Távol Ukrajnától, újabb lehetőség jövőre

2013. 08. 14.

A magyar férfi kosárlabda-válogatott kikapott kedden Szlovákiában a 2015-ös Eb első selejtezőkörének negyedik mérkőzésén, így idén biztosan nem juthat már ki az ukrajnai kontinenstornára.

A Minszkben 79-75-re alulmaradó, majd Sopronban a szlovákokat 75-43-ra kiütő magyarok szombaton 63-61-re kikaptak a fehéroroszoktól Kecskeméten. Besztercebányán így annak a tudatában léptek pályára, hogy csak úgy juthatnak tovább, ha legyőzik a szlovákokat, majd pénteken a szlovákok - a papírformát borítva - nyernek Fehéroroszországban.

A keddi mérkőzés első néhány perce azonban hidegzuhanyként hatott: az odahaza a fehéroroszokat is legyűrő szlovákok gyors indításokkal 16-0-ra, majd 20-2-re elhúztak, Stojan Ivkovic együttese - melyből hiányzott a hétfőn újabb térdműtéten átesett Trotter Obie - végül 23-14-re mentette a nyitónegyedet. A folytatásban a Wittmann Krisztián vezette csapat nem tudott kihasználni egy háromperces hazai "gólcsendet", így nagyszünetben a kosarak szempontjából 43-28, a lepattanókéból pedig 23-11 volt az állás.

Térfélcsere után a vendégek Tóth Ádám és a kapitány Simon Balázs révén 11 pontra felzárkóztak (58-47), de ennél közelebb nem tudtak a palánk alatti területet uraló házigazdákhoz kerülni. A harmadik negyedet megnyerték a magyarok, ám a 66-52-ről induló zárószakaszban 19 ponttal megléptek a szlovákok (72-53), és ezzel eldőlni látszott a mérkőzés. Három és fél perccel a vége előtt azonban Keller Ákos és Simon kosarainak köszönhetően már "látótávolságban" voltak a hazaiak (77-67), csakhogy az állás két percen át változatlan maradt, ami megpecsételte a magyarok sorsát.

A negyedik meccsen elszenvedett harmadik vereséggel eldőlt, hogy - a pénteki Fehéroroszország-Szlovákia zárómeccs eredményétől függetlenül - a magyarok már nem nyerhetik meg a D csoportot, így számukra véget értek az idei küzdelmek.

A selejtező első körében érdekelt 13 csapatból csak a legjobb vívja ki közvetlenül a részvételt az ukrajnai Eb-n, a többiek - köztük az Ivkovic-gárda - a jövő nyári második körben javíthatnak.