Női EB: Végig vezetve biztos győzelem az olimpia bronzérmes spanyolok ellen

2012. 12. 07.

Az már szerdán eldőlt, hogy a magyarok és az olimpiai bronzérmes spanyolok biztosan középdöntősök, így a mérkőzésnek az eredménye mindenképpen számított a folytatásban.

Görbicz remek passza után Szamoránsky találatával indult a harmadik csoportmeccsünk, majd Rédei-Soós, Szucsánszki és Vérten góljaival folytatódott, hamar fel tudtuk tehát törni a spanyolok védekezését. 4-0 után Jorge Duenas időt kellett, hogy kérjen, mert lányainak egy ép megmozdulása nem volt az első percekben, majd Carmen Martin törte meg a spanyol gólcsendet. Tomori bombája után kapott az ellenfél egy hetest, amit Martin bevágott, de Herr több ziccert is fogott, így nem tudott erőteljesen felzárkózni Spanyolország. Sőt, Görbicz hetesével és Tomori újabb góljával 7-2-re lógtunk meg a 10. percre. A túloldalon egyedül Martin volt dicsérhető ekkor, a szélső újabb gólja után Bódi tartotta meg ötgólos fórunkat, majd a gyors indításaink is sültek, Vérten találatával 9-4-re vezettünk. Három gólra akkor jöttek fel a spanyolok, amikor a Fradiban játszó Pena beállt, ám Szekeres kiállítása alatt Tomori ismét beköszönt Silvia Navarronak (11-7). Karl Erik Böh is élt ezután az időkérés adta lehetőségekkel, Alonso ugyanis duplájával kettőre hozta fel a szépen-lassan játékba lendülő spanyol gárdát. Görbicz egyből beverekedett egy gólt, de hiába, mert Pena és Begona Fernandez villanásaival már csak 12-11-re vezettünk a 22. percben. Penának a 23. percben jött össze az egyenlítés, ám Tomori hamar válaszolt, és ugyanígy tett Barbosa is (13-13). De ahelyett, hogy innentől már fej-fej mellett haladtak volna a csapatok a szünetig, megint elhúztunk hárommal, és továbbra sem engedtük, hogy a spanyolok felgyorsítsák a játékot.

A második félidőben is Martin lőtte a spanyolok első gólját, Cuadrado kiállítása után pedig Tomori beakasztotta nyolcadik gólját is a Navarro helyére beállt Gonzalez kapujába (18-15). Egy kontra során Szekeres is megvillantotta góllövő képességét, majd biztosan tartottuk a háromgólos előnyünket: amikor a spanyolok elkezdtek volna felzárkózni, vagy hetesből, vagy beállóból volt válaszunk. Vagy épp az ihletett formában védő Herr Orsolya segítette ki a védelmet (22-17). Azért hagytunk ki ziccert is Bódi révén, Pinedo révén pedig a spanyolok kétszer is büntettek, de ezzel is csak négyre zárkóztak fel, mert Tomroi pedig úgy lőtt, mintha géppuska lenne a keze. Karl Erik Böhn az utolsó negyedórában elkezdett frissíteni csapatát, és jól tette, mert Vincze góllal debütált, és visszajött Görbicz is apróbb sérülése után. 25-21-ről 25-23-ra visszajöttek Penáék, majd Beatriz Fernandez átlövésével hosszú után ismét csak egy volt a különbség, ám ekkor megint jött Tomori (27-25). Azt viszont egyedül sem tudta megállítani, hogy a hajrát megnyomják a spanyolok, Duenas csapata sok cserével már az egyenlítés közelébe ért, ám újra jött Görbicz és egy remek egyéni cselsorozat végén 30-27-re alakította az állást. Böhn mester időkérése után ugyanő tartotta meg győzelmi reményeinket –sikerrel, mert az utolsó három percre ugyan már elfáradtunk, de egy-egy villanással porrá zúztuk a spanyolok álmait. Végül 32-31-re nyertünk, azaz legyőztük az olimpiai bronzérmes spanyolokat!

"Egész nap éreztem a lányokon, hogy nyerni fognak - kezdte értékelését Karl Erik Böhn. - Tudták, hogy van tétje a mérkőzésnek, mégis könnyedén játszottak, és végig kézben tartották az irányítást. Megvolt az önbizalmuk, a támadókedvük. Tudtuk, hogy az olimpiai és vb-bronzérmes spanyolok védelme nem a legerősebb, ezért próbáltuk meg a gyors támadásvezetéseket. Most ugyan több gólt kaptuk, mint korábban, mégis sikerült nyerni, mert elől többen remekeltek. Jellemző, hogy a 12 gólos Tomorit megdicsértem, milyen fantasztikus volt, ő meg azt válaszolta: csak átlagosan játszott."

"Nagy élmény volt játszani, a jó kezdés révén kellő önbizalmat szereztünk - mondta Rédei-Soós Viktória. - A spanyolok falát könnyebb volt áttörni, mint a németeket, és most ez elég volt a győzelemhez."

"Az első két mérkőzésünkön rosszul kezdtünk, megbeszéltük, hogy most nem lehet így - nyilatkozott Szamoránsky Piroska. - Ez tulajdonképpen meghatározta az egész mérkőzést, végig mi irányítottunk. A németek elleni, középdöntőt érő sikerrel megkönnyebbültünk, és bátran játszhattunk."

"Nagyon jó érzés volt nyerni az olimpiai és vb-bronzérmes ellen - összegzett Herr Orsolya. - Mindenki élvezet a játékot, szerettük volna megmutatni, hogy bárkit képesek vagyunk legyőzni. Nagyon együtt volt most a csapat."

A két csapat legjobbja volt a találkozón Nerea Pena és Tomori Zsuzsanna. A pályán ellenfelek voltak, különben klubtársak és jó barátok a Ferencvárosban.

A maximális pontszámot visszük magunkkal az Eb-középdöntőbe

A nap második összecsapása után derült ki, hogy a maximális négy ponttal kezdi meg középdöntős szereplését a magyar válogatott, miután a németek drámai végjátékban egy góllal vertét a horvátokat.

Ezzel a horvátok búcsúztak, a csoportelső magyarok pedig a velük együtt továbbjutó spanyolokat és németeket is legyőzték.

A gólszegény német-horvát összecsapáson tíz másodperccel a vége előtt a horvátok egyik játékosa egyedül vezethette a labdát a németek kapusára, aki azonban hárította a ziccert. A döntetlen horvát továbbjutást ért volna.

A Karl Erik Böhn irányította magyar válogatott a középdöntőben először vasárnap a D csoportban első montenegróiakkal találkozik, majd kedden a románokkal, csütörtökön pedig az oroszokkal játszik.

Női Európa-bajnokság, C-csoport,
3. forduló:
MAGYARORSZÁG-SPANYOLORSZÁG 32-31 (17-14), Újvidék, játékvezetők: Maric, Masic (szerbek)
MAGYARORSZÁG: Herr, Kiss (kapusok), Bódi 1, Bulath, Görbicz 3 (1), Klivinyi, Kovacsics, Kovacsicz, Rédei-Soós 5, Szabó, Szamoránsky 4, Szekeres 1, Szucsánszki 3, Tomori 12 (3), Vérten 2, Vincze 1
SPANYOLORSZÁG: Gonzalez, Navarro (kapusok), Aguilar, Alonso 3, Amoros, Barbosa 3, Benzal, Chavez, Cuadrado 1, Elorza, Beat. Fernandez 3, Beg. Fernandez 2, Mangue 2, Martin 7 (2), Pena 5, Pinedo 5
Kiállítások: 6, ill. 6 perc Hétméteresek: 4/4, ill. 3/3
Németország-Horvátország 17-16 (8-7)
A csoport végeredménye:
1. MAGYARORSZÁG 4 pont, 2. Spanyolország 4, 3. Németország 2, 4. Horvátország 2
Azonos pontszám esetén az egymás elleni eredmény rangsorol.

D csoport (Versec):
Montenegró-Románia 23-20 (9-10)
Oroszország-Izland 30-21 (15-8)
A csoport végeredménye: 1. Montenegró 6 pont, 2. Oroszország 3 (78-72), 3. Románia 3 (63-63), 4. Izland 0