2012. 08. 18.

Egyéni és csapatszinten értékelte a magyar válogatott olimpiai teljesítményét – a statisztikák tükrében a kezi.hu honlap szerkesztősége.

Számok tengerében

FAZEKAS NÁNDOR

Ha csak a százalékos hatékonyságot nézzük, akadt már jobb világversenye Fazekas Nándornak, ám a szerbek elleni sorsdöntő mérkőzésen remekelt, az Izland elleni negyeddöntőn pedig 59 perc 46 másodpercig varázsolt. Ezt követően aztán Gudjonsson büntetőjének hárításával kézilabda-történelmet írt, és jó kapus módjára még arra is ügyelt, hogy a védés nyomán magyar kézbe pattanjon a labda, hogy legyen még időnk és módunk egyenlíteni…

Pályán töltött idő/mérkőzés: 38:41
Összes lövés/védés: 188/59
Hatékonyság: 31 %
Hétméteresek: 16/3

MIKLER ROLAND

Jól kezdte az olimpiát, Korea ellen ragyogóan teljesített, remekül megosztották a feladatokat és a terheket Fazekassal, büntetőket hárított. A torna második felében kevesebb lehetőséget kapott, a svédek elleni elődöntőben pedig a fáradtabb védelem mögött kevesebb módja nyílt a védésekre.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 24:01
Összes lövés/védés: 129/37
Hatékonyság: 29 %
Hétméteresek: 13/4

CSÁSZÁR GÁBOR (7 mérkőzés)

A dánok ellen lőtt nyolc góljával remekül indult számára az olimpia, majd a következő három mérkőzésen mindössze négy akciógólt szerzett. A szerbek ellen aztán már ismét a „régi” Csaszit láttuk. Izland ellen sokáig az előkészítésben jeleskedett, ám ha valaki egy kétszeri hosszabbításban egy góllal eldőlő olimpiai negyeddöntőn győztes csapatban az utolsó gólt szerzi, akkor már van mire emlékeznie. Nagy formában játszott a svédek elleni elődöntőn is, ám sajnálatos módon megsérült, így a bronzmeccsen már nem tudott pályára lépni.

GULYÁS PÉTER (3 mérkőzés)

Ha tehetné, alighanem elfelejtené az olimpiát. Az első három mérkőzésen lépett pályára, lövései nem sikerültek, krónikus Achilles-ín sérülése kiújult, így le kellett cserélni.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 23:50
Lövés/gól: 4/1 – 25 %
Szélsőpozícióból: 2/0 – 0 %

HARSÁNYI GERGELY

Az egész olimpián a magyar válogatott egyik legjobbja volt, ismét bebizonyította, hogy posztján egyedül, hatvan (nyolcvan) perceket játszva is egyenletes, megbízható teljesítményre képes. Azon kevés sportolók egyike, aki előkelőbb helyen végeztek az olimpián, mint a magyar bajnokságban. A svédek elleni elődöntőben bő egy perccel a vége előtt egyenlíthetett volna, ám azt a helyzetet reméljük, nem hordozza magában sokáig, hiszen ragyogó tornát zárt.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 50:54
Lövés/gól: 41/28 – 68 %
Szélsőpozícióból: 22/13 – 59 %
Hétméteresek: 6/5 – 83 %

ILYÉS FERENC

Bokasérülése után egy ideig az is kérdéses volt, a csapatkapitány kijut-e egyáltalán az olimpiára. Védekezésben remekül küzdött, támadásban azonban akadtak már jobb világversenyei.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 38:07
Lövés/gól: 22/7 – 32 %
Átlövések: 18/4 22 %
Betörések: 2/1 – 50 %
Kiállítások: 6 perc

IVÁNCSIK GERGŐ

A szerbek elleni utolsó csoportmérkőzésen találta meg legjobb formáját, így az ő teljesítménye is kellett a továbbjutáshoz. Összességében átlagosan teljesített az olimpián, amihez az is hozzájárult, hogy a magyar válogatottnak a jobb oldala volt erősebb a tornán.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 40:39
Lövés/gól: 30/18 – 60 %
Szélsőpozícióból: 18/10 – 56 %

LALUSKA BALÁZS (5 mérkőzés)

A negyedik mérkőzésre érkezett csereként, és bár végig a csapattal készült Londonban, a spanyolok elleni találkozót követően szinte egyáltalán nem lépett pályára.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 3:13
Kiállítások: 2 perc

LÉKAI MÁTÉ

Eddigi legjobb világversenye volt az immár celjei irányítónak, aki nagyszerűen helytállt Császár Gábor helyettesként, és vele párban, a kétirányítós játékban is. Elsősorban betörések révén tudott gólokat szerezni. Ha holnap visszavonulna – amit természetesen nem szeretnénk, hiszen nagy jövő áll előtte – a szurkolók alighanem akkor is évekig emlegetnék még az Izlandnak lőtt gólját, amellyel két másodperccel a vége előtt egyenlítette ki az állást Fazekas Nándor büntető-védését követően, majd a magyar válogatott kétszeri hosszabbításban megnyerte a nem mindennapi mérkőzést – ehhez kellett Lékai elképesztő higgadtsága és biztos keze is.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 16:42
Lövés/gól: 30/15 – 50 %
Átlövések: 14/3 – 21 %
Betörések: 9/6 – 67 %

MOCSAI TAMÁS

Élete mérkőzése volt a szerbek elleni csoportmérkőzés, amelyen 10 lövésből 9 akciógólt szerzett, a csapat pedig győzelmével továbbjutott a halálcsoportból. Ezzel voltaképpen már megtette magáét a pályafutását Hannoverben folytató balkezes átlövő, aki védekezésben is a magyar válogatott hasznos tagja.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 25:14
Lövés/gól: 36/17 – 47 %
Átlövések: 31/16 – 52 %
Betörések: 2/0 – 0 %
Kiállítások: 8 perc

NAGY LÁSZLÓ

Az olimpián nem minden mérkőzésen teljesített kiemelkedően, ám mindvégig a csapat igazi vezére volt védekezésben és támadásban egyaránt, és az ellenfelek két védőjét is lekötötte. Ha pedig ehhez hozzávesszük, hogy az egész olimpiai ciklus legfontosabb mérkőzésén, az Izland elleni negyeddöntőben, rendkívül kiélezett helyzetben a hosszabbítás húsz percében hét magyar gólból ötöt szerzett, akkor nem lehet nem észrevenni: ilyen teljesítményre, a felelősség elvállalására és eredményes játékra csak a sportág legnagyobbjai képesek.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 48:06
Lövés/gól: 71/33 – 46 %
Átlövések: 56/24 – 43 %
Betörések: 3/3 – 100 %
Kiállítások: 14 perc

CARLOS PÉREZ (3 mérkőzés)

Térdsérülése miatt sajnos nem azt nyújtotta a csapatban, amit vártunk tőle, vagy éppen ő maga is várt volna magától. A 41 éves átlövő kevés időt vállalt mérkőzésenként, ám sajnos nem tudta előrelendíteni a csapat támadójátékát. Alighanem utoljára láttuk a magyar nemzeti csapatban.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 12:26
Lövés/gól: 10/1 – 10 %
Átlövések: 10/1 – 10 %

PUTICS BARNA (5 mérkőzés)

Az utazó keretbe nem került be, ám három mérkőzést követően a Gummersbach alapozó edzéseiről érkezve is jól illeszkedett a csapatba, és az elmúlt időszakban mutatott teljesítményénél jóval meggyőzőbb, eredményesebb játékot mutatott. Védekezésben előre kell lépnie, ám hosszú távon is megoldhatja támadásban a válogatott balátlövő-gondjait.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 18:29
Lövés/gól: 34/17 – 50 %
Átlövések: 24/9 – 38 %
Betörések: 6/5 – 83 %

SCHUCH TIMUZSIN
Védekezésben továbbra is bátran rá lehet bízni az egyik belső posztot, rendkívül erejét kamatoztatva a csapat egyik oszlopa. Amikor támadásban is a pályán maradt, nem vallott szégyent.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 29:00
Lövés/gól: 4/3 – 75 %
6 méterről: 2/1 – 50 %
Kiállítások: 10 perc

VADKERTI ATTILA

A korábbiaknál több lehetőséget kapott a balszélen, nem teljesített rosszul, igaz, teljesítménye hullámzó: parádés megoldások, remek passzok és hibák egyaránt jellemezték londoni játékát.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 21:59
Lövés/gól: 10/6 – 60 %
Szélsőpozícióból: 7/4 – 57 %
Kiállítások: 4 perc

ZUBAI SZABOLCS

A csapat igazi gladiátora, Harsányi Gergely után a második legtöbb időt töltötte a pályán a csapatból az olimpián. Kettes védőposzton hasznosan teljesít, bár többször is kiállították, míg támadásban, ha meg tudták játszani a társak, eredményesen harcolt.

Pályán töltött idő/mérkőzés: 50:41
Lövés/gól: 23/16 – 70 %
6 méterről: 22/16 – 73 %

Érdekesség, hogy a csapatstatisztikák számai alapján a magyar válogatott egyedül a hétméteresek hatékony értékesítésével fért be az olimpia legjobb négy csapata közé, a legtöbb mutatóban az 5-8. helyen végeztünk. Ez is azt jelzi, milyen fontos tett és bravúros teljesítmény volt az izlandi válogatott elleni negyeddöntőbeli győzelem. A csapat a torna elején inkább védekezésben teljesített jól, majd a Szerbia elleni találkozótól kezdve inkább támadásban bizonyult eredményesebbnek.

Magyarország helyezése az olimpia 12 csapatos mezőnyében statisztikai mutatók alapján

Mérkőzésenkénti lőtt gólok átlaga: 6. (25 gól/mérkőzés – az Izland elleni hosszabbítás nélkül)
Mérkőzésenkénti kapott gólok átlaga: 9. (26,88 gól /mérkőzés – az Izland elleni hosszabbítás nélkül)
Lövőszázalék: 8. (382/200 – 52 %)
Átlövések hatékonysága: 8. (193/71 – 37 %)
Szélső lövések hatékonysága: 5. (51/28 – 55 %)
6 méterről leadott lövések hatékonysága: 5. (52/37 – 71 %)
Hétméteresek hatékonysága: 4. (24/19 – 79 %)
Gyors indítások hatékonysága: 9. (32/22 – 77 %)
Betörések hatékonysága: 5. (30/23 – 77 %)
Eladott labdák mérkőzésenkénti átlaga: 8. (12,25/mérkőzés)
Labdaszerzések mérkőzésenkénti átlaga: 10. (3,13/mérkőzés)
Blokkolt lövések mérkőzésenkénti átlaga: 5. (2,63/mérkőzés)