Két magyar arany és hét kvóta szombaton a kajak-kenu vb-n

Lucz Dóra egyenlített Douchev-Janics Natasa ellen, Tótkáék ezüstérmesek

2016. 05. 21.

Az olimpiai válogatónak is számító duisburgi kajak-kenu világkupán a férfiaknál a K–2 200 méter szombati döntőjében a Tótka Sándor, Molnár Péter duó ezüstérmes lett. A nőknél K–1 200 méteren Lucz Dóra Douchev-Janics Natasa előtt zárt a fináléban, ezzel egyenlített, és a második válogatón szétlövésben dől el az, hogy ki indulhat ebben a számban Rióban.

A világkupán K–2 200 méteren induló mindkét magyar egység bejutott a döntőbe, melyben a Tótka Sándor, Molnár Péter páros a hármas pályán ezüstérmet lapátolt, a győztes a spanyol Saúl Craviotto, Cristian Toro duó lett. A másik magyar hajóban Balaska Márk és Birkás Balázs ült, ők a hatodik helyen csaptak a célba – közel három tizeddel Tótkáék mögött.

A nőknél a K–1 200 méteres fináléban szintén két magyar hajó volt, és szintén olimpiai válogatónak számított a verseny. A győzelmet a favoritnak számító olimpiai bajnok, az új-zélandi Lisa Carrington szerezte meg 38.880-as idővel, az egyedüliként, aki 39 másodperc alá tudott menni. Az első szegedi válogatót megnyerő Douchev-Janics Natasa a hatodik helyen zárt, míg riválisa, Lucz Dóra az ötödik pozícióban – így kettejük harca is a második válogatón dől majd el.

„Nagyon boldog vagyok, igazából már azzal is egy álmom valósult meg, hogy Natasa ellen versenyezhetek, számomra felfoghatatlan, óriási dolog, hogy egy ilyen kaliberű versenyző ellen mehetek, várom a szerdai szegedi szétlövést, ahol újra győzni szeretnék” – mondta Lucz Dóra a futam után fülég érő szájjal a szövetség honlapján.

A nap harmadik magyar érdekeltségű döntőjében Takács Kincső a hetedik helyen csapott célba C–1 200 méteren.

A harmadik szám, amelyben olimpiai válogató is egyben a világkupa, az a C–2 1000 méter.
A múlt heti, szegedi első viadalon győztes Vasbányai Henrik, Mike Róbert duó második lett előfutamában, így pótvizsgára kényszerült. A középfutamból aztán simán jutottak be a vasárnapi fináléba.

A hazai rivális Petkó András, Fekete Ádám alkotta kettős viszont simán nyerte saját előfutamát, így a fiatalok megspórolták maguknak a középfutamot.

„Meg akartuk nyerni az előfutamot, mert a középfutamba összekerülhettünk volna olyanokkal, akik nagyon erősek, az nekünk orosz rulett lett volna. A döntőbe még ennél is több kell, de ki fogjuk belőle hozni a maximumot” – nyilatkozta Fekete Ádám.

A németországi regatta női K-1 500 méteren is válogató lett volna, a Maty-éren második Csipes Tamara azonban úgy döntött, hogy ebben a számban nem próbálkozik tovább, így az első forduló győztese, a szám olimpiai bajnoka, Kozák Danuta ellenfél nélkül maradt és már az olimpiai válogató győztesének tekinthető.

Ezzel együtt Danuta egy magabiztos futamgyőzelemmel tette le a névjegyét Duisburgban, majd a középfutamban is nagyon meggyőző versenyzéssel nyert, maga mögé utasítva többek közt a vb-címvédő új-zélandi Lisa Carringtont is, tehát természetesen ott lesz a döntőben.

A legjobbak között versenyezhet vasárnap Molnár Péter is K-1 200 méteren.

A vasárnap délelőtti döntők 10.30 órakor kezdődnek.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)