Magyarország kijutott a januári olimpiai kvalifikációs férfi kézilabda vb-re

2018. 06. 13.

Szerdán Veszprémben a magyar férfi kézilabda-válogatott a szlovénok elleni visszavágó találkozón ötgólos előnyéből egyet megtartva kijutott a 2019-es német-dán közös rendezésű olimpiai kvalifikációs világbajnokságra.

Kiegyenlített játék jellemezte az első perceket, a hazaiak kézben tartották a mérkőzést, és a 15. percben vezettek először három góllal (7-4). A félidő végére néhány kulcsemberét pihentette Ljubomir Vranjes szövetségi kapitány, a magyarok akciói pontatlanná váltak - az utolsó nyolc percben csak egy gólt szereztek -, és az elhibázott dobások miatt az első félidő végén döntetlen volt az állás (12-12).

A második felvonás elején is hiányzott a dinamizmus és a pontosság a támadásokból, így a 34. percben - a meccs során először - a vendégek átvették a vezetést (12-13). Az izgalmas hajrában sem változott a játék képe, három és fél perccel a vége előtt már három góllal vezetett Szlovénia, amely végül néggyel nyerte meg a visszavágót, de 51-50-es összesítéssel a magyarok örülhettek a találkozó befejeztével. Az előző világbajnokságon bronzérmes szlovénok elleni végső győzelemmel a 2019. évi világbajnokság 24 csapatos mezőnyébe jutott a magyar válogatott.

„Nagyon boldog vagyok, hogy ilyen remek munkát végeztek a játékosok, a magyar férfi kézilabdázás jövője szempontjából nagyon fontos sikert arattunk” - mondta a veszprémi mérkőzés után Lubomir Vranjes szövetségi kapitány. „Két szoros, kemény meccset játszottunk egy remek ellenféllel szemben. Az idegenbeli ötgólos siker ellenére tudtam, hogy itthon is nagyon nehéz meccs elé nézünk” - vélekedett Vranjes.Hangsúlyozta, a szlovénok nyomás alatt tartották csapatát, amely az első félidőben remekül küzdött, de mivel több játékosának voltak kisebb-nagyobb egészségi problémái a közelmúltban, a meccs végére láthatóan elfáradtak, és csak nagy akaraterővel és a szurkolók segítségével sikerült megnyerniük a párharcot.

A vb-t január 9. és 27. között rendezik Berlinben, Hamburgban, Münchenben és Kölnben, illetve Koppenhágában és Herningben. A torna győztese kijut a tokiói olimpiára, a 2-7. helyezettek pedig részt vehetnek az olimpiai selejtezőn.

Dánia és Németország csapata házigazdaként, Franciaország címvédőként automatikusan tagja a vb-mezőnynek, és kijutott már az Európa-bajnokságról Spanyolország, az Afrika-bajnokságról Angola, Egyiptom, Tunézia, az Ázsia-bajnokságról Bahrein, Katar, Szaúd-Arábia, a Koreai Köztársaság és Japán is. A kilenc európai párharcból eddig Ausztria, Izland, Norvégia, Oroszország, Macedónia, Magyarország és Svédország már ott van a vb-n, Szerbia és Horvátország közel áll a továbbjutáshoz. Még a Pánamerikai bajnokság három dobogósa indulhat a tornán.

A vb sorsolására június 25-én kerül sor Koppenhágában.

(MOB-MTI, fotó: MTI/Bodnár Boglárka)