Rekordlétszám a 3. Samsung Olimpiai Zöld Fesztiválon

2012. 05. 02.

A május 1-jei 3. Samsung Olimpiai Zöld Fesztivál futó, túrázó és kerékpáros távjaira összesen 3030-an neveztek be, ami rekord az esemény történetében.

A Budapest Sportiroda és a Sportaktív SE közös szervezésében nyolc terepfutó táv, két túraútvonal és kerékpáros táv várta a sportolni vágyókat a Hármashatárhegyi Repülőtérről kiindulva.

A rajtot ellövők közt volt többek közt Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára, dr. Facskó István, a Samsung Eletronics Magyar Zrt. elnöke és Barabás Éva, az SOS Gyermekfalu nagykövete.

A sporteseményre ellátogatott közel 120 gyermek is a magyarországi SOS Gyermekfalvakból: Battonyáról, Kecskemétről és Kőszegről. A programban labdarúgás is szerepelt, ezen olimpiai bajnokok is részt vettek.

Elsőként a túrázók indultak el a 11, illetve a 23 kilométeres távokra a Budai-hegységben kijelölt, túlnyomórészt jelzett turistautakon.

A 3. Samsung Olimpiai Zöld Fesztivál keretében rendezték a jubileumi, X. Buda Maraton hegyikerékpár-versenyt, mely hagyományosan a szakág hazai szezonnyitó rendezvénye is egyben. A hosszú távú verseny abszolút győztese Buruczki Szilárd (Merida Kőbánya TC) és Dósa Eszter (Vitalitás SE) lett, a rövidtáv legjobbjaként Makács Gábor (PCCC) és Módos Gabriella (Merida Maraton Team – CST) zárt.

A futótávoknál a 3 kilométeres táv egyfajta örömfutás volt. A 7 kilométeres körpályán együtt rajtoltak a 7 és a 21 kilométer résztvevői, majd hozzájuk csatlakoztak a 14 kilométer indulói a második körben. A futóknál elsőként a 7 kilométeres táv teljesítői értek célba, itt Szabó Sándor, a Gyulai Atlétikai IC futója nyert, majd őt a táv tavalyi győztese, Pelsőczy Attila követte, míg a harmadik Varga Dániel lett a Sashegyi Gepárdoktól.

A hölgyeknél Szerencsi Ildikó, a SZUSE versenyzője lett az első, Meggyes Luca és Köcski Réka, a Futóbolondok SE futója, a tavalyi félmaratoni bronzérmes előtt. A 14 kilométeres távon Szabó Imre szakította át elsőként a célszalagot, aki az első Samsung Olimpiai Zöld Fesztiválon a félmaratoni táv győztese volt. A második helyezett a HASE futója, Makár László, aki megismételte a tavalyi teljesítményét, a harmadik Pach Péter Pál, a Sashegyi Gepárdoktól. A hölgyeknél Kis Zsanett, a M AC-NSI futónője több mint 6 és fél percet vert a második Hoksári-Czirbusz Katalinra, a Sashegyi Gepárdok versenyzőjére, akit Almási Éva követett.

A futók között ott volt öt magyar olimpiai fáklyavivő is, akik hazánkat képviselik majd az olimpiai játékokat megelőző eseményen. Az esemény különlegessége a 200 méteres Dombfutás volt.

A 3. Samsung Olimpiai Zöld Fesztiválon három ingyenes versenyszám várta a gyerekeket és a családokat: az 1 kilométeres gyerekfutam, a 3 x 1 kilométeres váltófutás és a Diák Kupa 1 kilométeres, kerékpáros egyéni gyermekversenye. Az SOS Gyermekfalvak lakói is részt vettek ezeken a versenyszámokon.

A kerékpáros kísérőrendezvények közt látványos bemutatót tartott Nagy „Gizmo” Attila, a többszörös Európa-bajnok – az olaszországi vébére készülő – egykerekűs, Fábián Márk és a korábbi magyar bajnok triálos, Jamrik András.

A Buda Maraton eredményhirdetésén részt vett a hazai hegyikerékpáros szövetség közelmúltban megválasztott elnöke, Katona Kálmán is.

Óriási szabadidősport-esemény ezt a fesztivál. Örvendetes, hogy a Nemzetközi és a Magyar Olimpiai Bizottságnak is az egyik legjelentősebb partnere a Samsung, ami a versenysport támogatása mellett a szabadidősportra is nagy hangsúlyt fektet. A résztvevők jelentős része fiatal, gyermek, akik kedvet kapnak egy-egy ilyen esemény kapcsán a sporthoz. Voltak itt olimpikon sportolók: Martinek János és Fábián László öttusázó, Kovács Ági úszó, Virág Lajos birkózó, akik mind-mind példaképül szolgálnak a fiatalok számára. A MOB részéről többen is hozzátettek a rendezvényhez: Facskó Istvánnal együtt rajtoltattuk a futókat, majd magunk is végig futottuk a 7 kilométeres távot; Besenyei Péter látványos műrepülő-bemutatóval kápráztatta el a résztvevőket. Kiemelem még a helyszínt: csodálatos környezet fogadta a Hármashatárhegyre kilátogatókat – ez önmagában teljes felüdülést jelent” – foglalta össze Molnár Zoltán, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára.

Terepfélmaraton (21 km)

Férfiak: 1. Józsa Gábor, MAC-NSI, 01:17:27, 2. Zatykó Miklós, Vasas MiFiN, 1:20:30, 3. Szabó Gábor, Sashegyi Gepárdok, 1:23:58
Nők: 1. Garai Valéria, Vasas Humansoft, 1:53:14, 2. Harms Victoria, 1:55:41, 3. Ladányi Tímea, Óbudai Futókör, 1:56:46

X. Buda Maraton, Sport kategória (42 km),
férfiak, abszolút: 1. Buruczki Szilárd (Merida Kőbánya TC), ideje 01:36:47, 2. Búr Zsolt (Bringabanda SC), 01:37:20, 3. Tánczos Gábor (KTM-DigitalJet), 01:37:50
Nők: 1. Dósa Eszter (Vitalitás SE), ideje 02:02:29, 2. Poór Brigitta (Zaboo Pro Team-X2S), 02:02:47, 3. Albert Katalin (VKE Nelson), 02:18:51

Hobbi kategória (21 km)

férfiak, abszolút: 1. Makács Gábor (PCCC), ideje 00:51:07, 2. Bokros Manassé (VKE Nelson), 00:52:31, 3. Vertich Tamás (Salgótarjáni HKE). 00:52:41
Nők: 1. Módos Gabriella (Merida Maraton Team – CST), ideje 00:59:48, 2. Scherk Tímea (Berguson Kelly’s Team), 01:06:07, 3. Orosz Anita (Trek SE), 01:07:31

A hallássérültek bajnokságának győztesei (mindhárom rövidtáv): Bajusz József (felnőtt), Csontó Ádám (U19), Tulcsik Melinda (felnőtt).

(Forrás: szervezők)