Pap Bianka ezüstérmes a paralimpián

2016. 09. 11.

Pap Bianka úszó szerezte a magyar paralimpiai csapat második érmét, egy ezüstöt a riói paralimpiai játékokon.

ÚSZÁS

A S10-es sérültségi kategóriában versenyző, a Vasas 16 éves paralimpiai újonca a 100 méteres hátúszásban idén megnyerte ezt a számot a madeirai Európa-bajnokságon, és miután a délelőtti előfutamokból a második legjobb időeredménnyel került be az esti döntőbe, mindenképpen esélyesnek számított a dobogóra.

Pap Bianka rajtja nem sikerült igazán jól, ezzel együtt féltávnál a harmadik helyen fordult az új-zélandi Sophie Pascoe és a brit Alice Tai mögött. A második 50 méteren aztán csapásról csapásra megközelítette brit riválisát, aki a végére el is fáradt, így simán Papé lett a második hely. A győzelmet magabiztosan szerezte meg Pascoe.

"A edzőmmel ezt a taktikát beszéltük meg, hogy a második ötvenen erősítek bele. Bejött. Nagyon boldog vagyok, hogy első paralimpiámról máris éremmel térhetek haza. Még van jó néhány számom, de már biztos, hogy boldogan utazok majd haza" - mondta a magyar sportoló.

Egy másik fináléban is érdekeltek voltunk az uszodában. Az S5-ös sérültségi kategóriában versenyző Kézdi Réka az 50 méteres pillangóúszásban úszott a fináléban.

A Vasas 30 éves sportolójának ez az úszásnem a specialitása, ráadásul a sprint táv a legerősebb száma, ebben négy éve, Londonban hetedik lett, az idei madeirai Eb-n pedig bronzérmet szerzett.

Kézdi a délelőtti előfutamokból a második legjobb idővel került az esti döntőbe, és ott is remekül teljesített, de az érem nem jött össze, nyolc századmásodperccel lemaradt róla és negyedik lett.

"Az olasz konkrétan lenyúlta előlem az érmet - mondta viccelődve a magyar úszó. - Szerintem délelőtt még sok volt az altatás, sokan nem úszták ki magukat, most sokkal jobb időt teljesítettek. Én előzetesen a második-ötödik hely bármelyikével kiegyeztem volna, és szerettem volna 46 másodperc alatt úszni, mindkettő összejött, így nem vagyok elégedetlen."

A szám másik magyarja, a hetedik paralimpiáján szereplő Engelhardt Katalin nem jutott be a fináléba, a tizedik helyen zárt.

Eredmények, úszás, női 100 m hát (S10), paralimpiai bajnok: Sophie Pacoe (Új-Zéland) 1:07.04, 2. PAP BIANKA 1:07.95, 3. Alice Tai (Nagy-Britannia) 1:09.39;
női 50 m pillangó (S5), paralimpiai bajnok: Hszü Hszi-han (Kína) 43.62 mp, 2. Sarah Louise Rung (Norvégia) 45.67, 3. Giulia Ghiretti (Olaszország) 45.74, 4. KÉZDI RÉKA 45.82.

ASZTALITENISZ

Asztaliteniszben
Berecki Dezső (S9) második csoportmeccsét is elvesztette - 3-0-ra kapott ki az amerikai Tahl Leibovitz-tól -, így búcsúzott, és kikapott az első fordulóban bravúrgyőzelmet arató, kerekesszékes Major Endre (S1) is - ugyancsak 3-0-ra egy dél-koreai játékostól -, de ő ezzel együtt továbbjutott a kieséses szakaszba.

Rajta kivűl Csonka András, Pálos Péter (a képen) és Zborai Gyula a korábbi mérkőzéseik alapján folytathatták a nyolcaddöntőben. Bereczki mellett csak Arlóy Zsófia búcsúzott korábban a csoportkörben a további küzdelmektől.
A folytatásban az AS8-as kategóriában szereplő Csonka András a lengyel Marcin Skrzynecki ellen nyert 3-2-re, míg Zborai Gyula a svéd Emil Anderssonnal szemben maradt alul 3-1-re.
A meglepetésember Major óriási csatát vívott a dél-koreai Li Csang Hóval, 45 percig tartott a mérkőzésük. Az első szettet a rivális nyerte, majd Major fordított, de az ázsiai játékos 2-2-re egyenlített. A döntő játszma is szoros volt, de a magyar játékos remekül összpontosított, így bejutottő a vasárnapi elődöntőbe. Csonka ezután egy brit riválisát is simán 3:0-ra győzte le, ezzel ő is behutott az elődöntőbe. A negyedik magyar negyeddöntős az S11-es kategóriában címvédő Pálos Péter az ukrán Andrij Navrocki ellen nyert 17 perc alatt úgy, hogy ellenfele a három szett alatt mindössze 18 pontot tudott gyűjteni. Ezzel biztossá vált, hogy vasárnap három magyar küzdhet tovább az elődöntőben.

JUDO

A cselgáncsozók 70 kilós súlycsoportjában érdekelt Szabó Nikolett - aki ötödik paralimpiáján judózik, és korábban kétszer volt bronzérmes (2004, 2012) - első meccsén ipponnal verte horvát riválisát, az elődöntőben azonban kikapott a brazil Alana Martins Maldonadótól, így a délutáni programban ismét a bronzéremért küzdhetett. az üzbég Gulrug Rahimova ellen.
A bronzmérkőzésen mindkét sportoló igencsak passzívan kezdett, mégis a magyart intették meg, majd az akciómentes meccsen még egy figyelmeztetést kapott, így a riválisé lett a bronz, ő pedig az ötödik helyen végzett.

"Bosszantó így kikapni, de már az is csoda, hogy egyáltalán itt lehettem" - mondta Szabó Nikolett arra utalva, hogy tavaly ősszel porckorongsérve alakult ki, és több hónap kimaradt a felkészüléséből.

TRIATLON

A triatlon most debütált a parasportolók legnagyobb viadalán.
Boronkay Péter a PT4-es kategóriájban azzal a céllal rajtolt el a fináléban, hogy a kvalifikációs helyénél, a 11.-nél előrébb lépjen a versenyben, amely során 750 méter úszott, 20 kilométert kerékpározott és 5 kilométert futott a 11 induló.

A viadalt a Copacabana Erőd tövében, a világhírű strandon bonyolították le. Az óceánból a kétszeres világ- és négyszeres Európa-bajnok Boronkay 2:33 perces hátránnyal, a nyolcadik helyen jött ki. A kerékpározás első körében aztán a magyart technikai probléma hátráltatta - leesett a lánca -, így visszaesett a tizedik helyre. A verseny hátralévő részében japán riválisával vívott nagy versenyt, akivel gyakorlatilag együtt kezdte meg a futást. Az utolsó szakasz első köre után mintegy 100 méteres előnyre tett szert a magyar triatlonos, s ezt a végéig növelni is tudta, ráadásul az utolsó métereken a brit David Hillt is utolérte, így 1:08:38 órás idővel kilencedikként haladt át a célvonalon. A győzelem a német Martin Schulzé lett 1:02:37 órával.

"Maximálisan elégedett vagyok, bár kicsit fáj a szívem. Majdnem feladtam a versenyt, mert a kerékpározás első körében leesett a láncom, és mivel a szabályok szerint külső segítséget nem lehet igénybe venni, másfél kézzel pedig nem egyszerű felrakni egy láncot, egy-másfél percet elbuktam ezen a dolgon - nyilatkozott a befutót követően az MTI-nek a csonka bal karral született magyar versenyző. - Így nem sikerült a pontszerzés, de elmondhatom, hogy maximálisan kihajtottam magam. Az utolsó körben az utolsó helyen tekertem, akkor mondhattam volna, hogy jó nekem ez a 11. hely, de nem adtam fel. Tudtam, hogy a japánnál jobban futok, és a befutó előtt nem sokkal, az utolsó 30 méteren a britet is sikerült megelőznöm." Hozzátette: az első tízben akart végezni, ez sikerült, s ha nincs a technikai probléma, még a pontszerzés is összejöhetett volna a nagyszerű hangulatú versenyen.

ERŐEMELÉS

Ami a délelőtt szerepelt többi magyart illeti: az erőemelő Mezei Katalin (50 kg) 52 kilós teljesítménnyel a kategória kilencfős mezőnyének kilencedik helyén végzett

EVEZÉS

Az evezős Lőrincz Krisztina (AS) az egypár reményfutamában szállt vízre szombaton, ötödik lett, így vasárnap a B döntőben fejezi majd be a versenyzést.

(MOB- MTI, fotók: Szalmás Péter)