Pars az ezüstnek is örül

2013. 08. 14.

A kalapácsvetés eredményhirdetése vezette be a kedd délutáni atlétikai vb programot Moszkvában. Pars Krisztián, az immáron kétszeres VB ezüstérmes, olimpiai- és Európa bajnok magyar atléta, Pawel Fajdek és Lukas Melich társaságában állt fel a dobogóra.

Az olimpiai bajnok kalapácsvető úgy ért el második helyezést Moszkvában, hogy március óta vállsérüléssel küzd.

A kalapácsvető Pars Krisztián megítélése szerint nagyon kell örülni annak az ezüstéremnek, amelyet 80,30 méterrel hétfőn szerzett a moszkvai szabadtéri atlétikai világbajnokságon a 81,97 méterrel, a világ idei legjobbjával győztes lengyel Pawel Fajdek mögött.

A tavaly Európa-bajnok és olimpiai aranyérmes szombathelyi dobó erről az Eurosport stábjának nyilatkozott a helyszínen kedden, előrebocsátva, hogy Fajdek "megfogta" őt is első, mint később kiderült, aranyat érő dobásával.

"A lengyel is az esélyesek közé számított, de meglepett azzal, ahogyan kezdett. Sokkoló volt, ahogy több mint egy méterrel jobbat ért el egyéni csúcsánál, s belekényszerített egy nehezebb folytatásba, amelyben kockáztatnom kellett - magyarázta Pars.
- Erőlködtem, hogy én is az ő eredménye közelébe kerüljek, ez azonban a technika rovására ment, ráadásul abban, hogy második lettem, benne volt a március óta meglevő vállsérülésem is."

Pars, aki a döntő esélyesének számított, Moszkva előtt 23 versenyen nem talált legyőzőre, a világranglistát 81,02 méterrel vezette, és a legjobb eredménnyel, 79,06 méterrel jutott a fináléba. A 31 éves magyar a Luzsnyiki Stadionban 80,30 méterrel indított a rajta kívül további három olimpiai bajnokot felvonultató mezőnyben, de aztán már nem tudott javítani, és be kellett érnie a második helyezéssel.

"Mindent egybevetve boldog vagyok ezzel a világbajnoki ezüsttel. Most még végigversenyzem a szezont, aztán szeptemberben felkeresem az orvost, mert rendbe kell hozni a vállamat, utána pedig nekivágok az újabb felkészülésnek, mert várnak az újabb nagy viadalok már jövőre is" - mondta Pars Krisztián.

Kedden reggel a hétpróbázók és a női gyaloglók nyitották a Luzsnyiki stadiont. Zsivoczky-Farkas Györgyire a távolugrás és a gerelyhajítás várt, Madarász Viktóriára 20 km a stadion környéki parkban. A derült, folyamatosan melegedő időben jól küzdöttek a magyar hölgyek.

A délelőtti két szám után távolugrásban 616 cm, gerelyhajításban 45,43 m állt Zsivoczky-Farkas Györgyi neve mellett, ami annyit jelent, hogy a befejező 800 méter előtt 5178 ponttal a 16. helyen állt.
Zsivoczky-Farkas Györgyi egy taktikusan kemény 800 méter után (2:15,28) összesítésben 6067 ponttal a 15. helyen végzett. Első napi vezető pozícióját megtartva, egyéni csúccsal győzött az ukrán Ganna Melnichenko (6586 p)

Kettős orosz siker született a női 20 kilométeres gyaloglásban. A hármas orosz siker is nagyon közel volt, csakhogy Vera Szokolovát ötszáz méterrel a cél előtt kizárták. A stadionban volt a kizáráson kívül is némi kavarodás, mert Lasmanova kétszer is majdnem elnézte a célvonalat – 400, és 200 méterrel a vége előtt.

Madarász Viktória idei legjobbjával a 37. helyen zárt. A juniorként magyar csúcstartó, de már spanyolként versenyző Takács Júlia a kilencedik helyen ért célba.

„- Örülök az eredménynek, eddig ilyen melegben még nem sikerült ilyen időt gyalogolnom – mondta a vegyes zónában. - A versenyen az előzetes terveknek megfelelően tudtam menni, az elejét nem akartam túl gyorsra venni, 4:45 perc körüli kilométerekkel kellett kezdenem. Jól éreztem magam, 10 km után sokáig 4,40-es iramot mentem. Azért elfáradtam a végére, kigyalogoltam magam.”

Magyar vonatkozású döntők eredménye:

20km gyaloglás, világbajnok: Jelena Lasmanova (orosz) 1:27:08, 2. Aniszja Kirdjapkina (orosz) 1:27:11, 3. Liu Hong (kínai) 1:28:10, 4. Szun Huan-huan (kínai) 1:28:32, 5. Elisa Rigaudo (olasz) 1:28:41, 6. Beatriz Pascual (spanyol) 1:29:00,...37. Madarász Viktória (magyar) 1:34:10

Hétpróba, vb: Ganna Melnyicsenko (Ukrajna) 6586 pont, 2. Brianne Theisen-Eaton (Kanada) 6530, 3. Dafne Schippers (Hollandia) 6477, 4. Claudia Rath (német) 6462, 5. Katarina Johnson-Thompson (brit) 6449, 6. Sharon Day (amerikai) 6407,...15. Zsivoczky-Farkas Györgyi 6067 (100 m gát: 14.09 mp (966 pont), magas: 1,80 m (978), súly: 13,13 m (736), 200 m: 25.66 mp (827), távol: 6,16 m (899), gerely: 45,43 m (772), 800 m: 2:15.28 p (889))

(Forrás: MTI, masz.hu)