Division I A: Magyar győzelem a britek ellen

2013. 04. 15.

A magyar jégkorong-válogatott két góllal verte Nagy-Britanniát a budapesti divízió I-es világbajnokság nyitónapján.

A hazaiak végig nagy mezőnyfölényben voltak, ám egészen a 23. percig a vendégek vezettek egy szerencsés góllal, és a 37. percig tartották a döntetlent. A záró játékrészben pedig - az egy év kihagyás után visszatérő Szuper Levente nagy mentését követően - Sikorcin Ladislav végleg eldöntötte a három pont sorsát. A magyarok hétfőn az olaszokkal szemben alulmaradt dél-koreaiakkal találkoznak.

A kapuban Szuper Levente kezdett, aki az elmúlt idényt kihagyta, ám így is meggyőzte Chernomaz kapitányt, hogy első számú kapusként számítson rá.
Az első harmadban nagy mezőnyfölényben játszottak a hazaiak, sok volt a lövés, a testjáték, Murphy azonban mindent védett, ugyanakkor David Phillips távoli lövése Szuper lábvédői között utat talált. A folytatásban sikerült gyorsan egyenlíteni Nagy Gergő kapáslövésével. Maradt a nyomás, Vas Márton egy kipattanót értékesített, ezzel már a magyaroknál volt az előny. Szirányi kiállítását góllal büntette a brit gárda, ám ezzel sem tört meg a lendület, mert előbb Ladányi, majd később Vas János talált be. Utóbbi gólját végül rúgó mozdulat miatt nem adták meg. A harmadik harmadban főleg az ellentámadásokra játszott a magyar csapat. Az 52. percben Szuper védett óriásit, és a kontrát követően Sikorcin lőtt hatalmas gólt. A hajrában sok volt a kiállítás, az utolsó perceket végig támadták a britek, de nem sikerült gólt szerezniük.

Az 55. percben Sofron, majd ugyanabban a támadásban Bartalis lőhetett, kár, hogy a játék áttevődött a mi harmadunkba, ahol Sille Tamás jutott gáncsolásért a kiállítás sorsára. Öt a négy ellen gyorsan felálltak a britek, de jól takartunk és takarítottunk a kapunk előtt. Parázsra sikerült a hajrá.

Széliget azért küldték ki, mert vissza akarta szedni a botját, amit Myers fogott szorosan – de legalább ment a brit is –, a szólót hibázó Sofron pedig kapust és kaput is elvitt lendületből, amiért a védője megfegyelmezte már a jégen, ezért is a magyar bűnhődött.
A záró két percre így megfogyatkoztunk. A közönség pfujolt, majd felállva, ugrálva kiszurkolta az utolsó másodperceket (2–4).

A TALÁLKOZÓ UTÁNI ÉRTÉKELÉSEK

Rich Chernomaz szövetségi kapitány:
"Nagyon nehéz volt a kezdés, nagy volt az elvárás a játékosokkal szemben a jó rajt miatt. Az elején még nem mentek be a helyzetek, de végig ragaszkodtunk a taktikánkhoz, és ez eredményre vezetett. Büszke vagyok a csapatomra, és külön köszönet a világ legnagyszerűbb szurkolótáborának."

A szigetországi gárda szövetségi kapitány, Tony Hand nem volt elégedetlen a vereséget követően.
"Valódi csata folyt a jégen - mondta Hand a találkozót követően. - Mindent beleadtunk, végig küzdöttünk. Soha nem vagyok boldog egy vereséget követően, de most elégedett lehetek a játékunkkal. A végére elfáradtak a védőink, nem figyeltünk eléggé a kapunk előtt, persze a magyar csapat ellen nem könnyű védekezni. Szükségünk lenne arra, hogy jobban járassuk és kezeljük a korongot. Ez feltétlenül fontos ahhoz, hogy a továbbiakban sikeresek legyünk."

DIVÍZIÓ 1/A-S VILÁGBAJNOKSÁG, BUDAPEST, 1. FORDULÓ
NAGY-BRITANNIA–MAGYARORSZÁG 2–4 (1–0, 1–3, 0–1), Papp László Budapest Sportaréna, 8500 néző. Vezette: Meszynski (lengyel), St. Jacques (kanadai), Szergejev (szerb), Hull (kanadai)
NAGY-BRITANNIA: Murphy – D. Phillips, Meyers, Myers, Tait, Hill – Lee, Weaver, Peacock, Dowd, Shields – Richardson, Thomas, Clarke, Davies, Lachowicz – Boothroyd, Nell, Farmer, Owen, J. Phillips
MAGYARORSZÁG: Szuper – Sille, Szirányi B., Sofron, Bartalis, Ladányi – Gőz, Horváth A., Hári, Vas J., Mihály Á. – Vas M., Tokaji, Kovács Cs., Sikorcin, Benk – Pozsgai, Szélig, Magosi, Nagy K., Nagy G.
Gól: 16:06 D. Phillips (Tait, Hill – 1–0), 22:09 Nagy G. (Ladányi, Vas M. – ee., 1–1), 28:12 Vas M. (Vas J., Hári – 1–2), 30:52 Shields (Dowd, Weaver – ee., 2–2), 36:37 Ladányi (Nagy K., Szélig – 2–3), 51:52 Sikorcin (Horváth A. – 2–4)
Kiállítás: 10, ill. 10 perc

A szövetségi kapitányok nyilatkozata a mérkőzés utáni sajtótájékoztatón:

Olaszország - Koreai Köztársaság 4-0 (1-0, 2-0, 1-0)
gól: Koster (5.), Borrelli (23., 39.), Marchetti (54.)

Kazahsztán-Japán 5-2 (1-1, 2-1, 2-0)
gól: Szavenkov (18.), Romanov (26., 59.), Alekszandrov (40.), Zsajlaujov (56.), illetve Tanaka (13.), Kavaj (29.)

A hétfői program:

2013.04.15

12:30 - Olaszország - Japán
16:00 - Kazahsztán - Nagy-Britannia
19:30 - Magyarország - Dél-Korea

A dél-korea jégkorong-válogatott a világranglista mindössze 28. helyezettje - az észtek, a hollandok, a lengyelek és a litvánok is megelőzik, mégis a távol-keleti ország szerepelhet ebben a csoportban.
Az utóbbi évtizedben eleinte "önerőből" liftezett az osztályok között Dél-Korea, majd 2010-2011-ben a világbajnoki csoportok átalakításának esett áldozatul és került két lépésnyire az A-csoporttól. A budapesti világbajnokságon megszerzett bronzérem sem volt elég ahhoz, hogy a Divízió I-es osztály szétválasztásakor a felsőházba kerüljön a csapat, így 2012-ben Lengyelországban kellett megküzdenie a jobbak közé tartozásért Dél-Koreának. A hatalmas izgalmakat hozó utolsó játéknapon a feljutásról álmodozó házigazdákkal találkozott a csapat. És ha már ott jártak, meg is verték a lengyeleket. Noha a legmagasabb osztályban még sohasem járt, a Divízió I/A csoportban bárkire veszélyes lehet a csapat!

Az utóbbi öt év eredménysora
2008 - Divízió I - 6. hely (kiesett)
2009 - Divízió II - 1. hely (feljutott)
2010 - Divízió I - 5. hely
2011 - Divízió I - 3. hely (az átszervezés miatt a Divízió I alsóházába került)
2012 - Divízió I/B - 1. hely (feljutott)

A koreai játékos keret

Az ukránok nyolcat vágtak Romániának

A magyarországi divízió 1/A-s világbajnoksággal párhuzamosan zajló donecki 1/B-s tornán a házigazda ukránok 8–1-re elgázolták a románokat.

Lengyelország 5–0-ra ütötte ki Litvániát, míg Hollandia kiélezett mérkőzést nyert meg 5–4-re Észtország ellen. A zágrábi divízió 2-es tornán a házigazdák 3–1-re legyőzték Ausztráliát, Belgium 4–1-re diadalmaskodott Izlanddal szemben, míg Szerbia szoros meccsen győzte le Spanyolországot.