Negyedik a női vízilabda-válogatott

2012. 08. 09.

Negyedikként zárt a magyar válogatott a londoni olimpia női vízilabda-tornáján, miután a csütörtöki helyosztón hosszabbítás után kikapott az ausztráloktól.

Az ausztrálok helyett - főleg a rivális jelentős fizikai fölénye miatt - szívesebben játszott volna az amerikaiakkal a harmadik helyért Merész András, a magyar csapat szövetségi kapitánya, de ahogy ő maga fogalmazott: "ez nem kívánságműsor, azt kell megpróbálni legyőzni, akivel szembekerülünk". A távoli kontinens képviselőiről amúgy nem őrizhettek kellemes ötkarikás emlékeket a magyar hölgypólósok, mivel négy esztendeje, a pekingi játékokon - ugyancsak a bronzmérkőzésen - az ausztrálok büntetődobásokkal nyertek 12-11-re.

A csütörtöki összecsapást is ők kezdték jobban: előbb egy távoli bomba csapódott Bolonyai Flóra kapujába, majd Keszthelyi Rita szintén messziről leadott és célt ért lökete után újabb "ellentalálat" (2-1).

A második negyedet szerencsés ausztrál gól vezette be, emberelőnyből a csapatkapitány Drávucz Rita szépített (3-2). Csakhogy először ötméteresből, majd fórból ellépett az ellenfél 5-2-re. Bujka Barbara parádés csavargóllal válaszolt (5-3), de az újabb emberelőny újabb ausztrál gólt hozott, és egy pattintott lövés is beakadt (7-3). Keszthelyi lőtt ugyanúgy ugyanoda - távolról a jobb felső sarokba -, de a nagyszünetig tovább csökkenteni a különbséget már nem sikerült.

A harmadik nyolc perc nyitányaként a Bolonyait váltó Gangl Edina kapuját távoli lövéssel vették be (8-4). Szücs Gabriella ötméteresből szépített, Drávucz pedig a jobb alsó sarokba "szédítette" a labdát, visszahozva a reményt (8-6), Csabai Dóra bal felső sarkos lövésével pedig 8-7-re visszatért a meccsbe a magyar csapat. Centergóllal nőtt a differencia, ám Bujka biztos kézzel értékesítette a büntetőt (9-8). A játékrész vége felé azonban egy vitatott magyar kiállítás után jött a tizedik ausztrál gól (10-8).

A befejező játékrész elején Keszthelyi balszerencsésen ért bele egy ívelésbe, a labda a magyar kapuba csorgott (11-8), de aztán ugyanő nagy gólt lőtt (11-9). Másfél perccel a vége előtt Szücs bombája az ausztrál kapusról pattant beljebb (11-10). Negyvennégy másodperc volt vissza, amikor a magyarok emberelőnyt kaptak, ez nem vezetett eredményre, az időt húzó ausztrál kapusra rárontó két magyar játékos közül azonban Antal Dóra elvette és a kapuba "gurította" a labdát, a legutolsó pillanatban, amikor az időjelző szerkezet 0:00-t mutatott... 11-11, következhetett a hosszabbítás.

Az első három perc felénél a triplázó Gemma Beadsworth a bal felsőbe talált (12-11), a második "túlórában" szintén csak ő tudott eredményes lenni. Merész Andrást piros lappal elküldték a kispadról, ő dühében szétrúgott egy reklámtáblát, majd visszatért az övéihez, de már csak a 13-11-es vereség, a meccs lefújása után. Nyertek az ausztrálok, a magyar válogatott - akárcsak négy éve, a pekingi olimpián - a negyedik helyen végzett.

Takács Orsolya:
"Nem játszottunk jól, és az utolsó leheletünkig küzdöttünk. Az, hogy két másodperccel a vége előtt egyenlítettünk, és a sírból visszahoztuk a meccset, a csapat tartását bizonyítja. Sajnálom, hogy nem sikerült érmet szereznünk, viszont most jobb érzéssel zártam a tornát, mint négy éve Pekingben. Akkor érmet reméltek tőlünk, most nem, mégis hittünk magunkban. Rengeteg új játékos van a keretben, akiknek ez volt az első olimpiájuk, és már a kijutás is bravúr volt, nem csak a négy közé jutás. Az utóbbi egy éve ennek a csapatnak fergeteges volt."

Gangl Edina:
"Nagyon fárasztó volt visszajönni a meccsbe, és ledolgozni a komoly hátrányunkat. És aztán ott volt ez a gól, amiről sokáig beszélni fognak, hiszen a küzdeni akarás példája volt. A hosszabbításban is volt esélyünk, de nem szabad a bírókkal foglalkoznunk, mert akkor téves következtetéseket is levonhatnánk."

Eredmény, a 3. helyért:
Ausztrália-Magyarország 13-11 (2-1, 5-3, 3-4, 1-3 - 1-0, 1-0) - hosszabbítás után, Vízilabdacsarnok, 5000 néző, vezette: Adrian Alexandrescu (román), Dragan Stampalija (horvát)
Magyarország: Bolonyai Flóra - Antal Dóra 1, Szücs Gabriella 2, Drávucz Rita 2, Keszthelyi Rita 3, Bujka Barbara 2, Menczinger Katalin, csere: Kisteleki Hanna, Czigány Dóra, Takács Orsolya, Tóth Ildikó, Csabai Dóra 1, Gangl Edina (kapus)
Az ausztrál góldobók: Gemma Beadsworth 4, Ash Suthern, Rowie Webster, Holly Lincoln-Smith 2-2, Nicola Zagame, Jane Moran, Kate Gynther 1-1