Nadal kilencedszer a csúcson Párizsban

2014. 06. 09.

Rafael Nadal kilencedszer nyerte meg a francia nyílt teniszbajnokság férfi egyes versenyét, miután a vasárnapi fináléban négyszettes csatában legyőzte Novak Djokovicot.

A két sztár 42. mérkőzése - különmérlegükben Nadal vezetett 22-19-re - egyoldalú adogatójátékokkal indult, majd az első Roland Garros-trófeájára hajtó szerb 4:3-nál elvette riválisa szerváját. A nyolcszoros párizsi bajnoknak két bréklabdája volt az egyenlítéshez, ám mindkettőnél több méteres "outot" ütött, így Djokovicé lett a 44 perces nyitójátszma.

A Garros-döntői során harmadszor szetthátrányba került mallorcai a folytatásban egyre inkább magára talált, és 3:2-nél ő került brékelőnybe, ám egy gyenge szervagémet és egy kihagyott bréklabdát követően ismét egyenlő lett az állás. A belgrádi teniszező 5:6-nál ismét elbizonytalanodott, Nadal pedig kihasználta a megingásokat - Djokovic össze is törte az ütőjét -, és 7:5-tel kiegyenlített, ekkor 104 perce tartott a finálé.
A harmadik szettben a címvédő spanyol - aki 65/1-es mérlegnél tart a Garroson - valóságos "repülőrajtot" vett, és elképesztő ütésekkel 3:0-ra elhúzott. Djokovic tovább küzdött, 4:2-nél egy tízperces játék során bréklabdái is voltak, mégis 5:2 lett az állás. A 28 éves Nadal ezután ismét brékelt, és 2 óra 34 perc elteltével szettelőnybe került.

A negyedik felvonást mindkét játékos koncentráltan kezdte, mígnem a fáradtság jeleit mutató, 27 esztendős szerb 2:3-nál elbukta a szerváját. Nadal azonban - vélhetően hátfájdalmai miatt - egyre gyengébben adogatott, riválisa visszabrékelt, ám 5:4-nél váratlanul meccslabdához jutott Djokovic adogatásánál, aki végül kettős hibával vesztette el a 3 óra 31 perces csatát.

A balkezes Nadal - aki továbbra is világelső marad - pályafutása 14. Grand Slam-trófeáját hódította el, és a tenisztörténelem első játékosaként szerezte meg sorozatban ötödször a Muskétások Kupáját Párizsban. Sikeréért 1,65 millió eurót kap, Djokovic ennek a felével vigasztalódhat.

Az első helyen kiemelt Hszieh Szu-vej, Peng Su-aj tajvani, kínai duó nyerte a női páros verseny vasárnapi döntőjét. Az ázsiai kettős a másodikként rangsorolt olasz Sara Erranit és Roberta Vincit verte meg a fináléban, két sima játszmában. Hszieh Szu-vejnek és Peng Su-ajnak ez a második közös Grand Slam-trófeája, miután tavaly Wimbledonban is diadalmaskodtak.

ROLAND GARROS, PÁRIZS (25 018 000 euró, salak)

Férfi döntő:
Nadal (spanyol, 1.)-Djokovic (szerb, 2.) 3:6, 7:5, 6:2, 6:4

női páros dontő:
Hszieh Szu-vej, Peng Su-aj (tajvani, kínai, 1.)–Sara Errani, Roberta Vinci (olasz, 2.) 6:4, 6:1