Orbán Éva nyolcadik kalapácsvetésben

2013. 08. 17.

A moszkvai atlétikai világbajnokság pénteki versenynapján magas színvonalú döntőt vívtak a női kalapácsvetők magyar részvétellel.

Orbán Éva az első sorozatban ötödikként lépett a dobókörbe, s egy biztonsági 67.17-tel indított, ami arra volt elegendő, hogy a két érvénytelen kísérlettel rendelkező ellenfelét megelőzve a 10. helyen álljon.
Aztán másodikra sikerült 70 m fölé hajítania a kalapácsot. A 72.70 méteres dobással Orbán a hatodik helyre kapaszkodott fel.
Ezután további három dobása volt érvényes (70.18, 70.57, x, 67.39) , de már nem tudott javítani, sőt két riválisa is túlszárnyalta addigi legjobb dobását.
Így végül a nyolcadik helyen fejezte be a viadalt a magyar csapat utolsó még versenyben lévő tagja.
„- Nagyon örülök az eredménynek – mondta az interjú zónában, a magyar atlétanő.
– Elsőre nagyobbat szerettem volna, de az megnyugtatott, hogy érvényes kísérlet volt. Ami másodikra sikerült, arra már nagyon régóta vártam nagy versenyen.”
A két évvel ezelőtti Universiádén ezüstérmes, országos csúcstartó Orbán Éva szoros versenyben érte el rangos helyezését. Hat centiméterre volt a hetedik helytől és mögötte is sűrű volt a mezőny.
Az első helyért nagy küzdelmet vívott egymással az olimpiai bajnok és címvédő Tatjana Liszenko (78,80 m) és a berlini bajnok Anita Wlodarczyk (78,46 m). Liszenko győztes dobása egyúttal új világbajnoki - , Wlodarczyk eredménye új lengyel csúcs. A verseny színvonalát jelzi, hogy a 12. helyezett is 71 méter felett dobott.

A nap további döntőiben az oroszok mégegy aranyérmet szereztek. Alekszandr Menkov a világ idei legjobb eredményével diadalmaskodott férfi távolugrásban. Az orosz versenyző 8.56 méterre ugrott. A második helyen új országos csúccsal a holland Ignisious Gaisah, a harmadikon a mexikói Luis Rivera zárt.

A tízezer után ötezren is a britek kétszeres olimpiai bajnoka Farah diadalmaskodott. Ezer méternél Isian Kiplangat Koech, kétezernél Mo Farah állt az élen, és bár a brit a folytatásban átadta a vezető pozíciót, a taktikai verseny az ő szája íze szerint alakult. Farah 600 méterrel a cél előtt vette át ismét a vezetést, és a célegyenesben magabiztosan tartotta maga mögött afrikai üldözőit.

A női sprintereknél is duplázó volt. A 100 méteren világbajnok jamaicai Shelly-Ann Fraser-Pryce 200 méteren sem talált legyőzőre. A Londonban olimpiai bajnok amerikai Allyson Felix a táv felénél megsérült. A második helyen az elefántcsontparti Murielle Ahoure végzett, aki először szerzett érmet szabadtéri világbajnokságon, míg a harmadik a távolugrás ezüstérmese, a nigériai Blessing Okagbare lett.
Fraser-Pryce remekül kapta el a rajtot, egyértelműen ő vezetett 70-80 méternél. Ekkor lehetett volna számítani Felix szenzációs második száz méterére. Ezzel szemben az amerikai futó megsérült, feladta a küzdelmeket, így a jamaicai sprinternek nem volt igazán nehéz dolga a győzelemhez.

A férfi súlylökés döntőjében a német David Storl idei egyéni csúccsal megvédte címét. A német atléta 21.73 méterig jutott, a második helyen az amerikai Ryan Whiting (21.57) végzett, míg a dobogó legalsó fokára a londoni olimpián ezüstérmet szerző, most pedig idei legjobbját dobó Dylan Armstrong (21.34) állhat fel.
A 2007-es világbajnok, olimpiai bronzérmes Reese Hoffa „csak” negyedikként zárt, míg a szám kétszeres olimpiai bajnoka, Tomasz Majewski a hatodik helyen fejezte be a küzdelmeket, de idén a mostani dobásánál jobbra még nem volt képes.

A nap utolsó fináléjában a papírformának megfelelően az Egyesült Államok nyerte meg a férfi 4x400 méteres váltófutást.
Az év idei legjobb eredményét produkáló amerikaiak mögött óriási csata folyt a második helyért: az oroszok negyedik embere, Vlagyimir Krasznov indult ezüstös pozícióban, de a jamaicaiak befutója, Javon Francis az ötödik helyről indulva megelőzte őt is, és a finisben visszaverte az utolsó kétségbeesett hazai támadást is.

Eredmények

Atlétikai világbajnokság, Moszkva

Férfiak:

5000m, világbajnok: Mohamed Farah (Nagy-Britannia) 13:26.98, 2. Hagos Gebrhiwet (Etiópia) 13:27.259, 3. Isiah Kiplangat Koech (Kenya) 13:27.260, 4. Thomas Pkemei Longosiwa (Kenya) 13:27.67, 5. Edwin Cheruiyot Soi (Kenya) 13:29.01, 6. Bernard Lagat (Egyesült Államok) 13:29.24

4x400m váltó, vb: Egyesült Államok (David Verburg, Tony McQuay, Arman Hall, LaShawn Merritt) 2:58.71, 2. Jamaica (Rusheen McDonald, Edino Steele, Omar Johnson, Javon Francis) 2:59.88, 3. Oroszország ((Maksim Dyldin, Lev Mosin, Sergey Petukhov, Vladimir Krasnov) 2:59.90, 4. Nagy-Britannia 3:00.88, 5. Belgium 3:01.02, 6. Trinidad és Tobago 3:01.74

Távolugrás, vb: Alekszandr Menkov (Oroszország) 8.56 méter, 2. Ignisious Gaisah (Hollandia) 8.29, 3. Luis Rivera (Mexikó) 8.27, 4. Eusebio Cáceres (Spanyolország) 8.26, 5. Mauro Vinicius Da Silva (Brazília) 8.24, 6. Chrisitian Reif (Németország) 8.22

Súlylökés, vb: David Storl (Németország) 21.73 méter, 2. Ryan Whiting (Egyesült Államok) 21.57, 3. Dylan Armstrong (Kanada) 21.34, 4. Reese Hoffa (Egyesült Államok) 21.12, 5. Ladislav Prasil (Csehország) 20.98, 6. Tomasz Majewski (Lengyelország) 20.98

Nők:

200m, vb: Shelly-Ann Fraser-Pryce (Jamaica) 22.17 másodperc, 2. Murielle Ahoure (Elefántcsontpart) 22.32, 3. Blessing Okagbare (Nigéria) 22.32, 4. Shaunae Miller (Bahama) 22.74, 5. Jeneba Tarmoh (Egyesült Államok) 22.78, 6. ChaRonda Williams (Egyesült Államok) 22.81

Kalapásvetés, vb: Tatjana Liszenko (Oroszország) 78.80 méter, 2. Anita Wlodarczyk (Lengyelország) 78.46, 3. Csang Ven-ksziü (Kína) 75.58, 4. Vang Cseng (Kína) 74.90, 5. Anna Bulgakova (Oroszország) 74.62, 6. Yipsi Moreno (Kuba) 74.16, 7. Okszana Kondratyeva (Oroszország) 72.76, 8. Orbán Éva 72.70