Minden fejben dől el

2018. 07. 09.

Az Olympic Channel podcast sorozatában Emma Twigg evezős mellett Hosszú Katinkát kérdezték arról, hogy egy csalódást jelentő olimpiai 4. hely után miként tudtak a csúcsra érni.

Mint ismeretes, Hosszú Katinka 2012-ben egy Európa-bajnoki arannyal a nyakában érkezett Londonba a 400 méter vegyesúszásra, mely számnak 2009-ben világbajnoka is volt. Ám a várva várt csoda elmaradt és 4. helyen végzett. Az Olympic Channel arra kereste interjújában a választ, egy ilyen pofon után, hogy tudott négy évvel később még is a csúcsra érni.

Katinka elmondta, hogy a 2016-os világcsúcsának és olimpiai aranyainak egyik kulcsa pont ebben a négy évvel korábbi történetben keresendő, hiszen e csalódás nélkül, nem biztos, hogy elérte volna ugyan ezeket a sikereket.

Ha papíron nézzük az Iron Lady eredményeit, akkor 2004-től kezdve egy folyamatként is értelmezhető, hiszen olimpiáról olimpiára javult, viszont 2012-ben már komoly esélyesként tartották számon. Majd negyedik helyen végzett a 400 méteres vegyes úszásban.

Katinka elmondta, a döntő előtt mindenki azt mondta neki, csak pozitívan kell gondolkodnia és meg lesz a győzelem, ő pedig nem is gondolt másra. Az első 200 méter alatt Hosszú vezetett, majd 300 méternél visszaesett a 3. helyre. Elégedetlen volt a teljesítményével, érezte, hogy addigi pozitív gondolkodása is megváltozik. „Elkezdtem sajnálni magam” - mondta Katinka. – Nem fókuszáltam tovább a versenyre… csak befejeztem. Amikor becsaptam a célba és levettem a szemüveget, azt hittem, én vagyok a harmadik. Aztán megnéztem az eredményjelzőt, és láttam, hogy negyedik lettem.”

Katinka azóta többször, több helyen elmondta, olyan mélypontra került London után, hogy majdnem szögre akasztotta a fürdőruhát. Ám ez a csalódás kellett ahhoz, hogy négy évvel később Hosszú megváltoztassa a nézőpontját. Rióban máshogy állt fel a rajtkőre, csak magára összpontosított, és arra, hogy amikor becsap a célba, boldog legyen a verseny után. A többit pedig már mindenki ismeri, 400 méter vegyesen, megdöntve a világcsúcsot, mindenki más előtt érintette meg a falat, ősszesen pedig három arany-, és egy ezüstérmet nyert.

(Olympic Channel-MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)