Minden idők legsikeresebb magyar szereplése a Maccabi Játékokon

2017. 07. 19.

A korábbi Maccabi Világjátékok szerepléshez hasonlóan a 2017-es Maccabiah-n is a legsikeresebb nemzetek között zárt a magyar csapat. A Maccabi Játékok történetének eddigi legnépesebb delegációjával vettek részt a mieink, a 120 fős delegációban 100 hazai sportoló vett részt a világ egyik legnagyobb sportrendezvényén. Összesen 25 érmet nyertek versenyzőink, amellyel olyan országokat tudhatunk magunk mögött, mint például Franciaország, Németország, Lengyelország vagy Olaszország. Sportolóink 3-szor állhattak a dobogó legfelső fokán, emellett 10 ezüst- és 12 bronzérmet nyertek.

Bár nagyon sok sportágban teljesítettünk kiemelkedően, küzdősportban értük el a legjobb eredményeinket. Érmeseink között külön említésre méltó a taekwondo-csapat szereplése, amelynek tagjai mindegyik színű éremből hazahoztak egyet, ezzel az otthon versenyző izraeli csapat után a legeredményesebb külföldi együttes lett. A csapat tagjai: Murinai G. Dániel (aranyérmes), Gulyás Ádám (ezüstérmes) és Rizmayer Norbert (bronzérmes). A legfényesebb érmet akasztották a karatés lányok nyakába, Kunos Zsuzsa (Kumite, -68kg) és Sterck Laura (Kata) magabiztos versenyzéssel győzött.

Vívóink a hagyományokhoz mérten jól szerepeltek, és bár az aranyérem begyűjtése most nem sikerült, de a többi éremből kijutott a csapatnak. Juniorban Schrödl Anita ezüst-, a korábbi junior világbajnoki harmadik Singer Martin a felnőtt kardozók között szerzett bronzérmet. Gátai Róbert a tőrözők között maradt épphogy alul a döntőben és lett ezüstérmes, míg Binet Gina ugyanebben a fegyvernemben a harmadik helyet szerezte meg. Férfi tőr- és kardcsapatunk egyaránt bronzérmes lett.

Legjobb úszóink és vízilabdázóink a hazai rendezésű vizes vb-re készülnek, ugyanakkor Izraelben is sikerült több ezüst- és bronzérmet nyerniük versenyzőinknek. Boros Zsófia nyíltvízi úszásban szerzett ezüstérmet. Békési Dániel 4x200 gyorsváltóban bronzérmet, míg Becsey János paraúszó 50 méter pillangón és 50 méter mellen is harmadik lett. Férfi vízilabdacsapatunk kiemelkedő teljesítménnyel a dobogó második fokára állhatott, egyedül a válogatott játékosokból álló izraeli csapattól kapott ki a döntőben.

Asztaliteniszezőink révén (Kádár Elvira és Bakó Szilvia) egy-egy ezüstöt sikerült megkaparintani. A másutt különlegességnek, a Maccabi Játékokon azonban kiemelkedő népszerűségnek örvendő kártyajátékban, bridzsben is dobogóra állhattunk, a magyar bridzscsapat az erős mezőnyben lett második.

Embert próbáló egyéni sikerekből is kijutott a csapatnak: Lőwy András, Jeruzsálem dimbes-dombos utcáin megrendezett 10 kilométeres futásban lett harmadik, míg Boros Zsófia triatlonezüstje és a nyíltvízi úszás második helyezése mellé begyűjtötte az egyik legnehezebb összetett szám, a maccabiwoman második helyét is. Ez a versenyszám kiemelt tiszteletet élvez mind a versenyzők, mind a szurkolók körében.

„Az eddigi legnépesebb delegációval érkeztünk, és a legjobb eredménnyel távozunk, gratulálok minden résztvevőnek” – foglalta röviden össze magyar szempontból a Játékokat a delegációt vezető Knopp András és a Maccabi VAC elnöke, Jusztin Ádám. „A következő nagy kihívás számunkra már nemcsak a versenyzők oldaláról lesz, hiszen 2019-ben Budapest ad otthont az Európai Maccabi Játékoknak. Legalább ilyen eredményes szereplést várok, ugyanakkor hatalmas kihívás is a közel 3,000 sportoló és kísérőik igényeinek megfelelni és világszínvonalú eseményt rendezni. Közös célunk a szervezőkkel az, hogy nemcsak a magyar zsidóságnak adjon maradandó élményt a hazai rendezésű esemény, hanem egy hatalmas közös sport- és kulturális közösségi élményben legyen része a budapestieknek és odalátogatóknak” – tette hozzá Jusztin.

Mind az Izraeli Maccabi Játékok, mind az Európai Maccabi Játékok esetében kiemelt szerepet kap a helyi és zsidó kultúra; a sport és a kultúra sajátos ötvözete az, ami megkülönbözteti az eseményt minden más sporteseménytől. A magyarokat egy különleges megtiszteltetés is érte a 20. Maccabi Játékok alatt: a Maccabi központjában, Tel-Avivban állították fel a mártírhalált halt magyar zsidó sportolók és sportvezetők emlékére készített emlékművet.

A magyar szervezők ezen felül egy kiállítást is bemutattak, amely a kiemelkedő teljesítményt elért, magyar zsidó sportolókat mutatta be a Maccabiah-ra látogatók számára.

A 20. Maccabi Játékok magyar érmesei és eredményei hamarosan megtalálhatóak lesznek a www.maccabi.hu oldalon.