Női Ek: nagyon kikapott a Miskolc, helytállt a PEAC-Pécs

2014. 01. 17.

Súlyos vereséget szenvedett a török Istanbul Universitesitől a női kosárlabda Európa-kupa nyolcaddöntőjének első, hazai mérkőzésén az Aluinvent DVTK-Miskolc, így a 23-ai visszavágón csodára lenne szüksége a továbbjutáshoz.

A papírforma-különbség már az első negyedben megmutatkozott a vendégek javára, akik a nagyszünetre 31(!) pontos előnybe kerültek. A Miskolc két negyed alatt összesen 20 pontot szerzett – a vendégek negyedenként mentek húsz fölé… –, hat triplakísérletükből egyik sem volt sikeres, és gyenge százalékkal dobtak mezőnyből, valamint büntetőből is.

A második félidőre visszavett a tempóból a sorait alaposan felforgató, cseresorát is bátran tűzben tartó vendégcsapat, de ezt is bőven megtehette, mert belefért a meccsbe. A miskolciak légiósai közül Brittainey Raven és Liene Jansone szorgalmasan termelt, de ez kevésnek bizonyult ahhoz, hogy feljöjjenek a korábban leszakadó hazaiak. A folytatásban a törökök húzóemberei nem pihentek túl sokat a kispadon, de már nem pörögtek a legmagasabb fordulatszámon. A miskolciak ezt kihasználva picit kiegyenlítettebbé tették a mérkőzést, de nem igazán volt esélyük rá, hogy tetemes hátrányukból jelentősen lefaragjanak.

Ilyen kiadós vereség után és a tudásbeli különbség láttán az idegenbeli visszavágón sok jóra aligha számíthat a magyar együttes.

A másik magyar érdekeltségű mérkőzésen a PEAC-Pécs hazai pályán 14 ponttal kikapott a címvédő orosz Dinamo Moszkvától.

A Közép-európai Ligában is szereplő PEAC 3/3-as győzelem/vereség mérleggel, míg jóval esélyesebb riválisa 5/1-gyel jutott tovább a csoportszakaszból a nyolcaddöntőbe. Az oroszok 84.8-as, illetve 45.5-ös átlaggal a legtöbb pontot és lepattanót szerezték eddig az Európa-kupában. A pécsiek a frissen igazolt lett centerre, Ieva Kublinára egyelőre nem számíthattak, míg a túloldalon az olimpiai és világbajnok amerikai Lindsay Whalen hiányzott a keretből – hasonló éremkollekcióval büszkélkedő honfitársa, Tina Charles ugyanakkor ott volt a Lauber Dezső Sportcsarnokban.

A nyitó negyedben a csapatkapitány Nagy-Bujdosó Nóra és a szerb Nevena Jovanovic által vezetett pécsiek remekül tartották magukat, aztán a folytatásban sorra maradtak ki a helyzetek és büntetők, három percig nem esett kosár. A baranyai alakulat hat és fél perc alatt csupán három pontot hozott össze, ennek ellenére a nagyszünetben 28–29 volt az állás.

Fordulás után többet rontott Djokics Zseljko együttese – amely a legkevesebb pontot kapta eddig az EK-ban –, így 13 ponttal elhúztak a vendégek (34-47), ám az utolsó szakasz 41–47-ről indult. A PEAC 48–53-nál még egyszer felzárkózott öt pontra, de a hajrára a Dinamo felőrölte ellenállását, és 14 pontos előnnyel zárta az első meccset.

A visszavágót jövő szerdán rendezik Moszkvában.

NŐI KOSÁRLABDA EURÓPA-KUPA
NYOLCADDÖNTŐ, ELSŐ MÉRKŐZÉS
ALUINVENT DVTK MISKOLC–ISTANBUL UNIVERSITESI BGD (török) 55–87 (10–23, 10–28, 18–16, 17–20), Miskolc, 800 néző. V: Hrusa (cseh), Stoica (román), Tsvetkov (bolgár)
MISKOLC: Bukovszki 6, Raven 13, Sverrisdóttir 2, JANSONE 20/12, Tobin 5. Cs: Horváth B., Szabó P. 2, Czank 3, Vincze, Bálint R., Dubei 4.
ISTANBUL: PALAZOGLU 10/9, Kartaltepe 3/3, Osipova 8, CAN 14, Johnson 11/3. Cs: Sahin, Cohen 3, LANGHORNE 18, Ivegin 3/3, Karabilecen 2, Marginean 15/6.
MESTERMÉRLEG
Maikel López: – A küzdőtéren sajnos látszott játékosaink arcán az önbizalomhiány. Rosszul kezdtük a mérkőzést, bár előzőleg sokat dolgoztunk azért, hogy ez ne így legyen. A törökök saját ritmusukban játszottak, akaratuk végig érvényesült a pályán. Gyorsan kiderült, hogy az isztambuliak kiváló játékosokkal rendelkeznek és csapatként is jól funkcionálnak.
Hasan Firat Okul: – Az első két negyedben kiharcolt jelentős fórunkat végig megtartottuk, így olyan eredményt produkáltunk, amellyel kedvező helyzetbe kerültünk a visszavágó előtt. Hangsúlyozom azonban, hogy ez a meccs csak a párharc első felvonása volt.

PEAC-PÉCS–DINAMO MOSZKVA (orosz) 55–69 (15–15, 13–14, 13–18, 14–22), Pécs, 2000 néző. V: Delaune (francia), Erdemli (török), Kukelcik (szlovén)
PÉCS: Fűrész 5/3, REID 10, JOVANOVICS 14/6, Nagy–Bujdosó 8/3, Williams 7. Cs: Raksányi, Orozovics 8, Kaposi 3, Kiss V.
MOSZKVA: Abrikosova 4, TOLIVER 16, DOROSEVA 13/9, CHARLES 16, GRISAJEVA 12. Cs: Novikova 5/3, Loginova 3, Szokolovszkaja, Fedorenkova.
Djokics Zseljko: – Két momentum érdemel dicséretet a mérkőzésből, egyrészt a moszkvaiak, másrészt a saját közönségünk. Sajnos, támadásban kulcsjátékosaink sokat hibáztak, mintha nem hittek volna a győzelemben. Az első félidőben főleg védekezésben az történt a pályán, amit elterveztünk, de a másodikban már ebben a játékelemben is sok hibát vétettünk, amitől Kristi Toliver elkapta a ritmust és a n egyedik negyedben pedig Tina Charles is hozzátette a maga extra kosarait.
Vladimir Stam: – Zsinórban a harmadik mérkőzésünkön fordul elő, hogy gondot okoz az ellenfél védekezése. Most is megzavart bennünket az egészpályás emberfogás és a zóna is. Pénzügyileg ég és föld a két csapat, ezért remélem Moszkvában nem lesznek ilyen gondjaink és légiósaink is megértik, hogy a kosárlabda nem csak gólgyártásból, hanem védekezésből is áll.