Meglepetések után elmaradt a szenzáció, a svédek nyerték a vb-t

2013. 05. 20.

Svédország 5-1-re verte Svájcot Stockholmban a jégkorong-világbajnokság döntőjében.

A helvétek számos meglepetést okoztak a vb-n, de a döntőben már alulmaradtak.
A svájciak már azzal nagy sikert arattak, hogy bekerültek a döntőbe. Az eddigi legjobb eredményük egy harmadik hely volt, legutóbb 1953-ban végeztek dobogón. A svédekkel már találkoztak ezen a vb-n, a csoportmeccsek során 3-2-re nyertek.

A finálét is a helvétek kezdték jobban, az ötödik percben Josi kígyózott a svéd harmadban, a védők nem vették őt komolyan, a svájci végül jobbról, közelről a kapuba pöccintett (0-1). Négy perccel később egyenlítettek a svédek, Petterson lökete Gerberről kipattant, Gustafsson egyből bevágta (1-1). A 12. percben már a házigazda vezetett, emberelőnyben Daniel Sedin passzát testvére, Henrik az üres kapuba küldte (2-1).

A második húsz perben nem esett gól, majd a záró menetben nyolc perc után növelték előnyüket a svédek, Landeskog korongot lopott a svájci harmadban, kapura tört, lövését Gerber védte, a kipattanót viszont Hjalmarsson a kapuba pöckölte (3-1).
A hajrában bebiztosította a vb-győzelmet Svédország, egy kapu elé belőtt korong Eriksson korcsolyájáról vágódott a hálóba, a bírók videóztak, de megadták a gólt (4-1).
A svájciak nem adták fel, három perccel a vége előtt mezőnyjátékost küldtek a jégre Gerber kapus helyett, Svédország azonban korongot szerzett és Henrik Sedin a saját harmadából az üres kapuba lőtt (5-1).
Svájc számos meglepetést okozott a világbajnokságon, a döntőben azonban nem tudott szenzációt okozni, Svédország megnyerte a viadalt.

Az amerikai válogatott szerezte meg a bronzérmet, mivel vasárnap, a harmadik helyért rendezett mérkőzésen szétlövésben legyőzte a finn együttest Stockholmban.
Az amerikaiak 2004 után végeztek ismét a harmadik helyen, míg a finnek az elmúlt évhez hasonlóan ezúttal is elbukták a bronzcsatát.
A tengerentúliak Craig Smith és Paul Stastny révén az első harmadban kétgólos előnyre tettek szert, majd a harmadik szakasz közepéig úgy tűnt, ezzel meg is kaparintják a bronzérmet. A finnek játékában sokáig kevés átütőerő volt, a 49. percben azonban Lauri Korpikoski betalált az amerikai kapuba, három és fél perccel később pedig újabb gólt lőtt.
A hosszabbításban nem változott az eredmény, a szétlövés pedig a negyedik párban dőlt el: Mikael Granlund kihagyta, Alex Galchenyuk belőtte.

Jégkorong vb
döntő: Svédország-Svájc 5-1 (2-1, 0-0, 3-0)
A 3. helyért: Egyesült Államok-Finnország 3-2 (2-0, 0-0, 0-2, 0-0, 1-0) - szétlövésben

Végeredmény, világbajnok: Svédország (ENROTH Jhonas, MARKSTROM Jacob, GUSTAFSSON Johan, KRONWALL Staffan, TALLINDER Henrik, GRANBERG Petter, FRANSSON Johan, EDLER Alexander, GUSTAFSSON Erik, FALTH Elias, HJALMARSSON Simon, PETTERSSON Fredrik, LINDBERG Oscar, JARNKROK Calle, LUNDQVIST Joel, ERIKSSON Loui, SEDIN Daniel, PERSSON Niklas, ERICSSON Jimmie, AXELSSON Dick,SEDIN Henrik, DANIELSSON Nicklas, THORNBERG Martin, JAMTIN Andreas, LANDESKOG Gabriel), 2.Svájc (BERRA Reto, GERBER Martin, VAUCLAIR Julien, BLINDENBACHER Severin, DIAZ Raphael, SEGER Mathias, FURRER Philippe, BLUM Eric, von GUNTEN Patrick, JOSI Roman, GROSSMANN Robin, AMBUHL Andres, CUNTI Luca, MONNET Thibaut, NIEDERREITER Nino, BODENMANN Simon, SURI Reto, PLUSS Martin, TRACHSLER Morris, BIEBER Matthias, GARDNER Ryan, HOLLENSTEIN Denis, MOSER Simon, WALKER Julian), 3.Egyesült Államok (BISHOP Ben, GIBSON John, HEETER Cal, PETRY Jeff, McBAIN Jamie, JOHNSON Erik, TROUBA Jacob, HUNWICK Matt, CARLE Matt, FAULK Justin, BUTLER Chris, KRISTO Danny, GIONTA Stephen, BUTLER Bobby, BJUGSTAD Nick, SMITH Craig, PALUSHAJ Aaron, MOSS David, STAPLETON Tim, CARTER Ryan, LeBLANC Drew, STASTNY Paul, GALCHENYUK Alex, THOMPSON Nate, OSHIE TJ), 4.Finnország