a mérkőzésvezető pedig őt figyelmeztette egy perc után.
Tíz másodperccel később aztán Kiss került előnybe egy kitolás után (1-0). A folytatásban is iszonyatos küzdelmet láthatott a Papp László Sportaréna, az eredmény viszont a szünetig nem változott.

A pihenő nem hozott változást, a felek ugyanúgy hajtották egymást a folytatásban mint korábban. A birkózás nem volt szép, különösen az iráni használta sokat a fejét, ütött, nyakra fogott, de csak az ötödik perc elejéig tudta feltartóztatni Kiss Balázst, aki ekkor gyönyörűen fogta össze ellenfele derekát és kidobta a szőnyegről.

A három pont járt, ráadásul a rossz - kissé érthetetlen - iráni óvás miatt még egy, így az előny 5 pontosra nőtt. Kiss fejét az akció után be kellett kötni, de a géz sem zavarta meg, a hajrában is kiválóan birkózott, riválisának nem adott esélyt, s 5-0-ra megnyerte az éremcsatát, mely után percekig ünnepelt a szőnyegen, a több ezres publikum pedig óriási hangerővel éltette.

„Nagyon örülök ennek az éremnek, s azt hiszem, megérdemeltem. Az örmény ugyan ma jobb volt nálam, de azt hiszem, helyem van a dobogón - nyilatkozta a találkozó után Kiss Balázs, akinek a nap végére a fejét, a nyakát is nagy sebek borították. - Vadállatias meccs volt ez tény, de nekem éppen az ilyen birkózás az erősségem. Az egyik barátom mondja mindig találóan, hogy én gyötröm az ellenfeleimet, s ez ma is így volt. Köszönöm a közönségnek, boldog vagyok, hogy ilyen sokan kijöttek erre a vb-re” - tette hozzá.

„Azt hiszem két nap után három érem, az nem semmi, ráadásul vasárnap sem leszünk esélytelenek - mondta Struhács György. - Ma nagyon jó napot zártunk, mindenkit megvertünk, akit meg lehetett” - mondta.

A BVSC birkózója a magyar csapat hatodik dobogós helyét szerezte meg ezen a vb-n. Kedden Veréb István állhatott fel a dobogó legalsó fokára a szabadfogásúak 84 kilogrammos kategóriájában, míg csütörtökön Sastin Marianna (59 kg) világbajnoki címet szerzett, Barka Emese (55 kg) pedig harmadik lett. Pénteken aztán a kötöttfogású Módos Péter lett bronzérmes az 55 kilogrammosok között.

VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPEST

Magyar vonatkozású eredmények:

Kötöttfogás

60 kg
1. forduló: Kozák István–Eralijev (kirgiz) 2:2 – Kozák értékesebb akcióval jutott tovább.
2. forduló: Kozák István–Borrero Molina 0:6