Sidi Péter 5. lett férfi légpuskában

2016. 08. 08.

Sidi Péter az 5. helyen végzett a férfiak 10 méteres légpuskaversenyében a riói olimpián. A szám másik magyar indulója, Péni István nem jutott döntőbe, 13. lett.

Az ötödik olimpiáján résztvevő Sidi Péter remekül lőtt a selejtezőben, egy hibát leszámítva, 625.9 körös eredménnyel a hatodik helyen jutott be a fináléba. A szám másik magyar indulója, a 19 éves Péni István 624 kört ért el, ám ez kevés volt a fináléba kerüléshez, 13. helyen fejezte be a versenyzést. A selejtezőben az olasz Niccola Campriani olimpiai rekordot ért el 630.2 körrel.

A finálénak szenzációs körítést csináltak a helyi szervezők, a helyi hangosbemondók profi bokszmérkőzéseket megidéző hangulatot varázsoltak. A bemutatás során Sidi Pétert hangos ováció fogadta, csakúgy, ahogyan az indiai és az olasz lövészt is. Sidi Péter a B lövőállásról vágott neki a finálénak, melyet az új lebonyolítási rendszer szerint tiszta lappal kezdtek. Sidi az első hármas sorozatban remekül lőtt, 30.8 körös eredménnyel az ukrán Kulissal holtversenyben az élen állt. A második sorozat után már Sidi egyedül állt az élen az orosz Maszlennyikov előtt.

Az ezt követő két lövésnél hibázott Sidi, így visszacsúszott a hetedik helyre, ám még versenyben maradt – az ukrán Oleh Carkov búcsúzott. A következő búcsúzó a horvát Petar Gorsa volt, majd a hatodik helyen a fehérorosz Illija Csarejka zárt. Sidi Péter 142.7 körös eredménnyel az ötödik helyen végzett a döntőben, közel volt a negyedik helyezett Camprianihoz, de végül 0.8 tizeddel elmaradt tőle, így kiesett.

Az olimpiai bajnok az olasz Niccola Campriani lett, a második helyen az ukrán Seny Kulis végzett, míg a bronzérmes az orosz Vladimir Maszlenyikov.

„Az alapversenyben kiküzdöttem, hogy döntős lehessek, itt pedig arra figyeltem, hogy lássam a táblát, mert a reflektorok nagyon erősek voltak. Sajnos becsúszott így egy gyengébb lövésem, amiután küzdenem kellett a visszakapaszkodásért, de lemaradta az éremről pár tizeddel – magyarázta a döntő után a mob.hu érdeklődésére Sidi Péter. – Az új szabályok miatt nehéz megjósolni, ki hogy végez a döntőben. Meglepetés volt, hogy egy kínai sem jutott be a fináléba. Az egyik legjobb helyezésemet értem el az olimpián légpuskában, szomorkodnom nem kell, kiadtam, ami bennem volt.”

„A pályafutásom felénél járok, ha a legendás sportlövőket nézem – folytatta széles mosollyal az arcán Sidi. – Kilenc-tíz olimpiát végig lehet csinálni ebben a sportágban, mivel kortalan. A nehézség az, hogy 2-3 generáció küzd egymással, így eloszlanak az érmek. Sosem szabad feladni, ha egy lövés van hátra, akkor is megtörténhet bármi. Nagyon tetszik egyébként a lőtér, az olimpiai falu is szép.”

Az ötödik olimpiáján szereplő Sidi Péter még két számban érdekelt Rióban: 50 méter puska fekvőben (ami szerinte mindig meglepetést hoz az olimpiákon) és 50 méter összetettben – ez utóbbiban is Péni Istvánnal szerepel, és mint mondta: a világkupákon rendre döntőben volt, jó eredményeket ért el, bízik benne, hogy ez Rióban sikerül.