Pars Krisztián, Márton Anita és Deak Nagy Marcell is döntős

2012. 06. 29.

Délután kettőkor tizenöt fokot mutatott Helsinkiben az Olimpiai stadion hőmérője, amikor Pars Krisztián megkezdte selejtezőjét kalapácsvetésben.

Már első dobásával/ 77,16 m biztos döntős volt, de harmadikra 78,09-el már bőven a szint felett ért földet a kalapács.
„- Ennyi volt mára a feladat, edzésből jöttem - meg kellett oldani. A döntőre koncentrálok.” Ennek az időpontja: szombat 21,05 h (HUN +1h).
A második csoportban dobó Németh Kristóf sorozatonként javított, 72,46 méterrel fejezte be versenyét. A döntőbe jutáshoz 72, 85 m kellett. „- Próbáltam küzdeni, mindent összeszedni, ami bennem van. Technikai hibák voltak itt-ott, de igazából nem tudok indokot. Az utolsó edzéseim alapján ennél nagyobbat vártam magamtól.”

A kalapácsvetők előtt, délidőben állt a dobókörbe Márton Anita, aki a súlylökés selejtezőjében harmadik kísérletével: 17,30 m bebiztosította helyét a pénteki fináléba.

„- Kissé túlizgultam a selejtezőt. Szerencsére harmadikra sikerült összekapni magam és hetedik eredménnyel bejutottam a döntőbe. Holnap délután frissebb leszek, ebben az időpontban szoktunk edzeni otthon. Úgy gondolom, hogy technikailag egyben vagyok, fejben kell jobban összeszedni magam.”

Kiválóan oldotta meg Deák Nagy Marcell a 400 méter elődöntőjét. Az első futam ötös pályáján futva végig kézben tartotta versenyt és az utolsó métereken is tartotta első helyét.
A húsz éves junior Európa bajnok atléta idei legjobb idejével: 45, 68 mp. kvalifikálta magát a holnapi döntőbe/ 21,25 h.

Deák Nagy Marcell:
„- Kétszáznál kicsit meglepett, hogy a francia srác nem úgy futott, ahogy én gondoltam. El is mentem mellette,viszont a lengyel futó számomra kissé váratlanul jól ment, úgy 280 után elém került, de egyúttal húzott is. Jól kivitt a felső kanyarból az egyenesbe – onnan meg nyomtam, ahogy tudtam. Éreztem, hogy jó lesz és azt is, hogy sikerülni fog.”

A világranglista-vezető cseh Vítezslav Vesely nyerte a férfi gerelyhajítást. A címvédő és kétszeres olimpiai bajnok norvég Andreas Thorkildsen csak a negyedik helyen végzett.
A hölgyeknél Ivet Lalova nyerte a 100 méteres síkfutást: a bolgár sprinter 11.28 mp-es eredménnyel szerezte meg a bajnoki címet, megelőzve az ukrán Oleszja Povot és a litván Lina Grincikaitét.

A francia Christophe Lemaitre ért elsőként a célba a férfi 100 méteres síkfutásban.
A francia sprinter az esős, hűvös időben rendezett fináléban - amelyet kétszer is visszalőttek - szinte végig hátrányban volt, ám az utolsó tíz méteren nagyszerűen hajrázott. Egyéni csúcsa 9.92 mp (egyedül ő futott fehér bőrű emberként 10 mp-en belül), most 10.09 is elég volt az aranyhoz.
Lemaitre ezzel megvédte címét, összesítésben negyedik Eb-aranyérmét szerezte. A klasszikus távon kettős francia siker született, a második helyen Jimmy Vicaut végzett.

Pénteken hét magyar atléta lép pályára. A 10,15 h-kor kezdődő B csoportban selejtez Kővágó Zoltán/ szint: 66,00 m - 11,00-kor kezd hétpróbában Farkas Györgyi - 11,35 a kezdési időpontja Orbán Évának kalapácsvetésben/ szint 71,00 m - 13,35-kor rajtol Kaptur Éva 200 méteren.
Este három döntősünk küzd meg a helyezésekért: 18,00: Márton Anita/súly - 21,10: Kürthy Lajos/ súly és 21,25 h: Deák Nagy Marcell 400 m.

Csütörtöki eredmények:
Atlétikai Európa-bajnokság, Helsinki
Férfiak:
100 m, Európa-bajnok: LEMAITRE, Christophe (Franciaország) 10.09, 2.VICAUT Jimmy (Franciaország) 10.12, 3.SAIDY NDURE Jaysuma (Norvégia) 10.17
Gerelyhajítás, EB: VESELÝ Vítezslav (Csehország) 83.72, 2.JORDAN Valeriy (Oroszország) 83.23, 3.MANNIO Ari (Finnország) 82.63
Nők:
100 m, EB: LALOVA Ivet (Bulgária) 11.28, 2.POVH Oleszja (Ukrajna) 11.32, 3.GRINCIKAITE Lina (Litvánia) 11.32
5000 m, EB: GOLOVKINA Olga (Oroszország) 15:11.70, 2.KOVALENKO Lyudmyla (Ukrajna) 15:12.03, 3. MOREIRA Sara (Portugália) 15:12.05
Távolugrás, EB: LESUEUR Éloyse (Franciaország) 681, 2.SUDARAVA Volha (Fehéroroszország) 674, 3.RENSTROM Margrethe (Norvégia) 667
Magasugrás, EB: BEITIA Ruth (Spanyolország) 197, 2.ANGELSEN Tonje (Norvégia) 197, 3.GORDEJEVA Irina (Oroszország) 192

(Forrás: masz.hu, MTI)