NB I: Nem hibáztak az éllovasok

2013. 11. 23.

Az éllovas Atomerőmű és a második Kecskemét egyaránt győzött a férfi kosárlabda NB I-ben: előbbi gárda Szegeden, utóbbi pedig hazai környezetben a Pécs felett diadalmaskodott.

A kilencedik fordulóval folytatódnak az A csoport küzdelmei. A pénteki nyitónapon az otthon négyből négy mérkőzésen diadalmaskodó, a nyolc bajnokiján csupán egyetlen vereséget szenvedő KTE Duna Aszfalt az idegenben még nyeretlen Pécsi VSK-PANNONPOWERT fogadta.

Szoros csatát hozott az első tíz perc: szinte végig a pécsieknél volt az előny, de a hazaiak minden vendég találatra válaszolni tudtak, így nem tudott ellépni ellenfelétől Csirke Ferenc együttese. A legnagyobb különbség a harmadik percben, 9-5-ös vendég vezetésnél alakult ki a csapatok között, azonban Mészáros Máté triplája és Kemal Karahodzics duplája hamar elolvasztotta ezt a különbséget. Ezután felváltva estek a kosarak, így a játékrész végén 23-22-es hazai előnyt mutatott az eredményjelző.

A második negyedet Nagy Krisztián duplája nyitotta, azonban Jovanovics és Mészáros hamar visszaállították a KTE vezetését. Az első félidő viszonylag jó pécsi dobómutatói sokat romlottak: a szünet előtti öt percben mindössze Nagy Krisztián tudott eredményes lenni a vendégektől, ráadásul előtte is csak ő, illetve Mortellaro talált be közelről. Így nem meglepő, hogy a szintén gyengébb dobóformát mutató Kecskemét magabiztos, 12 pontos előnyt kovácsolt a nagyszünetre (42-30).

A szünetben megrázta magát a Pécs, és két gyönyörű triplával ijesztett rá a kicsit talán meglepett hazaiakra. Jovanovics azonban „vette a lapot”, és ő is megmutatta, hogyan sül a keze a vonalon túlról. Kapaszkodott a Pécs, de a KTE is hamar magára talált, és Jovanovics duplája már azt jelentette, hogy ismét tíz pont fölé nőtt a különbség a csapatok között, amely ki is tartott a játékrész végéig.

Pongó Martin kosarával 63-50-re módosult az állás a negyedik negyed első percében. Ezután a Pécs talált magára, és Budimir duplája, majd triplája azt jelentette, hogy öt perccel a vége előtt csupán négy pontra olvadt a hazaiak előnye (65-61). Djeraszimovics és Wittmann azonban tettek arról, hogy ne kapja el a fonalat a vendég együttes, így újra visszaállt a tíz pont környéki különbség a csapatok között. A vendégek a végére nagyon elfogytak, négy játékosuk is kipontozódott, így nem sikerült az újabb visszakapaszkodás.

A Kecskemét ötödik hazai mérkőzését is megnyerte a 2013–2014-es szezonban.

Mestermérleg:

Sztojan Ivkovics, a KTE szakmai igazgatója: Több játékost építettünk be, frissebbek voltunk, sokat cseréltünk. Tudtuk, hogy nehéz lesz a Pécs ellen, az utolsó percig ment a harc a pályán. Nagyon összeszedett, kellemetlen ellenfél volt a Pécs. Maximálisan gratulálok nekik! Sok sikert a továbbiakban Csirke Ferencéknek! Köszönöm a szurkolóknak a biztatást!

Csirke Ferenc, a Pécs vezetőedzője: Gratulálok a Kecskemétnek, eléggé nehéz mérkőzés volt. Nagyon sokat szenvedtünk a lepattanókkal, a gyűrű alatti birkózás nem ment. Folyamatosan olyan hibákat követtünk el, ami csak gondolkodás kérdése. Amikor közel kerültünk a Kecskeméthez, akkor is volt két-három olyan helyzet, amit koncentrálatlanság miatt elrontottunk. Fejben jobban ott kellett volna lenni. Ez így nagyon nagy luxus, változtatnom kell. Sokat támaszkodunk az egyéni játékokra, és így idegenben nem lehet játszani. A csapatjáték a lényeg. Kovács Péter hat asszisztja mellett nem tudunk mérkőzést nyerni. Nagyon jó csapattól kaptunk ki. Ez a negyedik vereségünk zsinórban. Felejtsük el az eddigieket, dolgozunk tovább.

* * *

Meglepően jól kezdett a kedden Jászberényben diadalmaskodó Naturtex-SZTE-Szedeák a listavezető Atomerőmű ellen. Sorra érkeztek a hetek óta remek formában játszó Jerrell Williams kosarai, amivel egy kicsit mindig előrébb járt a hazai együttes, míg a paksiak sok labdát szórtak el támadásban. Az volt a szerencséjük, hogy remekül lepattanóztak, így volt olyan támadás, ahol négyszer is próbálkozhattak a pontszerzéssel - igaz, ez egyszer sem jött össze Körtélyesiéknek.

Az első negyed végén hét ponttal, 19-12-re vezetett a Szeged.

A második játékrészben kicsit feljavult az Atom, amelynek addig 40 alatt volt a dobószázaléka. Fel is zárkóztak, de nem tudták átvenni a vezetést. Az amerikai légiósok mellett Körtélyesi dobott még fontos kosarakat a Paksban, ám az feltűnő volt, hogy Szabó Zsoltot 6 perc után leültette Dzunics Braniszlav, majd a kispadon „felejtette” a meccs hajrájáig. A félidőben 42-38-re vezettek a hazaiak, de látszott, hogy a vendégeknek kirívóan rossz a dobószázaléka. Várható volt, hogy ha ez feljavul, fordítani tudnak.

Ez is történt, a harmadik negyed végére a triplákat borzalmasan dobó, ám mezőnyből eredményes McGruder és Jones vezetésével hétpontos előnyt szedett össze a vendégcsapat. Bár az utolsó tíz minutum elején Kiss Zsolt fél perc alatt dobott öt pontjával még nyílt lett a meccs, a Szeged a fontos dobásait rendre elrontotta, amelyből a paksiak könnyű kosarakat szereztek. A végén még volt egy kis hírig, Bonifert edző, majd Csorvási Levente és Jonathan Levy is kapott technikait a mindkét oldal által sokat kritizált játékvezetőktől, így magabiztos, 86-74-es paksi győzelem lett a bajnoki vége.

Bonifert Domonkos, a Szedeák edzője: - Sokat hibáztunk különösen lepattanózásban múlt felül minket a Paks, ám a játékvezetők sem álltak a helyzet magaslatán.
Dzunics Braniszlav, az Atomerőmű edzője: - A jól és lelkesen játszó Szegedet sikerült felőrölnünk a második félidőben. Akkor sikerült eldöntenünk a meccset, amikor a külső dobásaink jó százalékban értek célba.

KTE Duna Aszfalt - Pécsi VSK-PANNONPOWER 79-67 (23-22, 19-8, 19-20, 18-17), Messzi István Sportcsarnok, Vezette: Benczur T., Farkas G., Tőzsér D. (Faidt)
KTE: Wittmann 13/6, Mészáros 7/3, DJERASZIMOVICS 20/6, JOVANOVICS 13/9, Karahodzics 12 Csere: Pongó Má. 3, Pongó Ma. 4, Bencze 7, Hegedűs -
Pécs: Kovacsevics 1, KOVÁCS P. 19/3, Csabay 3/3, BUDIMIR 19/6, Somogyfoki - Csere: Mortellaro 13, Halász 2, Nagy K. 10, Bíró -
Kipontozódott: Nagy K. (30. perc), Halász (37. perc), Kovacsevics (40. perc), Mortellaro (40. perc)

Naturtex-SZTE-Szedeák-Atomerőmű 74-86 (19-12, 23-26, 13-24, 19-24), Szeged, újszegedi sportcsarnok, 500 néző., V.: Pálla, Szabó G., Vida (Bodrogváry).
Naturtex-SZTE-Szedeák: Jereminov 17/9, Wirth 4, Levy 12, Williams 16/3, Csorvási M. 8. Csere: Kiss Zs. 11/9, Csorvási L. 4, Vida 2, Varga Z., Varga D.
Atomerőmű: Vaughn 16, Medve 3/3, Körtélyesi 10, Szabó Zs. 5, Tóth Á. 5. Csere: Eilingsfeld 11/3, Kovács Á. 7/3, McGruder 14, Jones 12, Baki 3/3.

A tabella: 1. Atomerőmű SE 9 8 1 758-619 17 pont, 2. KTE-Duna Aszfalt 9 8 1 677-604 17, 3. FORTRESS Jászberény 9 5 4 713-724 14, 4. Naturtex-SZTE-Szedeák 10 4 6 767-812 14, 5. Alba Fehérvár 8 5 3 680-638 13, 6. Sopron KC 8 5 3 563-542 13, 7. Kaposvári KK 8 5 3 627-624 13, 8. Zalakerámia-ZTE KK 8 4 4 594-605 12, 9. BC Körmend 8 3 5 580-598 11, 10. Pécsi VSK-PANNONPOWER 9 2 7 650-695 11, 11. Falco KC Szombathely 8 1 7 638-666 9, 12. Marso Nyíregyházi KK 8 1 7 600-720 9

(Forrás: bb1.hu)