Világbajnokság: Örömjátékkal a nyolcban, jöhet Brazília

2013. 12. 16.

Kezdeti bizonytalankodást követően keményebbre váltotta védekezését a magyar válogatott Spanyolország ellen a szerbiai világbajnokság nyolcaddöntőjében, majd tartotta taktikáját és végül hétgólos győzelemmel masírozott be a negyeddöntőbe, ahol a hollandokat legyőző Brazília lesz az ellenfele.

Herr Orsolya kezdett a magyar kapuban, és Soós is kezdetektől pályán volt, de a vasárnap még térdét fájlaló Görbicz nem játszott az elején.

Vezetést Szucsánszki átlövésével szereztünk, három perc elteltével viszont már 2-1 volt oda, hiszen a spanyolok két elnyűhetetlen játékosát, Manguet és Begona Fernandezt nem tudtuk tartani. Az 5. percre megduplázták előnyüket a spanyolok, ráadásul úgy, hogy Barbosa olykor kényelmesen lőhetett távolról is (3-5). A 9. percre Bognár-Bódi duplájával egyenlítettünk, de ez erőben annyit kivett a magyar játékosokból, hogy Marta Lopez és Barbosa pillanatok alatt visszaállította a kétgólos hispán vezetést (5-7).

Az állandóság hiányát jól mutatja, hogy innét pedig Tomori és Vérten villanásaival újra egalizáltunk, de a hibák ezután sem múltak, Szekeres például ígéretes támadás közben adta el a labdát. Ez sem volt akadálya viszont annak, hogy a 13. percben a lubickoló Soós újabb találatánál 8-7-et mutasson az eredményjelző ide! Jorge Duenas a sorozatban negyedik magyar gólnál (Vérten, 9-7) kérte ki idejét, ezt követően szállt be először a harcba Görbicz Anita. A csapatkapitány szinte azonnal góllal tette le névjegyét, miután a kapunkban már Herr bemutatta második komoly védését. A spanyolok a mérkőzés ezen szakaszában inkább a széleket járatták, hiszen a fal előtt keményebbek voltunk, így messzi lövéseket nem eresztettek meg Barbosáék. Sőt, Barbosa büntetőből sem járt túl Herr eszén, akinek a védései olyan önbizalmat adtak a társaknak, hogy a félidő utolsó tíz percére négygólos magyar vezetéssel fordultunk (13-9). több, mint kétszer annyi labdát szereztünk, mint az ellenfél, de ebből ritkán tudtunk klasszikusan egyből lefordulni. Nem úgy Zácsik és Görbicz betöréseiből gólt lőni, és az így összekapart előnyt magabiztosan megőriztük a szünetig.

A második félidőt Tomori kiállítása miatt eleve emberhátrányban kezdte a magyar válogatott, de ez sem Zácsikot, sem, Szucsánszkit nem érdekelte – tovább nőtt a fórunk (19-13). Aztán itt jött a hullámvölgy: a spanyolok négy gólt lőttek zsinórban, amire mi képtelen voltunk válaszolni. Felsejlett a csoportmeccseken megismert képlet, miszerint a második félidőben visszaesünk, de ez a s”szokottnál” korábban jött. Még úgy sem tudtunk újra lendületet szerezni, hogy Begona Fernandezt két percre kiállították, mert Vérten is, és Tomori is kapufát dobott. De hátul ezúttal összeállít a védekezésünk, és az egymást váltó Herr és Kiss is bravúrokkal tudott hozzátenni a játékukhoz. A hosszú magyar gólcsendet Tomori Zsuzsanna törte meg (20-17), de Lopez révén tapadtak a spanyolok. Ám ekkor Triscsuk amolyan „görbiczes” alsó lövést eresztett el, és szerzett újabb gólt, majd maga Görbicz értékesített egy büntetőt, amivel visszaállt a négygólos vezetésünk (22-18). Sőt, Barbosa büntetője után Szamoránsky az addig fekete foltnak számító beálló posztról is eredményes volt, majd az ellenfél úgy megzavarodott, hogy azt öröm volt nézni. Előbb Barbosa csúnyán elhajított a vakvilágba egy indítást, majd Kiss Évába lőtte zicerét, Zácsiknak pedig nem kellett több és egy felsősarkos bombával jelezte, itt csak a magyar csapat nyerhet (24-20)! Ezután a spanyolok két kapufát is dobtak, beállóikat ekkor már teljesen levettük a pályáról, és a szélsők sem fickándoztak, hibáik viszont csak szaporodtak, sorozatban három góllal pedig végképp dűlőre vittük a továbbjutást. A magyar válogatott végül 28-21-re nyert, bejött tehát Hajdu János formaidőzítése, a hatodik meccsre keménnyé vált védekezéssel meg tudtuk bénítani az ellenfelet. Az eredménye: folytatása következik a világ legjobb nyolc csapata között.

Vélemények a találkozó után:

Hajdu János szövetségi kapitány: - A végső győzelemre is esélyes ellenfelet győztünk le, és ez óriási teljesítmény. Gratulálok a lányoknak, mert fantasztikusat nyújtottak, és hát bevált a tervünk azzal kapcsolatban is, hogy mikor kell csúcsformában lenni. Persze nem felejtjeük el, hogy göröngyös volt az út, sok kritikát kaptunk az elmúlt napokban, de bíztunk magunkban, és ez is kellett ehhez a csodálatos győzelemhez.

Siti Bea edző: - Az ilyen pillanatokért élünk, erre készítettük fel a lányokat is, akik ezt nagyon jól dolgozták fel. Tegnap megbeszéltük, hogy a kukába dobjuk a rossz érzéseket. A második félidő elején jött egy holtpont, ez talán törvényszerű is volt, hiszen mi emberhátrányba kerültünk, míg a spanyoloknak nagyon kellett menniük előre. Nagyon örültem, hogy ebből a voltaképpen kalkulált hullámvölgyből jól jöttünk ki, ráadásul rövid idő után. Komoly erő jött elő a lányokból a meccsen, ezt feldolgozva kell fölépítenünk magunkat a negyeddöntőre, megfelelő motivációval. Fejben rendben leszünk a brazilok ellen!

Zácsik Szandra: - Gratulálok a csapatnak, mert az előző meccsek nem úgy sikerültek, ahogy terveztük, de képesek voltunk felállni, összeszedni magunkat és nyerni. Fantasztikus volt a védekezésünk, ami - mint tudjuk - mindennek az alapja, és ma azt is megmutattuk, milyen is az igazi csapatjáték.

Szekeres Klára: - Nagyon élveztük a mérkőzést, főként az utolsó tíz percet, amikor már minden összejött. Csapatmunkával értük el a sikert, amelyet nagyot akartunk. Tudtuk, hogy ez a meccs lesz a legfontosabb, és a stáb is erre készített fel minket. Próbáltunk alázattal játszani, hiszen az előző meccsek nem úgy sikerültek, ahogy szerettük volna.

Jorge Duenas spanyol szövetségi kapitány: - Nehéz ilyenkor bármit is mondani, hiszen a legrosszabbkor játszottuk a legrosszabbul a vb-n, és ez a kiesésünket eredményezte. Az elején nagyon belekezdtek a magyarok, mi sajnos későn ébredtünk, nagyon későn, és ez még ahhoz sem volt elegendő, hogy szoros meccset játsszunk.

Marta Lopez, a spanyolok legeredményesebb játékosa: - Rettenetesen védekeztünk, és tulajdonképpen semmit sem tudtunk megvalósítani az elképzeléseinkből. Nagyon szomorú és csalódott vagyok, mert éremért jöttünk a világbajnokságra és végül még a legjobb nyolc közé sem sikerült bejutnunk.

Női vb-nyolcaddöntő:

MAGYARORSZÁG-SPANYOLORSZÁG 28-21 (17-12)
Újvidék, játékvezetők: Birch, Stenrand (dánok).

MAGYARORSZÁG: Herr, Kiss É. (kapusok), Bognár-Bódi 4, Bulath, Cifra, Görbicz 6 (4), Kovacsicz 1, Kovacsics, Soós 3, Szamoránsky 1, Szekeres, Szucsánszki 2, Tomori 2, Triscsuk 1, Vérten 3, Zácsik 5. Szövetségi kapitány: Hajdu János.
SPANYOLORSZÁG: Navarro, Cr. Gonzalez (kapusok), Aguilar 4, Alonso, Barbosa Cabral 4 (2), Benzal, Chavez, Beg. Fernandez 3, Beat. Fernandez, Egozkue, Elorza, L. Gonzalez, Lopez 7, Mangue 1, Pena 2 (1), Pinedo. Szövetségi kapitány: Jorge Duenas.
Kiállítások: 4, ill. 4 perc.
Hétméteresek: 4/4, ill. 5/3.
Brazília-Hollandia 29-23 (16-14)
Norvégia-Csehország 31-21 (19-10)
Dél-Korea-Szerbia 27-28 (12-13)