Női BL elődöntő: Öröm és csalódottság

2013. 04. 13.

A Győri Audi ETO női kézilabdacsapatának vezetőedzője Ambros MArtin azt mondta: valami megváltozott az életében az Oltchim Valcea elleni Bajnokok Ligája-elődöntő után, mert még soha nem látott csapatot ilyen szívvel küzdeni.

A győriek a szombati, bukaresti 24-22-es sikert követően a veszprémi visszavágón gyakorlatilag végig kiesésre álltak román riválisukkal szemben, de végül hatalmas hajrával csak egygólos vereséget szenvedtek, így összesítésben megnyerték a párharcot és - akárcsak tavaly - bejutottak a BL fináléjába.

"Azt hiszem, valami megváltozott az életemben. Ilyen szívvel küzdeni még soha nem láttam csapatot. Nem is találok a történtekre más magyarázatot, hiszen a meccs alatt végig hátrányban voltunk, és az utolsó tíz percre borzasztóan megnehezítettük a dolgunkat. Mégis, a csapatot vitte előre a szíve, és olyan utolsó öt percet játszott, amellyel még ilyen vesztett helyzetből is visszajöttünk." - nyilatkozott a Kisalföld című lapnak Ambros Martin. A spanyol tréner hozzátette: bebizonyosodott, hogy jogos volt a mérkőzés előtti aggódása, nevezetesen nincs olyan, hogy egy mérkőzésnek vagy egy kupasorozatnak favoritja van.

"Minden mérkőzés egy külön csata, ahol rengeteg fronton küzd a két csapat, és nüanszokon múlik a győzelem. Ahogy most a mi továbbjutásunk" - fogalmazott.

A meccs egyik hőse, az ötgólos Heidi Löke elárulta, hogy az összecsapás utolsó tíz percére nem is igazán emlékszik.

"Csak azt láttam a lányokon, hogy ennek meg kell lennie, egyszerűen nem eshetünk ki! Mindannyian extázisban voltunk, és ez az eufória, a tomboló közönség összeszedetté tett bennünket, végre felállt a védelmünk, összejöttek a támadásaink, óriásit küzdöttünk és meglett a továbbjutás! Az a csapat, amely ilyenre képes, és az a közönség, amely így tud hajtani bennünket, megérdemelte!" - mondta a norvég beállós.

Kovacsics Anikó az M1 Ma reggel című műsorának nyilatkozva elmondta, a meccs lefújása óta az jár a fejében, hogy mi történt tegnap. "Még mindig a pillanatokon gondolkodom, amiket átéltünk. Én se fogtam fel, amikor mi jutottunk tovább" - mondta az irányító.

Kovacsics hozzátette, hogy hatgólos hátránynál megfordult a játékosok fejében, hogy elveszíthetik a párharcot, de hét-nyolc perccel a mérkőzés vége előtt valami nagyon "beindult". "Egyszerűen már azt lehetett érezni, nincs olyan, hogy nincs meg, mert majdnem robbant a közönség, úgy mellénk álltak, akkora pluszt adtak, hogy egyszerűen fantasztikus érzés volt."

„Még egyszer azért nem szeretnék ilyen mérkőzést játszani, de ha így nyerjük meg a BL-t, akkor benne vagyok” – mondta Görbicz Anita. – De ez egy nagyon-nagyon nehéz mérkőzés volt. Az elején nagyon elszúrtuk azzal, hogy nagyon kapkodtunk, támadásban meg védekezésben nem jöttek össze azok a dolgok, amik a kinti mérkőzésen. Hogy mondjam, nem okosan játszottunk. De a lényeg, hogy megvan. Szívünket, lelkünket kiraktuk, úgyhogy az a lényeg, hogy továbbmentünk” – fogalmazott a kézilabdázó hölgy.

Ahogy hazai oldalon eufórikus hangulat, úgy a másik oldalon érthető módon hatalmas szomorúság lett úrrá játékoson és edzőn is a meccs lefújása után.

"Nagyon sokkoltak bennünket a történtek, hiszen ezt a meccset nyerő helyzetből, mi magunk ajándékoztuk oda a Győrnek. - idézte a dán vezetőedzőt, Jakob Vestergaardot a kisalfold.hu. - Túl korán elhittük, hogy kezünkben van a győzelem. A mai nagy csatát látva bebizonyosodott, nem véletlenül mondogatták, hogy a BL két legjobb csapata már az elődöntőben találkozik. Gratulálok az ETO-nak a döntőbe jutáshoz!"

A szintén ötgólos Oana Manea úgy véli, azzal hibáztak nagyot, hogy már öt perccel a vége előtt elhitték, továbbjutottak.

"Nem igazán akarom elhinni, ami történt. Azt hiszem, óriásit hibáztunk, hogy öt perccel a vége előtt elhittük, hogy továbbjutottunk. Kialudt bennünk a tűz, és ezt a megtorpanást megtorolta az ellenfél. Bár engem a közönség nyomása nem szokott negatívan befolyásolni, a csapatra az utolsó percekben most mégis bénítóan hatott a helyi légkör. Nagyon le vagyok törve." - kesergett a volt román válogatott beálló.

„Noooltchim”, „Drámai és igazságtalan” - román sajtóvisszhang

A döntő után a ProSport is a sajátjaival foglalkozott

A ProSportnál kiemelik Oana Manea elrontott labdáját, szerintük ez volt a párharcot eldöntő mozzanat. Az elemzés néhány okra vezeti vissza az Oltchim Valcea vereségét. Többek közt megemlíti, hogy Bukarestben a csapat negyedórányi előnyt ajándékozott a Győrnek, és ugyan a visszavágó 6. percében már egyenlő volt az állás, és a dán edző, Jakob Vestergaard jól nyúlt a román csapatba (a félidő 14–10 volt a vendégeknek), de amikor hat góllal vezetett az Oltchim, érthetetlenül elfáradtak a játékosok, megremegtek a kezek, és senki sem merte vállalni a felelősséget. A végén Manea ujjai között elcsorgott a labda, és ezzel együtt elveszett a továbbjutás is.

Pénteken természetesen a lap nyomtatott kiadása is a mérkőzés tudósításával kezdődött – a „Nooooltchim” főcím aligha szorul különösebb magyarázatra. A szerkesztő kiemelte, hogy a Valcea az utolsó három percben engedte ki a kezéből a továbbjutást, amelyért súlyos árat fizethet, mert a szponzorok hátat fordíthatnak az együttesnek.

A másik nagy román sportmédium, a Gazeta Sporturilor statisztikai oldalról közelíti meg a párharcot: a két mérkőzésen lejátszott négy félidőből – egyenlő megoszlásban – kettőt nyert az Oltchim Valcea, ugyancsak kettőt az ETO, csakhogy a lélektanilag fontos pillanatokat a győri klasszisok uralták, a 120 perc során fölényesen nyerték meg az első és az utolsó negyedórányi játékidőt, és ezekben az időszakokban egészen magas színvonalon kézilabdáztak. Ez volt a sikerük kulcsa.

Bár a visszavágó 57. percében ismét 22–24 volt az állás, de ekkor, ebben a három egészen sűrű, „tie-break-szerű” percben, amikor eldőlt, hogy ki lesz a Bajnokok Ligája-döntőse, Katarina Bulatovics lépéshibát vétett, klasszis sportolótól váratlanul, így a magyar csapat tagjai kétszer is eredményesek lehettek az egy román találattal szemben. A beszámoló kész tényként állítja, hogy Bulatovics a következő évadtól már az ETO játékosa lesz. Végezetül kiemelik, hogy a rendezés, a mérkőzés és a veszprémi közönség felnőtt a párharc színvonalához.

Az európai szövetség hivatalos honlapja, az eurohandball.com általában kizárólagosan a tényekre szorítkozik egy-egy beszámoló esetén, ám a tudósító ezúttal a beszámolója elején leszögezi, hogy a thrillert hozó mérkőzésről csak szuperlatívuszokban érdemes beszélni. „A szerencsés Győr veresége ellenére a döntőben” – hirdeti a cím, és az írás kiemeli, hogy fantasztikus hangulat uralkodott a Veszprém Arénában a meccsén és a lefújás után.

Az EHF tudósítója hozzáteszi: Ambros Martín a második BL-fináléjára készülhet, Heidi Löke pedig sorozatban harmadszor jutott be az elitliga döntőjébe, a Győri ETO pedig 2009 és 2012 után – további öt elveszített európai kupadöntő mellett – ismét megpróbálkozhat a női kézilabdázók legértékesebb trófeájának elhódításával.

A döntő első mérkőzését május 4-én vagy 5-én, a visszavágót május 11-én vagy 12-én rendezik. Az biztos, hogy a Győr a hazai mérkőzésén ugyancsak Veszprémben fogadja ellenfelét.

Az szombaton (kezdés: 20.30 óra, tv: DigiSport 1) derül ki, hogy a szlovén Krim Ljubljana és a norvég Larvik közül melyik csapat lesz a Győri ETO ellenfele a fináléban.

(Forrás: MTI, NSO, M1)