Mezeifutó Eb: Minczér lett a legjobb magyar

2012. 12. 09.

Vasárnap, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum területén rendezett 19. mezeifutó Európa-bajnokságon a nap legjobb magyarja a férfiaknál 29. Minczér Albert lett; a londoni olimpikon Erdélyi Zsófia a 40. helyen zárt.

A férfiak versenyét az olasz olasz Andrea Lalli, a nőkét a címvédő ír Fionnuala Britton nyerte meg. A csapatversenyt a spanyolok nyerték meg.

A férfiakra a szeles, hideg időben közel tíz kilométer (9,88 km) leküzdése várt, s a mezőnyben ott volt a címvédő belga Arelaw Bekele és a kilencszeres bajnok ukrán Szerhij Lebid is. Lallit végül sem ők, sem a többiek nem tudták igazán megszorítani, szinte végig vezetve, fölényes diadalt aratott. Mögötte tíz másodperccel lemaradva ért célba a második helyen az U23-asoknál 2010-ben aranyérmes, az idei szabadtéri atlétikai Eb-n 10 000 méteren második francia Hassan Chahdi, aki nagy csatában került az olasz Daniele Meucci elé. Az olasz futó sporttörténelmi tettet hajtott végre, ugyanis ő az első atléta, aki a junior és az U23-as mellett a felnőtt kategóriában is Eb-győzelmet aratott. Lalli 2006-ban nyert a juniorok, 2008-ban pedig az U23-asok között.

A legjobb magyarként Minczér Albert 29. lett, míg a korábban a juniorok és az U23-asok között háromszor győztes Bene Barnabás az 51. helyen végzett. Józsa Gábor a 78., Faldum Gábor a 80., Horváth György pedig a 82. helyen ért célba.

Andrea Lalli (ITA), aranyérmes, fwlnőtt férfi verseny:
- Biztos voltam benne, hogy a mai nap az én napom lesz. Rengeteget készültem, edzettem, aminek ma meglett az eredménye. Furcsán hangozhat, de nem érzem magam fáradtnak. Isten segítsége nélkül ma nem nyerhettem volna. A vallás fontos számomra, minden este imádkozom.
Chahdi Hassan (FRA), ezüstérmes, felnőtt férfi verseny:
- Borzasztóan nehéz volt ilyen körülmények között versenyezni. A mai nem volt taktikai verseny, a lehető legtöbbet adtam ki magamból.
Daniele Meucci (ITA), bronzérmes, felnőtt férfi verseny:
- A verseny közben volt egy mélypontom, de szerencsére sikerült átlendülnöm rajta, harcoltam, amennyire erőm engedte. Kis túlzással majdnem megfagytam, pokoli hideg volt, de ezzel mindenkinek meg kellett küzdenie.

A nők 8,05 km-es versenyén az ír Britton erős hajrával, két másodperccel győzött a portugál Dulce Felix, s hárommal a holland Adrienne Herzog előtt. Britton két aranyéremmel távozik Szentendréről, ugyanis a csapatversenyben is ír győzelem született. A női mezőnyben két magyar induló volt, a londoni olimpián maratont futott Erdélyi Zsófia 40., míg az országos bajnok Papp Krisztina 43 lett.

Fionnuala Britton (IRL), aranyérmes, felnőtt női verseny:
-
Alig tudom elhinni, hogy sikerült megvédeni a címemet. A vége nagyon kemény volt, szinte szavakba sem tudom önteni, mennyire. Fantasztikus volt a szurkolók buzdítását hallani a pálya széléről. Tetszett a pálya, igaz, a havas részeken problémákat okozott, de nyertem, és ez a lényeg.
Ana Dulce Félix (POR), ezüstérmes, felnőtt női verseny:
- Higgyék el, nagyon boldog vagyok, hiszen életemben még soha nem versenyeztem hóban. Látni sem láttam sokat, ha jól emlékszem, egyszer Brüsszelben futottunk egy kis havazásban. Rettentően hideg volt, de élveztem a versenyt. Ugye, el tudják képzelni, hogy ehhez képest milyen meleg van most odahaza Portugáliában?!
Adrienne Herzog (NED), bronzérmes, felnőtt női verseny:
-
Rettentően elégedett vagyok, hiszen minden a terv szerint alakult. A szívem legmélyén éreztem, ma valami különleges és nagyszerű fog történni. Ma minden egyben volt, kijött a lépés. A mai nap volt a nagy nap, amire olyan régóta várok

Az U23-as férfiak mezőnyének legjobbja a 2012-es Európa-bajnokság 1500m-es norvég bajnoka Henrik Ingebrigtsen lett.
Henrik Ingebrigtsen (NOR), aranyérmes, U23 férfi verseny:
- Magabiztos és felkészült voltam, egyáltalán nem éreztem fáradtságot, mondhatjuk, könnyű futás volt. Hittem magamban, és abban, hogy meg tudom csinálni. A pálya és a talaj nem volt a legideálisabb, de egy győzelem után, ezek már nem számítanak.

A Szentendrén rendezett, 19. mezeifutó Európa-bajnokság eredményei:

férfiak:
felnőtt, egyéni, 9,88 km, Európa-bajnok: Andrea Lalli (Olaszország) 30:01, 2. Hassan Chahdi (Franciaország) 30:11, 3. Daniele Meucci (Olaszország) 30:13,...29. Minczér Albert 31:09,...51. Bene Barnabás 31:35,...78. Józsa Gábor 34:24,...80. Faldum Gábor 35:01,...82. Horváth György 35:38
csapat, Eb: Spanyolország 35 pont, 2. Nagy-Britannia 38, 3. Olaszország 63,...12. Magyarország 238
U23, egyéni, 8,05 km, Eb: Henrik Ingebrigtsen (Norvégia) 24:30, ...64. Dani Áron 26:25,...72. Szabó Sándor 26:39,...77. Csere Gáspár 26:47,...83. Farkas Dáriusz 27:05
csapat, Eb:Franciaország 50 pont, ...14. Magyarország 296
juniorok, egyéni, 6,025 km, Eb: Szymon Kulka (Lengyelország) 18:43, ...53. Király István 19:51,...56. Szabó Sándor 19:53,...71. Szögi István 20:07,...80. Tóth Áron 20:20,...84. Kovács Benjámin 20:24
csapat, Európa-bajnok: Oroszország 50 pont, ...16. Magyarország 260
nők:
egyéni, 8,05 km, Eb:Fionnuala Britton (Írország) 27:45, 2. Dulce Félix (Portugália) 27:47, 3. Adrienne Herzog (Hollandia) 27:48,...40. Erdélyi Zsófia 29:38,...43. Papp Krisztina 29:54
csapat, Eb:Írország 52 pont, 2. Franciaország 52, 3. Nagy-Britannia 60
U23, egyéni, 6,025 km, Eb: Jess Coulson (Nagy-Britannia) 20:40,...42. Czebei Réka 22:45
csapat, Eb:Oroszország 27 pont
juniorok, egyéni, 4 km, Eb:Amela Terzic (Szerbia) 13:29,...65. Kószás Krisztina 15:23,...83. Váczi Lili 16:01,...84. Marton Mercédesz 16:04,...87. Varga Dorottya 16:37
csapat, Eb: Nagy-Britannia 28 pont, ...14. Magyarország 319,

(MTI, Fotó: Mérei László)