A toronyban és a tatamin folytatódtak konzultációink

Országos csúccsal negyedik a magyar női rövidpályás gyorskorcsolyaváltó

2018. 02. 20.

Kedden a rövidpályás gyorskorcsolyázók férfi 500 méteres és a női 1000 méteres előfutamokat, illetve a 3000 méteres női váltók A/B döntőit rendezték meg a phjongcshangi téli olimpián. A magyar női váltó új országos csűccsal, a korábbi világrekordnál jobb idővel, a B döntő második helyén ért a célba, végül az A döntőben történt kizárások miatt a negyedik helyen fejezték be az olimpiát. A téli játékok történetében sorozatban harmadszor lettek pontszerzők. A selejtezőkből a Liu-testvérek és Keszler Andrea továbbjutott a negyeddöntőbe.

A férfiak 500 méteres versenyében az amerikai John Celski állította be a világcsúcsot még 2012-ben, Calgaryban 39.937-tel; az olimpiai rekord a vancouveri játékok óta Charles Hamelinhez kötődik, aki akkor 40.770-et futott.

Női 1000 méteren a világcsúcs 1:26.661, aki elérte: a koreai Shim Suk Hee – szintén 2012-ben, Calgaryban. Az olimpiai csúcsot 2014-ben Szocsiban állította be a kanadai Valerie Maltais 1:28.771-gyel.

A 3000 méteres női váltó eddigi világcsúcsát Korea csapata tartotta, a 4:04.222-es időt 2016-ban Salt Lake Cityben érték el. Az olimpiai rekord Kínáé volt, a phjongcshangi téli játékokon futották néhány napja a 4:05.315-ös időeredményt. De ezek a rekordok kedden megváltoztak...

A nők 1000 méteres 3. futamában Jászapáti Petra a negyedik pozícióból rajtolt. Kívülről megpróbált előrébb kerülni a továbbjutó első két hely valamelyikére. Közben kazah riválisa kissé zavarta is, de nem történt szabálytalanság. Végül a magyar lány a futam negyedik helyén korcsolyázott át a célon.

Két futammal később Keszler Andrea ellenfelei között ott volt a szombaton súlyosnak tűnő sérülést szenvedett brit Christie Elise is. A rajt után a brit lány megbotlott és elesett, a futamot visszalőtték. Az új rajt után Keszler Andrea az élre állt, de a holland van Ruijven hamar elé került. Christie Elise kétségbe esetten küzdött, hogy a rossz rajtja után továbbjutó helyre érjen. Közben a magyar lányt és később a futam negyedik résztvevőjét, a lengyel Warakomskat is meglökte és a második helyen ért a célba. A bírók a futamot visszanézve Christie-t kizárták, Keszler Andreát, aki a mezőny végén ért a célba, továbbjuttatták. A magyar lány csütörtökön a negyeddöntőben a 18 között folytathatja, ahol a 4. futamban két holland, egy koreai és egy orosz lesz az ellenfele.

Férfi 500 méteren remekül rajtolt a futamában Knoch Viktor, azonnal az élre állt. Később a koreai Seo megelőzte, de a magyar fiú jól tartotta a második továbbjutó pozíciót. Az utolsó körben Viktor megbotlott és elesett, így mindenki elkorcsolyázott mellette. „Leért szerintem a korim, arra tippelek, de vissza kell nézni. Szerettem volna továbbjutni, de így sikerült. Magamra lehetek mérges, én szúrtam el egyedül, így alakult, elrontottam. Most már nehéz másra gondolni, mint a váltóra. Szeretnénk érmet nyerni! Szépen mozog mindenki, nincsen semmi, ami hátráltatna minket”

Liu Shaoang a futamában rajt-cél győzelmet aratott. Egy pillanatig sem adott esélyt ellenfeleinek, hogy ebben a futamban bárki is megelőzhesse őt. „Örülök, hogy a rajtban el tudtam kapni az első pozíciót. Azt vettem észre, aki nem tud eljutni az első fél körben az első két pozícióba, annak konkrétan majdnem, hogy vége a versenynek. Erre kell majd figyelni a következőkben is, hogy az első két pozíciót el tudjam csípni. Csütörtökön 500 méteren ezt kell tartani. Ha ez összejön, akkor tovább is tudunk jutni. A váltót tekintve nem hiszem, hogy probléma lesz, mindenki a maxát fogja kihozni ebből. Lényeg az, hogy ne zárjanak ki bennünket. Leginkább fejben volt eddig az olimpia nehéz, ugyan még nincs vége, fizikailag mindenki fáradt, de itt már tényleg minden fejben dől el.

Bátyja, Liu Shaolin Sándor lekopírozta öccse teljesítményét. Egy igen erős futamból szintén rajt-cél győzelmet aratott. 19-en léptek tovább a csütörtöki negyeddöntőbe. „Elég hosszú idők voltak a futamok között, sokáig kellett ülnöm, lemerevedtek a lábaim. Ilyenkor több idő van gondolkodni, a versenyre koncentrálni, és arra gondolni, hogy elcsípjem az első rajthelyet, és ne adjam meg a többieknek a lehetőséget, hogy akár meg is tudjanak támadni. Nagyon jó formában érzem magam, de ebben a sportban fejben és mentálisan nagyon oda kell fókuszálni, ami eddig nagyon jól sikerült, és továbbra is próbálom magamat erre edzeni. Itt ha valakivel összeütközöl, akkor sajnos vége a futamnak. Az a cél, hogy minél jobb rajtpozícióból, vagy minél gyorsabb emberrel tudjunk összekerülni, akit le tudunk követni két körig, és utána meglátjuk, mit tudunk hozni.”

A női 3000 méter B döntőjében nagyon bekezdtek a hollandok. Csak a magyarok követték őket kis hátránnyal. A többiek messze lemaradtak az élen haladó két váltótól. A hollandok 4:03.471-es világcsúcsidővel nyertek. A Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Bácskai Sára Luca, Keszler Andrea négyes új magyar csúccsal, a korábbi világrekordnál jobb idővel (4:03.603) érkezett a célba (tartalék Heidum Bernadett). A végső helyezésért meg kellett várni az A döntő végeredményét.

Az A döntőben sok minden történt. A célba érve senki sem tudta, hogy ki hol végzett. Végül a bírók Kanadát és Kínát is kizárták, így a B döntő győztese, Hollandia lett a brontérmes, és a magyar váltó a negyedik helyen zárta az olimpiát, újabb pontszerző helyet szerezve Magyarországnak.

Keszler Andrea azt mondta, nincs bennük csalódottság, hogy megnyert B döntő esetén meglett volna a bronzérem, mivel minden más versenyen hatodikként zártak volna, így inkább csak örülnek a két hely előrelépésnek. „Annyira gyors volt a tempó, hogy nem mertem megnézni a köridőket a kivetítőn. Nem sajnálom a bronzot a hollandoktól, úgy mentek világcsúcsot, hogy az elejétől a végéig vezettek, ami elképesztő. Ott a helyük!" A háromszoros olimpikon azt is elmodndta, neki még versenye van, illetve a többiek is ugyanúgy edzenek tovább, mivel közeleg a junior és a felnőtt világbajnokság is.

„Az elején nagyon izgultam, kicsit le is maradtunk nálam, de aztán felvettem a ritmust" – mondta Kónya Zsófia. „Felnéztem és nem akartam elhinni a 4:03-at."

Bácskai Sára Luca azt emelte ki, hogy elején még voltak gondjai, mert nincsenek hozzászokva ilyen sebességhez, ezért nagyon fura érzése volt. Ő a világcsúcsról úgy vélekedett, hogy elsőre azt hitte, legfeljebb néhány századdal vagy tizeddel döntötték meg a hollandok, 4:03-as időre nem számított, alig akart hinni a szemének.

(MOB, fotó: MOB/Szalmás Péter)