Öt másodpercen múlt, hogy kiesett a Veszprém

2012. 03. 26.

Egy góllal több kellett volna: csak 27-25-re győzött a Veszprém az Ademar León ellen a kézilabda BL nyolcaddöntőjében.

Összesítésben egy góllal alulmaradt az MKB Veszprém a spanyol Ademar Leónnal szemben a férfi kézilabda Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében, miután a háromgólos idegenbeli vereség után vasárnap, hazai környezetben csak 27-25-re tudott győzni. A negyeddöntőt érő vendégtalálat öt másodperccel a vége előtt esett.

Az aréna folyosóján elénekelt magyar himnusz után jól kezdtek a házigazdák, hamar ledolgozták az első mérkőzésen összeszedett háromgólos hátrányukat, és az első félidőben végig a továbbjutás-kiesés határon mozgott az állás.

A szünet után fordított a León, majd váltott vezetéssel folytatódott az izgalmas csata. Öt és fél perccel a vége előtt a Veszprém megint jobban állt az összevetésben (26-23), de a drámai hajrá után végül a León került Európa legjobb nyolc csapata közé.

Az európai szövetség (EHF) hivatalos himnusza alatt éktelen hangorkán volt a csarnokban, nem lehetett a dallamokból szinte semmit sem hallani. A helyi B-közép kiment a folyosóra, s egy „Isten, áldd meg a magyart!” feliratú transzparenst hagyott a szektorban, kint pedig felhangzott a magyar himnusz. Az ügy előzménye: az EHF a héten eljárást indított a korábbi ilyen esetek miatt a Veszprém ellen, ugyanis a szövetség rendelete a klubrendezvények előtt tiltja a csarnokokban a himnuszéneklést, s a bírság akár több millió forint is lehet. Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter, veszprémi országgyűlési képviselő, valamint Porga Gyula, Veszprém polgármestere szombaton jelezte: levélben fordulnak az EHF-hez, mert elfogadhatatlannak tartják ezt a rendeletet.

Remek védekezéssel, jó kapusteljesítménnyel és ötletes támadójátékkal a Veszprémnek a 9. percre sikerült ledolgoznia a hátrányt (5-2), sőt, a spanyol falban jól mozgó Sulic révén a 11. percben 7-3 lett az állás. Ferrer kiállítása alatt maradt a négygólos előny (9-5), majd a 21. percre 13-7-re módosult az állás. Ekkor időt kért a León edzője, majd a vendégek 3-1-es rohama után Mocsai Lajos is rendezni próbálta a sorokat, és behozta az ex-leóni Alilovic helyére az első meccsen sziporkázó Fazekast. A szünetig sikerült megőrizni a továbbjutást érő négygólos vezetést.

Hazai szempontból pocsékul indult a második félidő, a 38. percben 16-16-ra feljöttek a vendégek, ekkor Mocsai időt kért. A hihetetlenül agresszív és mozgékony spanyol védőfalat alig lehetett megbontani. Közben Sulic és Andreu talajfogás után kis híján összeverekedett, végül két-két perces büntetést kaptak. Perez közel 8 és fél perces gólcsendet tört meg, majd 19-17 lett az állás, ám Vilovski és Laluska kiállításakor noha a visszaálló Alilovic büntetőt hárított újra fordult a kocka (21-22). Carou büntetése alatt 23-22, Andreu kiválásakor pedig 24-22, majd kereken hét perccel a vége előtt 25-22 lett az állás. Később Terzicet kiállították, és ekkor az Ademar feljött 26-24-re.

Császár gólja visszahozta a veszprémi reményt, és egy perccel a vége előtt időt kértek a vendégek, ám emberhátrányban támadóhibát követtek el. Perez rosszul sikerült lövése után fordult a León, és öt másodperccel a vége előtt Baena a nyolc közé lőtte együttesét. A középkezdésre pedig már nem maradt idő.

Drámai csönd ült a csarnokra, néhányan azonban füttyel jelezték elégedetlenségüket, és magyarázatot vártak a kiesésre Mocsai edzőtől. Az Ademar tapssal távozott az arénából.

Velux férfi BL-nyolcaddöntő, visszavágó:

MKB VESZPRÉM-ADEMAR LEÓN 27-25 (16-12), Veszprém, játékvezetők: Abrahamsen, Kristiansen (norvégok)
VESZPRÉM: Alilovics, Fazekas (kapusok), Császár 1, Gulyás, Ilyés 2, Iváncsik G. 3, Korazija, Laluska 1, Pérez, Schuch, Sulic 7, Terzics, Urban, Vilovszki, Vujin 8 (2)
ADEMAR LEÓN: Losert, Alamo Yeste (kapusok), Andreu 3, Baena 1, Borges, Cabanas, Candau, Carou, Cutura, Ferrer Garcia-Pertusa 1, Garcia Robledo 6, Goni Leoz, Gonzalez Fernandez, Krivoshlykov 1, Ruesga Pasarin 2, Stranovsky 6 (2)
Kiállítások: 12, ill. 14 perc Hétméteresek: 2/2, ill. 3/2

Továbbjutott: az Ademar León 56-55-ös összesítéssel.
A negyeddöntő sorsolását kedden tartják Bécsben, a Veszprém nélkül.