Négy magyar az 500 méter negyeddöntőjében

2017. 09. 28.

A budapesti olimpiai kvalifikációs rövidpályás gyorskorcsolya-világkupa sprintszámában, 500 méteren Jászapáti Petra, Keszler Andrea, Liu Shaolin Sándor és Burján Csaba bejutott a legjobb húsz közé a szombati negyeddöntőbe.

A délelőtti 1500 m-es táv versenyei után rövid pihenőt kaptak a versenyzők, majd a hölgyek 500 m-en folytatták a világkupát. Népes mezőny: 90 férfi és 70 női rövidpályás gyorskorcsolyázó nevezett ezen a távon, így selejtezőfutamokat is rendeztek mindkét nem számára. Az egyes futamokból az első kettő, továbbá a nőknél hét, a férfiaknál a négy leggyorsabb harmadik jutott tovább az előfutamba.

A nőknél Kónya Zsófia nagy harcban volt a második helyért orosz riválisával, aki az utolsó körben elesett, így a magyar lány biztosan korcsolyázott a célba továbbjutó pozícióban. Jászapáti Petra az olimpiai bajnok koreai Shim Suk Hee, Keszler Andrea a holland Yara van Kerkhof mögött szintén a második helyen jutott tovább.

A férfiak az 500 m-es távján Liu Shaolin Sándor és Burján Csaba is leiskolázta ellenfeleit, egy pillanatig sem forgott veszélyben futamgyőzelmük.

Liu Shaoang jó helyezkedéssel a második helyen ért célba a világcsúcstartó amerikai R. Cielski mögött, nem kisebb ellenfelet előzött meg, mint a világbajnok Seo Yi Rat. A következő fordulóban már a negyeddöntőért, a legjobb 20-ba kerülésért küzdöttek a versenyzők.

Mindkét nem számára a futam első két helye, illetve a férfiaknál hat, a nőknél négy további leggyorsabb harmadik hely jelenthette a továbbjutást.

Keszler Andrea kínai és orosz vetélytársa mögött a harmadik helyen jutott tovább. Kónya Zsófia futamában ötödik lett.

Jászapáti Petra futamából a második kiugrás után a holland Suzanne Schultingot kizárták, aki ezen a napon egyik távon sem tudott olimpiai pontokat gyűjteni. Petra hatalmas csatát vívott a továbbjutásért. A cél előtt a kanadai Kasandra Bradette is elszállt, a magyar versenyző pedig harmadik lett, de idővel ő is továbblépett.

A nap legszebb futamgyőzelmének örülhetett a magyar szurkolótábor, amikor Liu Shaolin Sándor rajt-cél győzelmet aratott a kanadai Girard és az amerikai R. Cielski előtt. Öccse, Liu Shaoang jó pozícióban haladt a mezőnyben, amikor két körrel a vége előtt rákorcsolyázott egy pályajelölő bójára, s elesett.

Burján Csaba az utolsó hetedik futamban a célba érkezve izgulhatott, hogy a harmadik helye elég lesz-e a továbbjutáshoz. Ideje a negyedik legjobb 3. idő lett, így ő is folytathatja a negyeddöntőben szombaton.

A délután magyar mérlege két-két férfi és női negyeddöntős helyezés.