Négy világbajnoki arany, 24 olimpia kvóta a vizes világbajnokság medencés számainak mérlege

2019. 07. 29.

Úszásban négy magyar váltó kvalifikált a dél-koreai FINA-világbajnokságon a tokiói olimpiára. Mindkét vízilabda-válogatottunk a negyedik helyen végzett. Judóban Tóth Krisztián bronzérmes lett. Evezésben 10 év után nyert magyar egység ismét érmet az U23-as világbajnokságon. Benkó Barbara szerepelt a legjobban a Mountain Bike Európa-bajnokságon. Az elmúlt napok összefoglalója következik.

Úszás. Vasárnap befejeződött a vizes világbajnokság Kvangdzsuban, ahol minden idők második legjobb eredményét érte el a nagymedencés válogatott. Világbajnok lett Hosszú Katinka 200m és 400m vegyesen, Kapás Boglárka és Milák Kristóf pedig 200m pillangón. Hosszú Katinka sorozatban negyedik elsőségét szerezte a 400m-es távon, összességében pedig az ötödiket. Katinka Dél-Koreában begyűjtötte 200m vegyesen is negyedik elsőségét, és mostani aranyaival együtt már kilenc világbajnoki cím van a tarsolyában.

Milák Kristóf Michael Phelps 2009-ben úszott világrekodját adta át a múltnak. Kapás Boglárka elképesztő hajrával nyerte meg az utolsó 50m-en a 200m-es pillangó számot. Négy magyar váltó, a férfiak 4x100m gyors- és vegyesváltója, a nők 4x200m gyorsváltója, illetve a 4x100m mix vegyesváltó is megszerezte az olimpiai indulás jogát. Késely Ajna új országos csúccsal lett 4. 400m gyorson. Nyolc A szintes férfi, és 3 női úszónk javított idei legjobb eredményén, ezzel megerősítve helyüket az egyéni távokon a tokiói csapatban.

„Amennyiben azt nézzük, hogy feleannyi érmet szereztünk, mint Budapesten, akkor az nem jó hír. Amennyiben viszont azt nézzük, hogy a Duna Arénában egy úszónk lett világbajnok, itt pedig három, az nagyon jó hír. Ugyanakkor nagyon sok döntős szereplésünk volt, negyediktől egészen a nyolcadik helyig, s miután ez egy olimpia előtti kvalifikációs viadal volt, így a váltók eredményessége is fontos volt. Végül négy kvótát szereztek, ami azt jelenti, hogy 24 úszót így vagy úgy biztosan elvihetünk az olimpiára" - értékelt az MTI-nek a szakember (minden váltószám első 12 helyezettje olimpiai indulási jogot nyert, továbbá minden váltó 2 tartalékot is nevezhet).

Arról már korábban beszámoltunk, hogy Rasovszky Kristóf negyedik lett a nyíltvízi úszók 10 kilométeres versenyében kedden, ezzel olimpiai kvótát szerzett. A magyar úszó 5 km-en aranyérmes lett.

Vízilabda. Férfi és női válogatottjaink nagy lehetőséget szalasztottak el a világbajnokságon, hiszen mindkét csapat a döntőért mérkőzhetett. A férfiak az olaszoktól, a nők Spanyolországtól szenvedtek vereséget. A 3. helyért folytatott csatározásokban is mindkét válogatott elvérzett és negyedikként zárt.

A döntőbe jutott csapatok olimpiai kvótát szereztek. Ennek most a nőknél Spanyolország, a férfiaknál Olaszország és Spanyolország örülhetett. A magyar válogatottak számára a következő lehetőség az olimpiai indulás megszerzésére a 2020. évi januári budapesti Európa-bajnokság lesz, onnan az első helyezettek csatlakozhatnak az olimpia mezőnyéhez.

Judo. Zágrábban 86 ország 552 judósa lépett tatamira, A 90kg-os Tóth Krisztián korábban már három alkalommal megnyerte a zágrábi GP-t, ezúttal a dobogó harmadik fokára állhatott fel. Cirjenics Miklós a budapesti GP-n a 7. helyen végzett, most az 5. helyével egy újabb nagy lépést tett tokiói álmának valóra váltásáért. További két versenyzőnk, Pupp Réka és Szigetvári Mercédesz a 7. helyen végeztek.

Evezés. A korosztályos U23-as válogatott a sarasotai világbajnokságon két bronzérmet, valamint két B döntős helyezést ért el. Két bronzérmes egységünk a női normálsúlyú kétpárevezős, Preil Vivien, Gadányi Zoltána, illetve a férfi könnyűsúlyú kettes, Szabó Bence, Furkó Kálmán összeállításban. Magyarország tíz éve, a Simon, Juhász páros 2009-ben szerzett ezüstérme óta nem nyert U23-as világbajnokságon érmet. Dobai Tamás, Király Csaba, Kunstár Márk, Kiss Norbert, Szlovák Rajmund, Hopp Márton, Gerei Tamás, László Péter és a kormányos Szalkai Ádám a sportág hazai történelmének első U23-as nyolcasában versenyzett a vb B döntőjében, és 8. lett.

Mountain Bike. Brnóban rendezték a kerékpáros szakág olimpia versenyszámának Európa-bajnokságát. A csehországi kontinensviadalon három magyar versenyző volt érdekelt: Parti András a 29., Palumby Zsombor a 49., a hölgyeknél Benkó Barbara pedig a 14. helyen zárt.

Azt már korábban megírtuk, hogy Gyurátz Réka megdobta az olimpiai szintet kalapácsvetésben a 124. atlétikai országos bajnokság első napján.