Pénteken a női vízilabda-válogatott olimpiai kvótáért mérkőzik, a férfiak a bronzéremért játszhatnak

2016. 01. 21.

Csütörtökön a magyar női válogatott remek játékkal 10:5-re legyőzte az olaszokat, s ezzel bejutott az Európa-bajnokság fináléjába, és olimpiai kvótáért mérkőzhet. A nap utolsó összecsapásán hatalmas taktikai csatában Montenegró 6:3-ra diadalmaskodott a magyar férfigárda felett. A magyar válogatott ezzel lemaradt az olimpiai kvótáról, amit a kvalifikációs tornán szerezhet meg.

A Bíró Attila irányított magyar női válogatott jól kezdte a találkozót. Csapatunk Gangl Edina fontos védései mellett 2:0-ra vezetett. Az első negyed végén az olaszok még közel tudtak kerülni lányainkhoz egy szépítő góllal.

A második negyedben tovább tartott a magyar lendület, és 5:3-mal fordult a csapat a második félidőre.

A harmadik negyed minden képzeletet felülmúlt, hiszen senki sem számított arra, hogy együttesünk újabb 3 góllal terhelve az olaszok hálóját már 8:3-ra vezessen.

A befejező negyedben már nem tudtak újítani az olaszok. A magyar válogatott 10:5-ös győzelmével bejutott a fináléba, s ott ismét a hollandokkal találkozik.

A mérkőzés pénteken 20.15-kor kezdődik, s a győztes megszerzi a kvótát a riói olimpiára.

Az elődöntő legjobbja Gangl Edina volt, aki 73,7%-al őrizte a magyar hálót

"Még mindig vannak hibák, de úgy gondolom, egy ilyen mérkőzés után nem lehet elégedetlen az ember. Le a kalappal a lányok előtt! Gratulálok nekik, most még tíz percig lehet örülni, de utána már a holnapi mérkőzéssel foglalkozunk" - nyilatkozta Bíró Attila az MTI-nek a győztes találkozó után.

"A komoly védekezés az alapja mindennek. Természetesen sok múlik a kapuson, de azon is, mennyire segítenek neki. Számítottam rá, hogy jó lesz a védekezésünk, de arra nem, hogy csak öt gólt kapunk" - tette hozzá a kapitány, aki szerint elsősorban fejben erősödött a gárda. Főleg mentálisan erősödtek a lányok, ezt már az oroszok elleni mérkőzésen megmutatták. Hullámvölgy után sem törnek össze, hanem kijavítják a hibát, így volt ez azon a találkozón is, amikor a végén be tudták lőni az emberelőnyt."

A hollandokkal szembeni fináléval kapcsolatban - amely egyben a Belgrádban megszerezhető egyetlen olimpiai kvótáról is dönt - Bíró Attila leszögezte, teljesen más mérkőzésre számít, mint a csoport nyitófordulójában, amikor a hollandok 14-10-re nyertek. "Másképpen fogunk védekezni, nem fogjuk elkövetni még egyszer ugyanazokat a hibákat. Az emberelőnyös játékunkkal még nem vagyok tökéletesen elégedett, ott még lehet fejlődni. Azt gondolom, van még tartalék a csapatban."

Már a bemutatásnál érezni lehetett a nagy feszültséget a nap utólsó találkozóján, a magyar-montenegró elődöntőn. A két szurkolótábor hangpárbaja mellett kezdődött a találkozó.

Az első percek kapusbravúrokkal kezdődtek. Kétszer is a magyarok vezettek, de a montenegrói gárda mindig kiegyenlített. (2:2).

A második negyed kezdetén a magyarok két emberelőnyt is elpuskáztak, az ellenfél a hibákat kihasználta, s félidőben 4-3-ra fordított a találkozón.

A nagyszünet után mindkét csapat csak egy-egy találattal növelte góljainak számát. Kevés gól esett a találkozón, de 5:4-re nem nálunk volt az előny.

A zárónegyed egy távoli Hosnyánszky-góllal indult. Megvolt a lehetőség, hogy átvegyük a vezetést, de játékosaink az utolsó pillanatban hibáztak, s ezt a montenegrói gárda könyörtelenül kihasználta. Magyar védelmi hiba után újra vezetéshez jutott a montenegrói együttes. A magyarok nem találták meg az ellenszert a kemény védekezés ellen. Két perccel a vége előtt előnyből kettőre nőt a magyarok hátránya. Ezzel gyakorlatilag eldőlt a találkozó. A végén még egy góllal megterhelték Nagy Viktor hálóját. Montenegró jutott a fináléba, és megszerezte a riói kvótát.

A magyarok a bronzéremért a görögökkel mérkőzhetnek, s április 3. és 10. között olimpiai kvalifikációs tornán szerezhetik meg az olimpiai indulás jogát.

"Ahogyan minden ilyen mérkőzésen, apró dolgok döntöttek. A negyedik negyedben mi kihagytunk egy duplafórt, ők viszont lefordulásból úgy lőttek gólt, hogy négyen támadtak" - nyilatkozta a találkozót követően Benedek Tibor. "Egészen a zárónegyed közepéig úgy éreztem, meg tudjuk nyerni ezt a mérkőzést, még kétgólos hátrányban is emberelőnyben támadhattak a szépítésért a srácok, de egy apró technikai hiba miatt elmaradt a szépítés. Szerintem ezek a dolgok nem férnek bele ilyenkor, az ilyen helyzeteket ekkora tétnél be kell lőni. Mindig jobb felállni a dobogóra, mint lecsúszni róla, ezt tudják a játékosok is. Olyan szép utat jártunk be eddig, hogy nem volna méltó, ha nem ugyanazzal az odaadással folytatnánk" - hangsúlyozta a szombati, görögök elleni bronzmérkőzés fontosságát a szövetségi kapitány.

A pénteki program:

Női helyosztók:
17:15 - 5. helyért: Oroszország-Görögország
18:45 - 3. helyért: Spanyolország-Olaszország
20:15 - döntő: Hollandia-Magyarország

A férfi olimpiai kvalifikációs torna mezőnye:

A trieszti tornán a 12 csapatot 2 csoportba sorsolják.
A kvalifikációs torna mezőnye:
Európa: Olaszország (rendező), Magyarország, Spanyolország, Oroszország, az Eb 9. helyén végző válogatott.
Amerika: Kanada, Argentina, Mexikó.
Ázsia: Kína, Kazahsztán.
Afrika: Dél-Afrika (ha elindul a tornán).
Óceánia: Új-Zéland.

A tornán 4 csapat szerez kvótát az olimpiára.