Risztov Éva nyert Olasz Anna előtt

Olimpiai bajnokunk ezüstérmes lett az úszó Eb-n

2014. 08. 13.

A londoni olimpiai bajnok Risztov Éva ezüstérmes lett a nyíltvízi úszók 10 kilométeres versenyében a berlini úszó Európa-bajnokság szerdai nyitónapján. A tavalyi vb-n ötödik Olasz Anna ezúttal is ebben a pozícióban végzett.

A német főváros déli agglomerációjához tartozó Grünauban, festői szépségű tavon kialakított pályán vágott neki a mezőny az olimpiai távú viadalnak, amelyen négy, egyformán 2500 méteres kört teljesítettek a versenyzők. A debreceni színekben szereplő Risztov Éva és a szegedi Olasz Anna is végig a 10-11 tagú élbolyban haladt, és a hajrá felé közeledve az első négytől kissé lemaradva az 5-7. helyen tempózott az MTI beszámolója szerint. Az utolsó 200 métert az olimpiai bajnok bírta a legjobban, a célegyenesben fokozatosan tört előre, és végül csak a holland Sharon van Rouwendalt nem tudta befogni. Olasz Anna szintén kiválóan finiselt, és 2013-as barcelonai teljesítményét megismételve ötödik helyen csapott célba.

A szám harmadik magyarja, Szilágyi Nikolett, aki Risztov klubtársa, a 15. helyet szerezte meg a 30 tagú mezőnyben.

A boldogság pillanatai

„Hihetetlenül boldog vagyok! – lelkendezett Risztov Éva a Magyar Úszószövetség Facebook-oldalán. – Nagyon kemény verseny volt, a vége pedig elképesztően jól sikerült. A múlt héten, egy edzésen már gyakoroltam ezt a hasonló hajrát, Rita, az edzőm akkor azt mondta, csak óvatosan, nem a négyszáz gyorsra készülünk – én viszont közöltem vele, figyeld meg, ilyen hajrára lesz szükség. Egy biztos: én az életemben nem örültem még ennyire ezüstéremnek. Európa-bajnokságról még nem volt érmem, most ez is megvan… Az elmúlt évben kaptam hideget-meleget, talán most sikerült bebizonyítanom, hogy még mindig érek valamit… Köszönöm az edzőmnek, Debrecen városának, a családomnak és barátaimnak, hogy mellettem álltak a nehezebb időszakokban is, ez a siker mindannyiunk hitét visszaadhatja!”

A brit Daniel Fogg sikerét hozta az 5 kilométeres férfiversenye az Európa-bajnokság szerdai nyitónapján. Fogg jelentős, több mint húsz másodperces előnnyel, 53:41.4 perces idővel csapott a célba két német, Rob Muffels és a sokszoros világbajnok Thomas Lurz előtt.
Az egyéni indításos, 25 főt felvonultató viadalon, amelyben a rajthelyről percenként követték egymást a résztvevők, három magyar is indult. Rákos Patrik a 11. helyen végzett, Papp Márk 15., Székelyi Dániel pedig 24. lett.

Férfiak 5 km, Európa-bajnok: Daniel Fogg (Nagy-Britannia) 53:41.4, 2. Rob Muffels (Németország) 54:01.8, 3. Thomas Lurz (Németország) 54:02.6, 4. Ercoli (Olaszország) 54:12.3, 5. Meissner (Németország), 54:19.2, 6. Bolzonello (Olaszország) 54:33.9,…11. Rákos Patrik 55:19.2, …15. Papp Márk 56:21.2, …24. Székelyi Dániel 59:46.7

Nők, 10 km Eb: Sharon van Rouwendaal (Hollandia) 1:56:06.9, 2. RISZTOV ÉVA 1:56:08.0, 3. Aurora Ponsele (Olaszország) 1:56:08.5, ...5. OLASZ ANNA 1:56:10.7,...15. SZILÁGYI NIKOLETT 2:00:45.8