Női BL, KEK, EHF: magyar sikerek az európai kupákban

2013. 11. 17.

A női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének utolsó, 6. fordulójában a címvédő Győri Audi ETO KC hazai pályán a vártnál szorosabb mérkőzésen, 28–26-ra legyőzte a Baia Marét, azaz százszázalékos teljesítménnyel jutott be a középdöntőbe.

A két csapat nagybányai mérkőzésén a győriek 12 góllal diadalmaskodtak, ezúttal pedig a hibátlan csoportkörre hajtottak Görbicz Anitáék.

A sérült Lökét és Amorimot nélkülöző, Lundét egy hetestől eltekintve a padon tartó győriek alaposan bekezdtek, sorozatban harcolták ki a büntetőket, Görbicz vezérletével pedig gyorsan elléptek 4–1-re. A félidő feléhez érkezve Bulatovics betörése (9–6) után a nagybányai csapat két gyors góllal kapaszkodott (9–8), a nagy kedvvel játszó Hornyák Dóra azonban duplájával tetemessé növelte a hazai előnyt (12–8).

Nagyjából ekkor nyugodhattak meg utoljára a győriek, ezt ugyanis egy nyolcperces gólcsend követte, ekkorra pedig Marin heteseinek is köszönhetően sorozatban öt szerzett góllal fordítottak a vendégek (12–13). A döntetlennel (14–14) záruló félidő után a második játékrészben a vendégek kerültek először előnybe, de a rengeteg labdaeladással, támadásbeli pontatlansággal és kapufával tarkított mérkőzésen ezt követően a 40. percig rendre a győriek vezettek egy-egy góllal (19–18).

Ungureanu nagyon nagy formában védett, cserébe Bulatovicsnak a második játékrész nagy részében nagyon nem ment, a románok pedig Nechita indulásaiból állva hagyták a győrieket, pedig közben még két hetest is kihagytak (19–21). Ambros Martín időkérése után aztán csak összeállt a védekezés, Hornyák két góljával kiegyenlített a győri csapat, Tervel labdaszerzés, Bulatovics felállt fal ellen volt eredményes, így eldőlni látszott a mérkőzés (24–21).

Nechita sokadik indulása után ismét csak egy volt közte (24–23), Kovacsics büntetője azonban két perccel a vége előtt háromgólos győri előnyt (27–24) jelentett. Nem adta fel a Baia Mare, Geiger góljával az utolsó percben már egyre zárkózott, csakhogy a győriek kijátszották a hátralévő időt, sőt Sirián az utolsó másodpercekben szemfülesen szabaddobásból is eredményes volt.

A győriek a hatodik csoportmeccsüket is megnyerve (28–26), csoportelsőként kvalifikálták magukat a középdöntőre.

Ambros Martín: – Nagyon boldog vagyok, mert sikerült száz százalékot teljesítenünk a csoportmérkőzések során, és ehhez minden játékos a tudása legjavát adta. Annak ellenére, hogy a második félidőben voltak gondjaink, ki tudtuk harcolni a győzelmet, s ez csak növeli a jelentőségét.
Costica Buceschi: – Nagyon jó mérkőzést játszottunk, amelyet a Győr csak az utolsó másodpercekben tudott megnyerni. Egyes időszakokban komoly esélyeink voltak a sikerre is, ám a döntő pillanatokban megremegett összességében dicséretes teljesítményt nyújtó játékosaink keze.

„Igazából nem lepett meg minket a román csapat, tudtuk, hogy mit játszik, készültünk is rá – nyilatkozta Hornyák Dóra a DigiSport1-nek a mérkőzést követően.
– Azt gondolom, hogy a beállójátékukat nem tudtuk annyira megoldani, abból voltak a problémáink, de a lényeg a két pont. A sérülésem óta nem is játszottam még ennyit, de nagyon örülök neki, hogy ilyen sok gólt szereztem. Van még mit javítanunk, de tavaly is, ahogy haladtunk a vége felé, úgy javult a játékunk is."

Herr Orsolya gyakorlatilag végigvédte a találkozót, és számos fontos hárítással járult hozzá a sikerhez.

„Próbáltam élni a lehetőséggel – mondta Herr, akinek a válogatott szempontjából sem árt, ha többet játszik. – Nagyon sokat azt mondják, hogy nem játszom sokat, persze, a BL-ben nem láthatnak annyit, a hazai bajnokságban azért szerepet kapok. A pályán akármi előfordulhat, így minden csapatnak szüksége van már két jó kapusra. Nagyon sokat számít, hogy nagyszerű edzésmunkát végzek itt."

NŐI KÉZILABDA BAJNOKOK LIGÁJA
A-CSOPORT, 6. FORDULÓ
GYŐRI AUDI ETO KC–HCM BAIA MARE (román) 28–26 (14–14), Győr, 2200 néző. Vezette: Baranowski, Lemanowicz (lengyelek)
GYŐRI ETO: HERR O. – Bognár-Bódi 3, Hornyák Á., K. Bulatovics 7, TERVEL 3, Görbicz 4 (3), Korsós. Csere: Lunde (kapus), Sirián 3, Kovacsics 2 (2), HORNYÁK D. 4, Soós, Szepesi 2, Orbán
BAIA MARE: UNGUREANU – Nechita 4, GEIGER 7, GHIONEA 3, Tatar 1, Szűcs G. 1, Maior Pasca 1. Csere: Babeanu (kapus), Marin 4 (4), Dinis Vartic 4, Puiu 1, E. Buceshi, Oltean, Bondar, Rudics
Kiállítások: 6, ill. 8 perc Hétméteresek: 7/5, ill. 6/4
Thüringer HC–Hypo NÖ vasárnap 15.00
A CSOPORT ÁLLÁSA 1.GYŐRI ETO 12/6 mérkőzés, 2.Hypo NÖ (osztrák) 4/5, 3.Baia Mare (román) 4/6, 4.Thüringer HC (német) 2/5

C-CSOPORT
Krim Ljubljana (szlovén)–Liepzig (német) 32–20 (15–8)
Legjobb dobók: Zrnec 7, ill. Kudlacz 7
A C-CSOPORT ÁLLÁSA 1. Krim Ljubljana (szlovén) 9/6, 2. Sävehof (svéd) 7/5, 3. Metz (francia) 4/5, 4. Leipzig (német) 2/6

D-CSOPORT
Larvik (norvég)–Vardar Szkopje (macedón) 29–31 (15–15)
Ld: Mörk 6, ill. Radicsevics 7, Hmirova 6
A D-CSOPORT ÁLLÁSA 1. Vardar Szkopje (macedón) 11/6, 2. Larvik (norvég) 9/6, 3. Koprivnica (horvát) 2/5, 4. Bera Bera (spanyol) 0/5

B-CSOPORT
Buducsnoszt Podgorica (montenegrói) - FTC-Rail Cargo Hungaria 18.00
Midtjylland (dán)-Lublin (lengyel), Ikast 13.15

Női KEK és EHF kupa: a Veszprém, a Fehérvár és a Vác is nyolcaddöntős

A Veszprém Barabás és a Fehérvár KC női kézilabdacsapata is kiharcolta a nyolcaddöntőbe jutást, előbbi a KEK-ben a fehérorosz Gorodnyicsanka ellen otthon ledolgozta kétgólos hátrányát, utóbbi pedig az „odavágó” után ismét 14 gólos győzelmet aratott az izlandi Fram ellen.

KEK – VESZPRÉM BARABÁS–GORODNYICSANKA (fehérorosz)

A két csapat múlt heti mérkőzésén a fehérorosz csapat hazai pályán 27–25-re diadalmaskodott, így kétgólos előnnyel várt a győri visszavágót.
Pocsékul kezdte a mérkőzést a magyar csapat, Róth Kálman idegesen is kért időt mindjárt a 7. percben, kisvártatva pedig már 1–6-ot mutatott az eredményjelző. Tóth Gabriella vezérletével ezt követően megkezdte a felzárkózást a Veszprém, és a 18. percben Planéta átlövésével ki is egyenlített (8–8).
Egy hetessel még utoljára megszerezték a vezetést a vendégek (8–9), ezt követően azonban már a magyar csapat akarata érvényesült, és Tóth Gabriella góljainak köszönhetően 15–12-vel fordultak a felek.
A vendégek a 36. percig tartották szorosan a meccset, 17–15 után azonban Tóth ismét beindult, nyolcadik gólja már a 21–16-os előnyt jelentette, Planéta pedig 23–17-re alakította az állást, jött is a vendégek időkérése.
Majd a feltámadása is! Bulava emelésével már 24–21 volt, és bár Tóth Eszter góljával meglépni látszott ismét a házigazda (27–22), 29–26-nál Róthnak is össze kellett hívnia lányait.
Tóth Gabriella újabb gólja átlendítette a holtponton a magyar együttest, Pelczéder bal szélről szerzett találata pedig eldöntötte a továbbjutás kérdését (31–26), a végén a vendégek már csak kozmetikázni tudtak.

NŐI KÉZILABDA KEK
3. FORDULÓ, VISSZAVÁGÓ
VESZPRÉM BARABÁS-DUNA TAKARÉK KC–HC GORODNICSANKA (fehérorosz) 31–27 (15–12), Győr, 1200 néző. V: Hatipoglu, Simsek (törökök)
VESZPRÉM: PÁSZTOR – Kokas, PLANÉTA 5, TÓTH E. 6 (1), Takács Bianka 3, TÓTH G. 9, PELCZÉDER 5. Csere: Szemerey (kapus), Kurucz 1, Hajtai 1, Vesztergombi 1, Marincsák, Gulyás
GORODNICSANKA: Jablonszka – Heszc, JANKUSZKAJA 5, Bobrik 2, SZPASZ 9, Bulava 3, KOCINA 6 (1). Csere: Kuncsevics (kapus), Ozolina 1, Sarapanuszkaja 1, Lahucina, Mokat
Kiállítások: 2, ill. 2 perc Hétméteresek: 1/1, ill. 1/1
Továbbjutott: a Veszprém, 56–54-es összesítéssel
Róth Kálmán: – Kicsit izgalmasra sikerült a vége, ha higgadtabbak vagyunk, nagyobb különbséggel is nyerhettünk volna. Ennek a fiatal csapatnak még szoknia kell ezt a hangulatot, a kétmeccses párharc sajátosságait, mindent – de ezért csináljuk ezt az egészet.
Szerhij Kambur: – Csalódott vagyok a kiesés miatt, mert jól kezdtünk, de aztán összezuhantunk és hiába üldöztük az ellenfelet.

EHF-KUPA – FEHÉRVÁR KC–FRAM REYKJAVÍK (izlandi)

A fehérváriak a pénteki 34–20 után ismét hazai pályán léptek pályára a Fram ellen, így borítékolható volt, hogy a továbbjutás már eldőlt.

A találkozó első gólját ugyan az izlandi együttes szerezte, ezt követően azonban már egyszer sem állt jobban a fehérváriaknál, akik Benzal duplájával gyorsan 3–1-re elléptek, majd Kiss Éva bravúrjainak köszönhetően 6–2-re.

A vendégek nem adták fel ekkor sem, és Júliusdóttír a 22. percben egyre lopta övét (9–8), a hazai időkérés azonban hatott, és a szünetre 14–11-gyel vonulhatott a fehérvári csapat. A 37. percben Emberovics góljával már hat volt közte (20–14), majd ez a különbség egy kisebb hullámvölgy után a 48. minutumban visszaállt (26–20). Innentől viszont hosszú vendéggólcsend következett, Azari találatával pedig már 30–20 volt az állás.

Az utolsó percekben már csak az volt a kérdés, hogy összejön-e a tegnapi közte 14. Nos, Azari ziccereivel ez is sikerült, a fehérváriak nagyon simán, 36–22-ra nyertek, és kettős győzelemmel jutottak a nyolcaddöntőbe.

NŐI KÉZILABDA EHF-KUPA
FEHÉRVÁR KC–FRAM REYKJAVIK (izlandi) 36–22 (14-11), Székesfehérvár, 350 néző. V: Argyridis, Mouttas (ciprusiak)
FEHÉRVÁR: Kiss É. – AZARI 4, HAJDUCH 3, Benzal 2, Mayer 2, TILINGER 4 (1), Vaszari 2. Csere: Trimmel (kapus), EMBEROVICS 4, Becséri 2, HORVÁTH B. 5, Herr A. 4 (2), Siti E. 3, Kazai 1.
FRAM: Einarsdottir – Amundadottir 2, JOHANNSDOTTIR 5 (1), Karlsdottir 2, Arnardottir 1, JULIUSDOTTIR 9, Sördal 2. Csere: Gunnarsdottir (kapus), Iura 1, Torfadottir, Helgadottir, Viktorsdottir, Smith.
Kiállítások: 2 ill. 6 perc Hétméteresek: 3/3 ill.1/1
Továbbjutott: a Fehérvár KC 70-42-es összesítéssel
Pal Oldrup Jensen: – Az első félidei játékunkkal elégedetlen voltam, de éppen ez volt számunkra a kihívás a tegnapi nagy gólkülönbségű győzelem után. A szünet után aztán összeszedtük magunkat, sokat tudtam cserélni, és több játékos is megmutatta, hogy mire képes.
Halldór Jóhann Sigfússon: – Az első félidőben kimondottan jól játszottunk, szorossá tudtuk tenni az eredményt, jó százalékkal fejeztük be a támadásainkat, és jól védekeztünk. A második játékrész egyértelműn csalódás, visszaestünk, és a hazai csapat sokkal eredményesebben játszott. Ezzel együtt úgy gondolom, hogy hasznos volt számunkra ez a párharc, hiszen lehetőséget tudtam adni olyanoknak, akik még nem szerepeltek nemzetközi porondon.

EHF: A Vác is a nyolcaddöntőben

Bejutott a női kézilabda EHF-kupa nyolcaddöntőjébe a Vác, miután a hazai hétgólos sikert követően – és a második félidőben a cserejátékosokat szerepeltetve – 25–24-re kikapott a holland VOC Amsterdam otthonában.