Provident Kupa: Ikszeltünk a norvégokkal

2013. 10. 26.

A decemberi, szerbiai vb-re készülő magyar női kézilabda-válogatott döntetlent játszott a norvég csapattal a szombathelyi Provident Kupa pénteki nyitómérkőzésén.

Ahogy 2010-ben Karl Erik Böhn, úgy megbízott kapitányként (másodszor) Hajdu János is Szombathelyen debütált a női válogatott élén, és Bódi góljával gyorsan vezetést szereztünk, ám a norvégok a kezdeti tapogatózás közben át tudták venni a vezetést. A 10. percben már két góllal is vezettek, mert míg a magyar csapat a norvég védőfalat nehezen tudta átjátszani, Camilla Herrem indulásaival nem tudtunk mit kezdeni (3-5).

Ezt követően mindkét oldalon az átlövők kezdtek belelendülni, ám Naes, majd Bulath és Tomori góljai után játék képe nem , csak az állás módosult – igaz, ehhez kellettek Görbicz büntetői is (6-6).

Tomori második találata után felsejlett annak a reménye, hogy újra a hazai csapatnál legyen az előny, de erre Vincze beállásáig és két góljáig a balszélről, azaz a 20. percig kellett várni (10-9). A vendégektől Sundmoen szerezte ekkor a legtöbb gólt, de a magyar védekezés (főleg Herr a kapuban) egyre jobban olvasta a rá kijátszott figurákat, a 23. percben Tomori harmadik góljával így már 13-10-re is el tudtunk húzni. ezzel a fórral azonban nem sáfárkodtunk jól, mert a vendég időkérést követően ritmust váltott a norvég csapat, és öt percen belül egyenlített (14-14), és a szünetre is maradt a döntetlen állás.

A folytatásban a norvégok visszavették a vezetést, de jött a Zácsik-Szucsánszki-Tomori-Szamoránsky Fradi-sor és már nálunk volt az előny (19-17). Ekkor öt góllal nálunk Tomori Zsuzsanna volt a legeredményesebb, ám sajnos a túloldalon Herrem is hamar felzárkózott mellé lerohanásokból, így lett ismét döntetlen (19-19).

Újabb vendég vezetés úgy, hogy Sundmoen is meglőtte az ötödik gólját, majd hiába jött a „szokásos” Görbicz-hetes, Riegelhuth lövései ellen sokáig nem volt ellenszerünk (20-22). Kiss Éva váltotta a hazai kapuban Herr Orsolyát, ez is kellett az újabb magyar egyenlítéshez, majd a félidő közepétől mindkét csapat játéka feszültebbé vált, de a második játékrészben aktívabb Szamoránsky ismét a mi javunkra fordította a találkozót (23-22).

A vendégek mintegy nyolcperces gólcsendet törtek meg időkérésük után, majd ezzel a lendülettel Herrem ismét megszerezte a vezetést az övéinek. Az utolsó periódusban is szinte percenként változott a mérkőzés előjele, ekkor különösen fontos volt, hogy Görbicz Anita keze nem remegett meg hatodik büntetőjénél, Kovacsiczé pedig két és fél perccel a lefújás előtt (28-26). A hajrában már mindent alárendeltünk a hibátlan védekezésnek, különösen ügyelve a kiállítás elkerülésére, de ez nem szüntette meg az újabb fordulatokat: fél perccel a vége előtt nem sikerült gólra váltanunk a kijátszott elemet, a kontrából pedig Mörk egyenlített. A magyar válogatott döntetlennel kezdte a Provident Kupát.

A magyar csapat legeredményesebb játékosa Tomori Zsuzsanna volt hét góllal. Görbicz Anita hatszor talált a kapuba, mindannyiszor büntetőből, míg Szamoránsky Piroska ötször volt eredményes.

Hajdu János szövetségi kapitány nagyon elégedett a csapat játékával, elmondása szerint a csapat ott tart most, ahol tartania kell.
„Remek felkészülési meccs volt. Nagyon jó erőkből áll ez a norvég csapat, gyorsan, jól játszottak. Mi sok felállást kipróbáltunk, több védekezési rendszert. Ami nem ment nagyon az a védekezés, sok gólt kaptunk, több hibát vétettünk hátul. Nagyon elégedett vagyok, a felkészülés ezen szakaszában most itt kell tartanunk. Nincs semmi gond, holnap jönnek a brazilok, aztán a horvátok, de ezek a norvégok mindenkit meg fognak szorítani” – mondta a mérkőzés után a Sport Klubnak Hajdu János.

„Az egész csapat jól játszott, nagyon sokat cseréltünk, 18 embert neveztünk, ebből 16 a pályán volt, ami a ritmusban azért okozhat gondot, de jelenleg ez a feladat, lehetőség szerint mindenki játsszon, mindenki kerüljön formába – tette hozzá a szövetségi kapitány.

„Ha ennyire szoros mérkőzésre nem is számítottunk, azt tudtuk, hogy jó ez a norvég csapat – mondta ezt már Görbicz Anita.
– Ebben az idényben ez volt az első válogatott mérkőzésünk, ez szerintem nagyon meglátszott a csapaton. Nagyon jó ez a torna arra, hogy összeszokjuk, és a vb-re úgy menjünk, hogy százszázalékos ez az állapot. Minden területen javítanunk kell még, védekezésben megmutattuk már az Eb-n, hogy jobbak tudunk lenni, támadásban pedig szoknunk kell egymást.”

„Tipikus első meccs volt. Szenvedtünk, görcsös volt. Látszott, hogy amiket gyakorlunk, nem megy még folyamatosan, bele-bele hibáztunk, sok kapufát lőttünk, ziccert is hagytunk ki – vélekedett Tomori Zsuzsanna.
– Pozitív, hogy nem kaptunk sok lerohanás gólt, de a vb-n sokkal több kell ennél. Első meccsnek elment, de fejlődnünk kell folyamatosan. Támadásban lassúak, statikusak voltunk, ezen kell javítanunk.”

Provident Kupa, 1. forduló:

MAGYARORSZÁG-NORVÉGIA 28-28 (15-15), Szombathely, játékvezetők: Andorka, Hucker
MAGYARORSZÁG: Herr, Kiss (kapusok), Bognár-Bódi 1, Bulath 2, Cifra 1, Görbicz 6 (6), Kovacsics, Kovacsicz 1, Orbán, Soós, Szamoránsky 5, Szekeres, Szucsánszki 2, Tomori 7, Triscsuk, Vérten, Vincze 2, Zácsik 1
NORVÉG LIGAVÁLOGATOTT: Hasanic, Lidén (kapusok), Graesholt, Henriksen 2, Herrem 6, Karlsson 1, L. Löke, Löset 1, Th. Mörk 2, Naess 1, Nöstvold 6 (2), B. Riegelhuth 3, Skogrand 1, Sundmoen 5, Yttereng
Kiállítások: 2, ill. 4 perc Hétméteresek: 7/6, ill. 3/2

BRAZÍLIA-HORVÁTORSZÁG 32-23 (17-10),
BRAZÍLIA: Arenhart, Pessoa (kapusok), Amorim 2, Andrade 1, Cavaleiro 5, Da Rocha, Da Silva 6, Diniz 1, Gomes, Malta, Moura 2, Nascimento 6, Nunes, Piedade 3, Rocha 1, Rodrigues 4, Scheppa, Sousa, Quintino 1
HORVÁTORSZÁG: Zderic, Kapitanovic, Razum (kapusok), Basic 4, Covic, Elez 1, Frankovic 4, Gace, Gugic 1 Havic, Horvat 2, Jakara 1, Jezic 3, I. Milanovic-Litre 1, V. Milanovic-Litre 3, Penezic 2, Pongrac 1, Tatari, Zebic 1
Kiállítások: 6, ill. 8 perc Hétméteresek: 5/3, ill. 4/2

A Provident Kupa állása: 1. Brazília 2 p (32-23), 2. Magyarország 1 p (28-28), 2. Norvégia 1 p (28-28), 4. Horvátország 0 p.