Alpesi vk: Miklós Edit élete legjobbja, 12. lesiklásban Val d'Isere-ben

2013. 12. 21.

A szocsi téli olimpiára készülő Miklós Edit 12. lett lesiklásban, és ezzel a magyar sísport legjobb eredményét érte el a világkupa-sorozat hétvégi, Val' d Isere-i állomásán.

Az MTK versenyzője korábbi legjobb eredménye a 18. hely volt világkupán, most minden idők legjobb magyar eredményét produkálta Miklós Edit a világkupák történetében. A 48.-ként rajtoló versenyzőnk már a pálya első felében a 20. helyen állt, és folyamatosan javított eredményén, végül 12. helyen haladt át a célon. Helyezése 22 világkupa pontot ért. Edit megelőzte többek között Lara Gutot és Julia Mancusót is.

Elsőként Hütter teljesítette a pályát, s 1:47.80-as idejével alaposan feltette a lécet a többieknek. Bizony, a következő tíz versenyző a nyomába sem ért az osztráknak, ám a 12-es rajtszámmal induló Abdelhaden végül fél másodperccel nála is gyorsabbnak bizonyult.

Az utána következő francia Marie Marchand-Arvier viszont nagyot esett a futam közben, s emiatt meg kellett szakítani a versenyt, ráadásul kettővel később az amerikai Stacey Cook is a védőhálóban kötött ki, így újabb kényszerpihenő következett. Utóbbi szerencsésen megúszta, előbbi azonban olyan súlyos vállsérülést szenvedett, hogy hordágyon kellett levinni a pályáról.
Így a szakági legjobbak csoportja csak némi várakozás után tudott elrajtolni. Elsőként az osztrák Anna Fenninger, aki azonban nem veszélyeztette a dobogósokat. A liechtensteini Tina Weirather a középső időmérő pontnál még vezetett is, de végül csak a harmadik idővel ért célba. Maze azonban még rajta is túl tudott tenni, s 29 százados hátránnyal a második helyet vette át.
Egy másik összetett világkupa-győztes, az amerikai Lindsey Vonn sérülése után még nincs a régi formájában, nem ment igazán jól, egyszer meg is billent, s ezek után inkább nem folytatta a versenyt. A német Maria Höfl-Riesch végigjött, de neki is volt egy komoly hibája, s így csak a hetedik idővel ért célba. A jelenlegi éllovas, a svájci Lara Gut pedig kifejezetten gyengén jött, s még az első tízbe sem tudott bekerülni, míg az olasz Nadia Fanchini elesett – szerencsére az ő bukása nem volt komoly.

A Val d'Isere-ben rendezett lesikló szám győztese a svájci Marianne Kaufmann-Abderhalden lett, második a szlovén Tina Maze, míg harmadik helyen az osztrák Cornelia Hütter végzett.

„Sikerült összehoznom egy remek menetet! A síléc is jól csúszott, köszönet edzőmnek, Stark Marcinak. Egész futam alatt nagyon hallgatott rám a lécem, és úgy kanyarodott, ahogy én akartam. Már az utolsó edzésen éreztem, hogy jól mentek az ívek a meredeken, igaz, nagyon sok volt az időhátrányom, de az érzés azért megvolt, és ez számított. A mai napon sikerült azt hoznom magamból, mint edzéseken. Sokat fejlődött a technikám a nyár alatt, de ezt nem olyan könnyű a versenyen is megvalósítani. Most összejött, és remélem, ezzel az érzéssel fogom tudni folytatni jövőre is. Nagyon örülök az eredménynek, de főleg annak, hogy sikerült az utolsó edzéshez képest 5 másodpercet javítanom. Most már nemcsak gondolom, látom is, hogy meglehet csinálni, vagyis a legjobbak között lenni! Persze ehhez mindennek stimmelnie kell” - nyilatkozta Miklós Edit a futam után.

Edit számára néhány nap szünet következik, családjával tölti a karácsonyt Csíkszeredán, majd Szilveszter előtt visszatér Ausztriába, és készül a következő világkupa-versenyre. „ Addig is megőrzöm ezt az érzést a lábaimban!” – tette hozzá Edit.

A férfiaknál 10. volt eddig a legjobb magyar helyezés, mely Gótzy Antalhoz kötődik (1983-ban). Völgyesi András 11. helyezést ért el kétszer is (1983-ban és 1984-ben), mindketten Kitzbühelben zártak magyar csúcsot jelentő pozícióban.

Miklós az összetett világkupa 71. helyére ugrott fel, míg a szakágban a 32. helyen áll, mindössze eggyel lemaradva Lindsey Vonn mögött. Összetettben a most negyedik Weirather vette át a vezetést Guttól, akit Höfl-Riesch is megelőzött. A legjobban viszont Abderhalden örülhetett, akinek ez volt az első vk-sikere.

Alpesisí-vk, Val d'Isere (Franciaország)

NŐI LESIKLÁS: 1. Marianne Abderhalden (svájci) 1:47.28, 2. Tina Maze (szlovén) +0.29, 3. Cornelia Hütter (osztrák) +0.52,…12. Miklós Edit (magyar) +1.43

AZ ÖSSZETETT VILÁGKUPA ÁLLÁSA:
1. Tina Weirather (liechtensteini) 495 pont, 2. Maria Höfl-Riesch (német) 490, 3. Lara Gut (svájci) 488, …71. Miklós Edit (magyar) 22

A férfiaknál Guay nyerte a lesiklást Val Gardenában

Az olaszországi Val Gardenában a férfiak lesiklásával folytatódott az alpesi sízők világkupa-sorozata. A győzelmet a kanadai Eric Guay szerezte meg a norvég Kjetil Jansruud és a francia Johan Clarey előtt.
A hetven induló közül a szlovén Andrej Sport rajtolt elsőként, de csak a következő versenyzőig állt az első helyen. Eleinte egymást váltották az élen a sízők, egészen a 10-es rajtszámú Jansruud célbaéréséig, akinek 1:56.77-es idejénél már sokáig nem tudtak jobbat. Legjobban még az utána induló Clarey tudta megközelíteni, akinek mindössze 12 századmásodperc volt a hátránya.

Az elitcsoportban rajtoló osztrák Hannes Reichelt és Klaus Kröll is csak a vert mezőnyben végzett, az összetett világkupában vezető norvég Aksel Lund Svindal pedig a harmadik helyre volt jó. Az olasz Christof Innerhofer végül még pontszerző sem lett, s a francia Adrien Theaux is éppen csak befért a húszba.

Eleinte úgy tűnt, hogy Guay sem lesz túl jó, a pálya elején még az első tízbe sem volt benne, ám a végét olyan jól síelte meg, hogy végül még Jansruudnál is jobb lett 12 századdal. A legjobbak közül még a svájci Beat Feuz, a mezőnyből pedig még negyvenkilencen voltak hátra, de a hátralévők közül az első tízbe is csak ketten – a svájci Patrick Küng és a kanadai Manuel Osborne-Paradis – tudott még bekerülni, de ők is csak a hatodik és hetedik helyre.

Összetettben Svindal vezet 175 pontos előnnyel az osztrák Marcel Hirscher előtt, ami egyben azt is jelenti, hogy az új évet biztosan a norvég kezdi majd az élen.

Alpesisí-vk, Val Gardena (Olaszország)

FÉRFI LESIKLÁS: 1. Eric Guay (kanadai) 1:56.65, 2. Kjetil Jansruud (norvég) +0.12, 3. Johan Clarey (francia) +0.24

1. Aksel Lund Svindal (norvég) 510, 2. Marcel Hirscher (osztrák) 335, 3. Ted Ligety (amerikai) 269