Martin Haring győzött a rekord létszámú mezőnyben

2012. 11. 27.

A SuperCross Sorozat negyedik állomása jelentős szlovák részvétel – és uralom – mellett zajlott, a győzelmet a férfiaknál a világranglista 83. helyén álló Martin Haring (CK Banská Bystrica), míg a nőknél újfent Dósa Eszter (Vitalitás SE) szerezte meg.

Megdőlt a SuperCross-versenyek részvételi rekordja is: Salgótarján ezúttal 139 versenyzőt fogadott!

Vélhetően már senki nem lepődött meg azon, hogy a többi „északi” helyszínhez hasonlóan Salgótarján felé is ködös-párás időjárás kísérte az érkezők útját. A régi-új helyszínen kialakított nyomvonal két jól elkülöníthető szakaszból állt: a gyorsabb aszfaltos és salakos részekből, valamint a lassabb erdei talajú, néhol gyökeres szekciókból. A tóstrandi „kultikus” homokfalon való felfutás helyett ezúttal egy harminc fokos lépcsősor törte meg minden körben a lendületet, a pályában pedig elhelyezésre került továbbá egy dupla akadály is.

Az első rajt rendhagyó módon két külön indításból tevődött össze. Elsőként az U17-es, a master 3-as és a hobbi férfiak vágtak neki a számunkra kijelölt 5 körnek. Az U17-es szlovák fiatalok olyan tempóban haladtak a pályán, amire senki sem számított. Jól jellemzi az erőviszonyokat, hogy a legjobb magyar eredményt elérő Zathureczky Márk (Bikeexpressz SE) ötödikként futott be – előtte és mögötte is négy-négy szlovák versenyző érkezett. A masterek között a hazai pályán versenyző Huszár László (Karbona) kiegyensúlyozott körözéssel szerezte meg a győzelmet, míg a hobbi kategóriában Záray László végzett az élen Vertich Tamás (Salgótarjáni HKE) előtt.

Az előbbiekben említett lépcsősor volt az oka annak, hogy az U17-es lányok és az U15-ös fiúk egy perccel később, külön rajtoltak. A szervezők ugyanis azt a döntést hozták, hogy ebben a két kategóriában megengedett, hogy – amennyiben a versenyző nem tudja maga megoldani a feladatot – helyette egy segítő vigye fel a kerékpárt ezen a szakaszon. Az aranyszabály ezzel kapcsolatban annyi volt, hogy segítő nem előzhet a lépcsősoron – ezt végül mindenki becsületesen be is tartotta. A két kategória dobogósai azonban nem igazán igényelték a segítséget – még a 11 éves Nagy Vanessza (Vitalitás SE) sem, aki ismét maga mögé utasította idősebb ellenfeleit az U17-esek között. U15-ben Jakub Varhanovsky (BIKE PRO Banská Bystrica) minden körben bő tíz másodperccel növelte a kezdetektől meglévő előnyét, így magabiztosan nyert Karl Ádám és Dian Ábel előtt (mindketten Bikeexpressz SE).

A második, 11:45-ös rajtban már minden a megszokottak szerint alakult, a mezőny együtt rajtolt a kiírt 8 körre. Az abszolút élén ezúttal is az U19-esek haladtak, de a személyi összetétel itt is borult a szlovák vendég(ek) révén. David Zverko (SaVS CK Ziar nad Hronom) fiatalabb kollégáihoz hasonlóan az elejétől kezdve egyenletesen távolodott ellenfeleitől s végül magabiztosan nyerte korosztályát. A Pilis CCC duója is jó tempót diktált, végül Meggyesi második, Dina harmadik helyen ért be. A master 2-esek között a már megszokott élmezőny tagjai ezúttal is a verseny teljes ideje alatt gyűrték egymást, végül (szintén megszokott módon) Jordán Péter (CUBE Balaton Team) győzött – immáron negyedszer a SuperCrossban. A nőknél Dósa Esztert (Vitalitás SE) Zuzana Vojtasová (CK Banská Bystrica) végig lőtávolságon belülről követte, de a körönkénti 1 – 7 másodperces különbségek végül fél percesre növelték a balassagyarmati kerekes előnyét.

A záró, 13 órai rajtban 61 versenyző sorakozott fel, köztük nyolc szlovák krosszos. U23-ban Fenyvesi Péter (Bringabanda SC – SWAT) Dósa Eszterhez hasonlóan körről – körre növelte előnyét ellenfeleivel szemben, és végül kategóriájából egyetlenként nem kapott körhátrányt az (elit) férfi felnőtt győztestől. Master 1-ben ketten tudtak hasonló eredményt produkálni: a győztes Szabó András (Merida Maraton Team – CST) és a második Kovács István (Ózdi KE), a harmadikként végző Reitinger Gábornak (Vitalitás SE) mindösszesen 16 másodpercen múlt az utolsó körre való elhaladás.

A férfi felnőtteknél az esélyes szlovák versenyzők (Martin Haring, Robert Glajza, Stefan Gajdosik) a mezőny sűrűjéből rajtolva négy kör alatt zártak össze az élről rajtoló Buruczki – Fejes – Búr hármassal. Igazi összezárásról azonban nem beszélhettünk, mivel a világranglista 83. helyén álló Haring azzal a lendülettel haladt tovább, amellyel érkezett, s ha csak körönként néhány másodperccel is, de folyamatosan és magabiztosan növelte előnyét. A kedélyeket előbb Buruczki hátsó defektje és a vele elvesztegetett mintegy 40 másodperce, majd Gajdosik hátsó váltó problémája és az emiatt összeszedett kettő perces hátránya borzolta az élen. Ezek eredményeképpen Haring az élen, Fejes a második helyen körözött – majd ért célba – magányosan, míg Buruczki előbb beérte, majd meg is előzte a Búr – Glajza duót és minden erőt mozgósítva Fejes után eredt. A Salgótarjánban, 2011 januárjában a SuperCross első szezonjának záró futamát megnyerő, 41 éves Robert Glajza végig „megbújt” a mezőnyben, Búr Zsolttal haladt szinte a verseny teljes időtartama alatt. Dobogót érő villanását az utolsó, tizenkettedik kör legutolsó szakaszára hagyta, amikor a Fejes utolérésére indított hajrában elfáradó Buruczkit is bekebelezte. Egy érdekes adat: záró köridejétől csak Martin Haring második köre volt gyorsabb a futam alatt!

A Karancs Kupa eredményhirdetésén a támogatók jóvoltából ajándékcsomagokkal és kerámia-érmekkel gazdagodtak a dobogósok. A futam támogatói teljes palettáját reprezentálják a kerékpáros "szegmensnek", hiszen a Guerciotti és a Motorex a díjazásban segédkezett, míg a zerge.info jóvoltából Polar és Garmin termékekkel ismerkedhettek a résztvevők. A Doctor Bike szervizsátra és bringamosója is népszerűnek bizonyult – hasonlóan a szervezők által biztosított zsíros- és lekváros kenyerekhez. A Karancs Kupa megrendezéséhez nyújtott segítsége kapcsán külön köszönet illeti Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzatát.

A III. SuperCross Sorozat egy hétvége szünetet követően, december 9-én folytatódik Balassagyarmaton, ahol a Palóc Cross várja a versenyzőket.