Péni István és Major Veronika világkupagyőztes Új Delhiben, olimpiai kvótát szereztek

2019. 02. 24.

A sportlövők idei első puska, pisztoly világkupaversenyét Újdelhiben rendezték. A viadalon minden versenyszámban az első két helyezett olimpiai kvótát szerez nemzetének. Péni István a 3x40 lövés puska összetett, Major Veronika a nők 25m pisztoly számban az első helyen végzett és ezzel olimpiai kvótát szerzett a tokiói nyári játékokra.

Péni István, Sidi Péter és Pekler Zalán is rajthoz állt a 60 főt számláló puskás mezőnyben. Péni a hetedik helyen jutott be a nyolc fős fináléba. Sidi a döntőtől négy körrel lemaradva a 11. helyen, az ifjúsági olimpiai bajnok Pekler 1174 körös teljesítményével szintén négy körrel maradt le a fináléról.

A döntőben három olasz, két koreai és egy-egy norvég, orosz volt a magyar sportlövő riválisa. Közülük az orosz Kamenszkij már az elmúlt évi világbajnokságon megszerezte az olimpiai kvótát légpuskával, így heten szálltak harcba a két szabad olimpiai kvótáért a fináléban.
A lövők térdelő, fekvő, majd álló testhelyzetben adták le lövéseiket. Péni a térdelő testhelyzet után még csak a 8. helyen állt. Fekvő testhelyzetben már a második helyre lőtte fel magát. Jöhetett a mindent eldöntő álló pozíció. Itt 10 leadott lövés után már sorozatonként csökkent a döntő mezőnye egy fővel. Amikor már csak hárman, az élen álló orosz Kamenszkij, a második Péni és az olasz olimpiai bajnok De Niccolo volt versenyben a világkupa győzelemért, a magyar sportlövő olimpiai kvótája már biztos volt. A következő körben az olasz búcsúzott a finálétól. Az utolsó sorozat előtt csupán 1 tizeddel vezetett az orosz lövő az élen. A befejező lövést Péni 9,8, míg riválisa 9,6 körrel teljesítette. Ezzel Péni István egyetlen tizeddel megnyerte a világkupaversenyt. A győzelem számára és az olasz De Nicolonak olimpiai kvótát jelentett. A döntő videó felvételét itt megtekinthetik.

A férfi légpisztoly számban Tátrai Miklós a 17. helyen végzett és lemaradt a fináléról.

A nap harmadik fináléjában a nők 25m pisztoly számban Major Veronika, Csonka Zsófia és Sike Renáta révén voltunk érdekeltek. Major a 68 fős mezőnyben 1 kör előnnyel az élen végzett az alapversenyben és jutott be a fináléba. Csonka a 20., Sike a 38. helyen fejezte be a versenyt.

Major a fináléban végig igen magabiztosan lőtt. Sorozatról sorozatra növelte előnyét a társaival szemben és 7 pont előnnyel új döntős világcsúccsal (40) megnyerte a finálét. Ezzel a nap második magyar győzelmét és olimpiai kvótáját szerezte meg a nemzetnek. A döntőt videón itt megnézhetik.

Magyarország így már négy olimpiai kvótával rendelkezik a 2020. évi olimpiára. 2018-ban Berecz Zsombor és Érdi Mária szerzett kvótát vitorlázás sportágban.

(MOB, Fotó: issf-sport.org)