Német és norvég sikerek az északi sízés idénynyitó versenyein

2012. 11. 25.

Két helyszínen négy versennyel rajtolt szombaton az északi- sízés világkupa-sorozata.

A férfi és női sífutóknál, északi összetettben norvég, míg férfi síugrásban német siker született.

Síugrás

A szezon első síugró vk-viadalát rendezték meg a norvégiai Lillehammerben. Az 1994-es téli olimpia helyszínén az első sorozatban Andreas Wellinger végzett az élen, akinek ez volt az első világkupaversenye. Közel járt a bravúrhoz...
A németek 17 éves újonca 103 méterre szállt az első körben, két és fél méterrel ugrott nagyobbat a norvég Anders Jacobsennél. Az összetett világkupa címvédője, a szintén norvég Anders Bardal a negyedik helyről várhatta a folytatást, míg a négyszeres olimpiai bajnok Simon Ammann csak a 12. lett.
A második sorozatban Wellingernek nem sikerült megismételnie nagyszerű teljesítményét, de így is az igen dicséretes ötödik helyen végzett.
Ellenben egy másik német, Severin Freund, aki az első ugrások után a harmadik volt, sokkal jobban bírta. A 99 méteres ugrása után másodjára 100.5 métert ért el, ez pedig összesítésben az első helyet jelentette számára.
Freund harmadik alkalommal nyert világkupaversenyt.

SÍUGRÁS, VK-VERSENY, LILLEHAMMER
Nagysánc (méret: 100 méter)
1. Severin Freund (német) 268.5 pont (99 méter, 100.5), 2. Thomas Morgenstern (osztrák) 267.2 (99, 102), 3. Anders Bardal (norvég) 267 (98, 101)

Sífutás

A svédországi Gällivaréban a nők 10 km-es szabadstílusú versenyével a sífutók világkupaidénye is megkezdődött. A győzelmet az összetett világkupában címvédő norvég Marit Björgen szerezte meg honfitársnője, Therese Johaug és az amerikai Kikkan Randall előtt.
A norvég versenyzőnő már a táv negyedénél nyolc másodperccel vezetett a svéd Charlotte Kalla előtt, a fél távnál pedig utolérte a legfőbb riválisának számító lengyel Justyna Kowalczykot is, aki végül csak a 27. helyen zárt, igaz, nem ez a legerősebb száma. Végül Björgen több mint 12 másodperccel győzött, s pályafutása 56. világkupaversenyét nyerte meg, amivel toronymagasan vezet a sífutómezőnyben.

A férfiak 15 km-es szabad stílusú versenyében győzelmet a norvég Martin Johnsrud Sundby szerezte meg a kazah Alekszej Poltaranyin és a svéd Marcus Hellner előtt.
Az eddig elsősorban klasszikus stílusban jeleskedő norvég versenyző fél távtól vezetett, s végül csaknem tíz másodperces előnnyel győzött kazah vetélytársa előtt. Az összetett világkupa esélyesei közül a norvég Petter Northug csak hetedik, míg a címvédő svájci Dario Cologna csak a 19. lett. A mezőnyben ott volt még egy vk-címvédő: a sílövőknél jeleskedő francia Martin Fourcade, aki az elején még az élen is állt, ám végül még a pontszerzők, azaz az első harminc közé sem tudott bekerülni.

SÍFUTÓ-VK, GÄLLIVARE (SVÉDORSZÁG)
FÉRFI 15 KM (SZABAD STÍLUS)
1. Martin Johsrud Sundby (norvég) 30:37.0, 2. Alekszej Poltaranyin (kazah) +8.9, 3. Marcus Hellner (svéd) +11.1

NŐI 10 KM (SZABADSTÍLUS)
1. Marit Björgen (norvég) 22:31.8, 2. Therese Johaug (norvég) +12.6, 3. Kikkan Randall (amerikai) +25.9

Északi összetett

Ismét Lillehammer, de ezúttal az északi összetett versenyzők világkupa-sorozata. A szombati Gundersen-versenyt a norvég Magnus Moan nyerte a francia Jason Lamy-Chappuis és az osztrák Bernhard Gruber előtt.
Síugrásban a norvég Havard Klemetsen volt a legjobb 102 méteres ugrásával, s 20 másodperccel indulhatott előbb a japán Vatabe Jositónál. Ők azonban nem tartoznak a legjobb futók közé, így a verseny legnagyobb esélyesének az összetett világkupa címvédője, a francia Jason Lamy-Chappuis számított, aki a harmadik helyről indult 38 másodperces hátránnyal.
A norvég nagyjából fél távig állt az élen, ekkor érte be őt francia és japán riválisa, de közvetlenül a nyomukban érkezett egy ötfős csoport is, köztük a remekül futó norvég Magnus Moannal, illetve a másik Vatabéval, Akitóval, akik aztán csatlakozni is tudtak az élbolyhoz.
A hajrát Moan kezdte az élen, akivel csak Lamy-Chappuis tudta tartani a lépést, de ez csak a második helyhez volt neki elég, míg a harmadik végül az osztrák Bernhard Gruber lett.

ÉSZAKIÖSSZETETT-VK, LILLEHAMMER (NORVÉGIA)
GUNDERSEN-VERSENY
1. Magnus Moan (norvég) 24:46.2, 2. Jason Lamy-Chappuis (francia) +1.0, 3. Bernhard Gruber (osztrák) +3.3